Recenze techniky

17. 6. 2021

Etymotic ER2XR – dospělé in-ear monitory za super cenu

Etymotic | In-ear

Etymotic vnímám už roky jako synonymum analytického, případně referenčního poslechu s jasným důrazem na detail a celkové rozlišení. Co když ale výrobce vymění pro něj typický BA měnič za dynamické provedení Moving Coil s mírně posíleným pásmem basů? Budou to vůbec ještě ta pravá sluchátka Etymotic?

Na čem se testovalo: FiiO M15, Grado GR10e, Xiaomi 9T Pro

Design a konstrukce

Sluchátka Etymotic na trhu nepřehlédnete. Už mnoho let je totiž definuje extrémně jednoduchý válcovitý tvar s jediným měničem Balanced Armature uvnitř. Stejně typické jsou i "stromečkové" silikonové nástavce s trojicí jemných závojů, které mají za cíl maximálně sluchátka utěsnit v uších. Samotné tělo sluchátka je i v nejdostupnější verzi ER2 kovové a jeho povrch je ošetřen anodizací v modrém odstínu.

Aktuální generace využívá odpojitelných kabelů se zahnutým konektorem MMCX. Samotný zámeček je tak sice univerzální, ale jeho zahnutí a výstupek pro správné směrování dolů nutí používat pouze kabely pro sluchátka Etymotic. K dostání ale jsou (nebo budou) také u nás. Např. Audigo slibuje jejich zařazení do nabídky do podzimu. Kabel působí vcelku jednoduše, ale jeho zahnutý konektor Jack 3.5 mm s pružnou přechodkou funguje v praxi bezvadně.

Komfort a praktičnost

Znám hromadu lidí, kteří zvuk Etymotic obdivují, ale nepořídili si je čistě kvůli způsobu nošení. Naprosto chápu, že velmi hluboké usazení v uších nebude sedět každému, ale zároveň jsem si jistý, že by si výrazná část kritiků nakonec příjemnou cestu našla. Chce to pouze správný postup. Krček sluchátek je totiž natolik tenký, že se dá při volbě správného nástavce opravdu zasunout poměrně hluboko. Osobně jsem na pohodlí v uších extrémně citlivý, ale stromeček Etymotic dostanu do uší pod správným úhlem tak hluboko, že mi kabel začíná klesat dolů prakticky hned za hranou ucha. Nikde tedy nic netrčí a sluchátka jsou nakonec absolutně nenápadná.

Výhodou také je, že se sluchátka při správném usazení nedotýkají ucha nikde jinde než právě ve zvukovodu, kde ale doléhají skrze silikonový nástavec. Nemůže se tak stát, že by jakákoli hrana sluchátka tlačila na vnitřní záhyby uší.

Pro příjemné usazení v uších s dostatečným utěsněním je potřeba nejprve vybrat správnou velikost nástavců. Sluchátka se do uší také zpravidla nezasouvají vodorovně, ale šikmo směrem vzhůru. Správnému usazení také pomáhá, pokud se sluchátkem při hledání správné polohy lehce otáčíte. Někdy pomáhá také lehké navlhčení nástavců.

Výsledkem je pevné usazení v uších s maximální úrovní izolace a tím pádem i optimálním zvukovým projevem . Na ucho si se sluchátky sice lehnout nemůžete, ale jinak je nošení nečekaně pohodlné. Uznávám, že na maratonské poslechy bych vybíral jinde, ale třeba pro poslech na cestách po městě nebo ve vlaku je tento koncept skvělý.

Při poslechu v pohybu může vadit snad jen rachot, který se do uší přenáší od pohybujícího se kabelu sluchátek. Výrazně tomu ale můžete předejít, pokud kabel připnete k oblečení nebo batohu pomocí přiloženého kolíčku. Je to sice na úkor volnosti a pohodlí, ale přínos je opravdu velký.

Zvukové představení

Značka Etymotic si vždy zakládala na tom, aby jejich sluchátka zvuk nijak nezkreslovala. I za cenu určité sterilnosti tak jejich starší modely nabízely maximální úroveň pravdivosti v rámci kategorie in-ear. Popravdě jsem ale nečekal, že si stejně dobře povede i nejlevnější model řady ER a to ještě s dostupnějším měničem Moving Coil. Skutečnost je ale taková, že jsem se do tohoto modelu ve variantě XR s mírně posíleným basovým pásmem okamžitě zamiloval.

Mám z nich radost. Asi si je nechám...

I mnohé in-ear modely, které milujeme, prostě zvuk nějak posouvají, interpretují a dávají mu vlastní charakter. Často je u nich slyšet taková ta čínská in-ear titěrnost projevu, který má sice šťavnatý bas a precizní výšky, ale dohromady to nějak neladí. Etymotic dělá věci jinak. Mají jediný dynamický měnič, takže nic nelepí dohromady. Mají ohromující rozlišení, takže nemusí dohánět jiskření zvuku pomocí zbytečně ostrých výšek. Snad už od přírody mají naprosto přirozenou tonalitu a skvěle si poradí s mužskými i ženskými vokály. No a kromě toho mají ve verzi XR také neskutečně příjemný bas, který zabírá hezky hluboko, má dokonce i solidní autoritu, ale přitom ani náznakem netrpí nadváhou. Aktuální Nick Cave a jeho basové čarování v písni "White Elephant" je toho jasným důkazem.

Celkově mi ladění ER2XR dělá doma i na cestách obrovskou radost. Je to taková ta vzácná chvíle, kdy se podaří utěšit touho po technické kvalitě zvuku a zároveň i po zábavném poslechu. Nahrávky mohu se sluchátky zkoumat, nově naposlouchávat, ale stejně tak si můžu pustit špinavý black metal a ono to bude znít nejen dobře, ale o zvuku desky se dozvím i pár nových věcí. S dobrou izolací v uších si všimnu úplně skrytých basových linek, přepočítám struny na kytarách a se zpěvákem si začnu zblízka tykat.

Jasně, pro klasické bass-heady tu bude pořád málo dunění a hřmění, ale milovníci kvality a technické preciznosti naopak ocení nečekanou dávku muzikálnosti a zábavnosti, která poslech Etymotic posouvá o kousek blíž nadšení. A pokud vám to nestačí, pořád tu jsou dražší modely třeba od Campfiru...

Bas je nádherně prokreslený, kontrolovaný a výjimečně vypovídající. Středy mají velmi čisté ladění, které dává zapomenout, že poslouchám malinké in-eary pod 4 tisíce. Navíc mi o zvuku dávají obrovské množství cenných informací, které mnohá sluchátka ignorují. Výšky mají jiskru, rychlost, ideální cinkavost, ale nemají takovou tu protivnou kousavost a snaživost, která po hodině leze na nervy. Jak už jsem psal, zvuk boduje rozlišením v celém rozsahu, ne pouze přeostřenými výškami. Kdyby se povedlo ještě trochu zvětšit šířku scény, byl by výsledek famózní. I tak ale musím dát vysoké známky, protože tu pořád mluvíme o základních sluchátkách Etymotic pod 4 tisíce. Mám z nich radost. Asi si je nechám...

Verdikt

Takto vyvážený, přesný a dospělý zvuk z jediného měniče a v ceně pod 4 tisíce jen tak na trhu nenajdete. Etymotic dokazuje, že ani dostupnější model na standardy značky nijak nerezignuje. Spíše naopak, model ER2XR patří z pohledu kvality zvuku mezi nejvýhodnější nákupy na trhu. Na cestě k radosti tak musíte překonat pouze jejich specifické usazení v uchu.

Autor: PetrM

 • Etymotic ER2XR

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Absolutní pravdivost, ale i přirozenost zvuku, TOP sound v dané ceně, nečekaně líbivý bas, nijak přehnaný jas, odpojitelný kabel, cena

 • Zvuky od pohybujícího se kabelu, nutnost hluboké fixace v uchu vyžaduje cvik i odvahu

 • Cena
  3 490 Kč