Recenze techniky

2. 5. 2021

Astell&Kern A&Norma SR25

Astell&Kern | DAP

Model SR25 je sice na trhu už delší dobu, ale nějakým řízením osudu u nás na jeho recenzi nikdy nedošlo. Je čas to napravit a rovnou poctivým „hloubkovým testem“. Otázka na stole zní tentokrát jasně: dostojí i nejdostupnější prémiový DAP výjimečné pověsti přehrávačů Astell&Kern?

Vzhled přehrávače

Po vytažení vlastního přístroje z krabice čeká uživatele menší šok. Silně extravagantní nepravidelný tvar připomínající Muskův Cybertruck se spoustou zkosení a hran, ale především displej pootočený o zhruba 20 stupňů doleva evokuje myšlenku, zda byl designér zcela při smyslech. Ovšem jen do chvíle, než přístroj vezmete do levé ruky. Pochyby okamžitě střídá zjištění, že se jedná o dobře promyšlený ergonomický tah. Nemusíte natáčet hlavu ani vyvracet ruku a displej je přesně v té pozici, v jaké má být. Stejně tak každá vyfrézovaná ploška na těle přístroje má svůj význam a zajišťuje jistý úchop.

Pravé straně dominuje masivní otočný regulátor hlasitosti s příjemným a přesným chodem. Na opačné straně jsou tři drobná tlačítka pro pohyb mezi skladbami a pauzu. V horní části se nachází dvojice sluchátkových konektorů. Na spodní straně přístroje je potom USB-C port a slot na microSD kartu. Celkově přístroj působí kompaktním a velice moderním dojmem, kontrast kovového stříbrného těla s černým displejem působí opravdu luxusně.

Výbava a specifikace

Srdcem přístroje je duální DAC Cirrus Logic CS43198 umožňující přehrávat hi-res formát až do vzorkovací frekvence 32/384kHz, s nativní podporou DSD256. Samozřejmostí je dnes tolik oblíbená podpora souborů MQA. 3,6 palcový dotykový displej má rozlišení 720 x 1.280, jeho čitelnost na slunci není bohužel zcela ideální. K dispozici je vnitřní paměť 64GB a podpora microSD karet až do kapacity 1TB. Rychlý a plynulý chod prostředí zajišťuje čtyřjádrový procesor. Výstupní výkon přístroje je 2 Vrms / 4 Vrms symetricky.

Dvojice sluchátkových výstupů je tvořena klasickým konektorem 3,5mm a symetrickým v rozměru 2,5mm. Tady by se možná slušelo použít namísto 2,5mm konektoru moderní 4,4mm Pentacon. Pro nabíjení a přenos dat je k dispozici USB-C. Konektivitu zajišťuje WiFi pracující pouze na frekvenci 2,4GHz. Dále je k dispozici Bluetooth ve verzi 4.2 podporující i dva nejkvalitnější kodeky aptX HD a LDAC.

Li-Pol baterie s kapacitou 3.150mAh umožňuje neuvěřitelných 21 hodin provozu na jedno nabití, což u podobných přístrojů rozhodně není žádná samozřejmost. Doba nabíjení je 2,5 hodiny.

Obsah balení

Balení SR25 je poměrně spartánské. V krabičce se nachází pouze USB kabel pro nabíjení a připojení k počítači, dvě sady ochranných fólií pro čelní a zadní stranu, příručka pro rychlé spuštění, dvě krytky konektorů a samotný DAP. Ochranné pouzdro výrobce bohužel nepřibalil, to je nutno dokoupit zvlášť.

Ovládání

Systém přehrávače je založen na systému Android 9. Ovšem s nástavbou Astell&Kern zapomeňte na ikony, omalovánky a typické prostředí telefonu. Uživatelské rozhraní je vyvedeno především v černé a bílé barvě. Je maximálně zjednodušené, není strukturované příliš do hloubky, což umožnuje rychlé a nekomplikované ovládání přístroje. Základní obrazovka zobrazuje krom běžných ovládacích prvků pro přehrávání v levém horním rohu symbol „A“ umožňující vstup do menu přístroje. V pravém horním rohu je dále ikona pro vstup do přehrávané fronty skladeb. Dále je k dispozici plovoucí tlačítko zpět, umožňující dostat se o úroveň výš.

Přístroj zobrazuje obal desky pokud je k dispozici, dále formát a vzorkovací frekvenci přehrávaného souboru. Stahovací notifikační lišta známá z Androidu zobrazuje stav baterie, čas, režimy přehrávání a další informace. Po jejím stažením jsou k dispozici ikony pro zapnutí WiFi, BT, zámek kolečka hlasitosti a další funkce, plus táhlo pro regulaci jasu displeje.

Instalace aplikací třetích stran je poměrně složitá a probíhá prostřednictvím služby Open App Service, kdy je nutné stáhnout soubor ve formátu APK, nakopírovat  ho do adresáře přístroje a poté nainstalovat. Obchod Google Play není přítomen. K dispozici je aktuálně 33 aplikací, vesměs streamovacích služeb, což je na jednu stranu výhodné pro zachování svižného čistého systému, na druhou stranu je nutno zapomenout na většinu alternativních přehrávačů, hry, prohlížeče a podobně.

Postup instalace aplikací jsme popisovali zde.

Funkce přehrávače

Podpora cue souborů je bohužel jen částečná. Je možno ji zvolit pouze při výběru dle alb a není možné přidat do fronty více alb pomocí cue souborů. Ale údajně programátoři A&K pracují na plné podpoře cue tak, jak jsme zvyklí odjinud. V přístroji jsou také předinstalovány tři streamovací služby. Tidal, bohužel bez možnosti ukládání pro hraní offline, ale toto lze vyřešit instalací plnohodnotné oficiální Tidal aplikace. Dále je to Deezer a nakonec V-link. Jak už jsem uvedl, další služby jako Spotify apod. je možno nainstalovat pomocí služby Open App Service.

Přístroj využívá dvacetipásmový grafický a dvacetipásmový parametrický ekvalizér.  Nejsou zde předem definované předvolby, vše si musí uživatel nastavit sám. S tím si musíme co se týče úprav zvuku vystačit, různé funkce typu megabass zde nejsou. Nevýhodou je, že na malém displeji je nastavení ekvalizéru docela obtížný úkol, ovládací prvky jsou opravdu velice malé, chce to jistou dávku trpělivosti. V případě použití bezdrátových sluchátek je možno nastavit požadovaný BT kodek. Samozřejmostí je možnost přehrávání bez mezer.

Dále je možno přepnout sluchátkové výstupy na linkové pro připojení externího zesilovače ať už klasickou, či symetrickou cestou, s možností volby čtyř úrovní výstupního signálu. Dále je možné zvolit, zda se DAP po připojení pomocí USB k počítači bude chovat jako externí převodník (samozřejmě s podporou MQA) a nebo se zobrazí jeho úložiště pro nakopírování hudby. Přístroj obsahuje i některé exotické funkce, jako ripování CD ve spojení se zařízením AK CD-Ripper a také CAR mode, pro použití v autě, kdy dojde k otočení displeje naležato a zvětšení ovládacích prvků.

Určitě je nezbytné připomenout funkci AK Connect, pomocí které se může SR25 stát doslova srdcem vašeho domácího síťového hudebního systému. Je možné aby DAP hrál hudbu z různých zdrojů, jako je disk počítače, NAS a podobně a stejně tak může zvuk poslat na další zařízení, jako je síťový reproduktor, receiver, TV přijímač a podobně, stejně tak je možné ho ovládat mobilem, podmínkou je, že všechna zařízení musí být na stejné Wi-Fi síti. Nutno dodat, že bez ztráty kvality zvuku. Podrobněji jsme tuto funkci popisovali zde.

Zvukové představení

Pokud je člověk zvyklý na zvuk konkurenčních přehrávačů (tedy řekněme střední třídy DAPů), čeká ho nikoliv překvapení, ale rovnou šok. Byť se jedná prakticky o entry-level přehrávačů Astell&Kern, zvuk je ryze audiofilský, vyrovnaný, velice detailní a s obrovským a realistickým podáním prostoru. Ne, líbivý zvuk do V se zvýrazněnými basy, výškami a utopenými středy zde opravdu nečekejte! Vše je vyrovnané, přesné, nikde nic nepřebývá ani nechybí.

Bas je jistý, pevný, nádherně texturovaný, bez přesahů tam, kde už nemá být. Středy jsou poměrně dost výrazné, což přináší mírně světlejší podání zvuku a díky nim je posluchačovým uším dopřáváno nebývale velké množství informací. Ovšem není zde ukřičenost, či přehnanost středního pásma. Výšky jsou křišťálové, jiskřivé, s velice dobrou strukturou, nejsou nepříjemně ostré ani přehnaně hladké.

Zkrátka v celém pásmu hraje přístroj opravdu velice přesně, detailně, vzdušně ale současně zábavně. Prostor a separace nástrojů jsou jeho silnou zbraní, kterou obvykle najdeme až u podstatně vyšších modelů. Poslech je příjemný, neúnavný, ale současně si na své přijdou i lovci detailů a nezřídka se stane, že ve skladbě, kterou znáte léta nazpaměť, objevíte nové zvuky. Samozřejmě s odpovídajícími sluchátky.

Pro majitele extrémně citlivých IEM např. od firmy Campfire Audio jedna skvělá zpráva: SR25 má naprosto temné pozadí absolutně bez šumu. Jeho symbióza s Campfire Solaris je dokonalá. Díky mohutném prostoru přináší pocit velkých sluchátek a je to opravdu zážitek, který jen tak nezevšední. Nutno připomenout, že použití symetrického sluchátkového kabelu by mělo být povinností. Dojde k celkovému zlepšení zvuku, podání prostoru je ještě realističtější a temné pozadí ještě černější.

Verdikt

Hlavní důvod, proč si člověk podobné zařízení pořizuje, je v podání SR25 bezezbytku naplněn. Zvuk je jedním slovem skvělý a uspokojí i náročného posluchače. Jako příjemný bonus nabízí přehrávač spoustu nadstandardních funkcí, atraktivní vzhled, příjemné rozměry a troufám si říct extrémní výdrž baterie. Jedná se zkrátka o lepší DAP, než jsme v dané třídě zvyklí.

Autor: MatesK

 • Astell&Kern SR25

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Ovládání
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Vybavenost
  5/5
 • Neutrální audiofilní zvuk s naprosto temným pozadím, vysokým rozlišením a fantastickým podáním prostoru

 • Malý displej a tím i horší ovladatelnost některých funkcí (PEQ), špatná čitelnost na slunci

 • Cena
  21 990 Kč