Srovnávací testy

11. 1. 2018

Srovnání bezdrátových špuntů RHA MA650 a MA750 Wireless

Bluetooth | In-ear | RHA

Také rok 2018 bude evidentně ve znamená Bluetooth sluchátek. Skoro to vypadá, že bude kabel u sluchátek brzy stejně oblíbený, jako postava Jar Jar Binkse v sérii Star Wars. Klasické pojetí drátových sluchátek už dnes prostě není takovým tématem. Nově vládne každodenní praktičnost a komfort poslechu na cestách bez motání kabelů kolem těla.

Na čem se testovalo: Astell&Kern AK70, LG G2, Jays a-Jays Six, RHA MA750

Design a konstrukce

Kdo by neznal povedené kovové špunty RHA s designem Aerophonic, inspirovaným tvary dechových nástrojů. V drátové verzi to byly modely extrémně populární a to rozhodně i díky jejich hodnotnému provedení a kvalitní konstrukci. Člověk měl hned dojem, že za své peníze dostává dospělý výrobek a ne nějakou hračku. Jedinou slabinou byly snad jen kabely (hlavně u MA600), takže když teď přichází verze (téměř) bez kabelů, je rozhodně čas zbystřit na maximum.


Speciální tvar sluchátka Aerophonic

Oba modely sázejí v bezdrátovém provedení na pružný silikonový límec, ukrývající veškerou elektroniku i baterii. Stranou zůstává jen třítlačítkové ovládání, které najdeme trochu nešikovně a překvapivě nikoli na samotném límci, ale na kablíku pravého sluchátka. I toto řešení má ale své výhody. Nahmatat tlačítka takto v prostoru je sice složitější, ale mikrofon i tlačítka jsou díky tomu lépe v dosahu, a to zvláště pokud ukryjete silikonový nákrčník pod límeček nebo svrchní vrstvu oblečení.

Vedení kabelů od sluchátek představuje jedinou výraznou odlišnost obou modelů z pohledu konstrukce. Zatímco MA650 používá klasické vedení kabelů od uší dolů, najdeme u modelu MA750 povedené pružné můstky, které pomáhají s vedením kabelu za uchem. Usazení je tak o poznání jistější a díky o něco více vzadu vedeným kabelům také decentnější.

Komfort a praktičnost

Modely MA650 i 750 platily za vyloženě komfortní a univerzálně tvarované už ve jejich drátovém provedení, takže když teď ještě přišly o své kabely, nedá se čekat nic než opakování skvělého výsledku. Příjemné fixaci v uchu opět pomáhají přiměřeně dlouhé krčky i kvalitní silikonové nástavce, jejichž vnější část je výrazně pružnější než středový krček, který musí držet správný tvar nástavce při nasazování do ucha. V případě bezdrátových modelů se navíc zmenšuje náskok modelu MA750 s jeho kabelem vedeným za uchem. V uchu totiž drží oba modely podobně dobře a tak jde spíš jen o estetické hledisko, které je na straně MA750, jehož kabel se drží blíže krku a netrčí tolik do prostoru.


Třítlačítkové ovládání na kabelu

Samotný límec je na krku naprosto příjemný a přirozený. Je dokonale ohebný a při chůzi poklidně splývá kolem krku. Na běhání bychom ale asi volili model bez límce, který sice méně vydrží na jedno nabití, ale nebude poskakovat do rytmu. Jediným nedostatkem v ergonomii obou modelů je tak asi napojení kablíků do límce. Zkušenost ukazuje, že napojení blíže krku a ne až na špičce límce je pro nenápadnější vedení kabelu výhodnější. Tady nám ale kabely z límce nejprve směřují vpřed, načež se honem vracejí dozadu ke krku. Osobně jsem ale límec nejčastěji nosil zčásti pod mikinou a to bylo vedení kabelů naopak ideální. V tu chvíli jsem navíc ocenil i ovládání posunuté až na kablík pravého sluchátka.


Vypínač, dioda a zdířka USB-C pro nabíjení

Na baterii zbývá u obou modelů díky rozměrnějším koncům “nákrčníku” docela dost místa a odpovídá tomu i vyzkoušená výdrž někde mezi 10 a 12 hodinami podle způsobu používání. Na podobná čísla se obvykle bluetooth špunty bez nákrčníků nedostávají a poněkud rozměrnější konstrukce se tím celkem příjemně kompenzuje. Škoda jen, že je pro nabíjení potřeba kabel USB-C, který zatím není tak rozšířený jako microUSB. Když jsem si se sluchátky nevzal i kabel, byl jsem trochu ztracený. Další body navíc ale sluchátka získávají za solidní stabilitu signálu, který možná využívá trochu větší anténu uvnitř límce a nemá tak sklony k výpadkům, jakmile dám telefon do vzdálené kapsy nebo batohu.

Zvukové představení

MA650 Wireless

Model MA650 přináší do hry hodně živý zvuk s opravdu jasnými detaily a celkovým laděním trochu do V. Výsledek je na první poslech osvěžující, energický a lákavý asi jako zmrzlina v létě. Jestli posloucháte nejčastěji pop, taneční hudbu nebo jiné moderní styly, půjde jim zvuk MA650 vyloženě na ruku. Nikdo totiž nečeká, že byste v takovém případě zkoumali přirozenost nástrojů a uvěřitelnost celého orchestru v koncertní síni. Pokud byste to totiž udělali, asi by vám úplně nechutnaly trochu ostřejší výšky a naopak hodně při zdi hrané středy, díky nimž ztrácí některé nástroje a hlavně orchestry trochu půdu pod nohama.

Oproti MA750 dostáváme trochu více basů, které ale začínají o něco výše. Jejich kontrola je ale slušná. Kontury jsou jasné a kresba celkem čitelná. Pokud má bas dunět, bude dunět, ale jinak patří RHA určitě spíše mezi sluchátka s vyváženým zvukem, kde basy nemají nijak prominentní roli. Jak už jsem napsal, pro běžný poslech lehčích žánrů jsou MA650 jako dělané. Mají šmrnc, šťávu i schopnost roztančit. Problém je pouze s hůře nahranými deskami a třeba metalem, ke kterému se ladění sluchátek tolik nehodí. Zubatější mastering s přílišnou limitací má totiž sklony v detailních špuntech škrábat a ztrácet jemnost.

Lehounký šum na pozadí, typický pro Bluetooth modely, je zčásti slyšet i u obou modelů RHA, ale ve srovnání s konkurencí patří jeho úroveň mezi nejnižší. Při běžném poslechu ho vnímat nebudete.

MA750 Wireless

Tam kde má nižší model sklony k ostřejšímu podání detailů a celkově více do V rozevřenému ladění, zůstává model MA750 velmi příjemně vyvážený a decentní. To neznamená, že by nebyl detailní a dostatečně jasný. Drží se ale v mezích, které ho pasují na vynikajícího univerzála, který dokáže oslovit velké procento lidí, aniž by už nepříjemně tlačil na pilu a první dojem. Celkem mě překvapilo i podání basů. MA750 je schopný zahrát více z hloubky a jeho bas je také rychlejší a preciznější. To jen dokresluje, jak dospěle vyladěný měnič model MA750 využívá. A pokud zůstává nějaké zoubkování u vyšších frekvencí, jde spíše na účet Bluetooth přenosu - byť používáme aptX.

Na první poslech upoutají hlavně basy a výšky, ale chleba se u většiny modelů nakonec láme až kolem středových frekvencí. MA750 je i v této disciplíně velmi solidním hráčem, který nepotřebuje žádné frekvence tajit, protože by byly třeba zkreslené. Při celkovém pohledu je možná cítit určitá napjatost zvuku a subtilnost na pomezí středů a výšek, což jsou zádrhely typické pro špunty, ale jinak je zvuk opravdu vzácně povedený. Nechybí mu rychlost, kontrola ani dostatečná plnost a hmota, která mění umělohmotné zvuky ve výraz skutečných nástrojů. Platí to dokonce i ve chvíli, kdy opustíte moderní žánry a zkusíte něco náročnějšího.

Velmi dobře je na tom model i ve vykreslení prostoru a separaci nástrojů. Ne že by hrála sluchátka extrémně do šířky, jako třeba drátové ATH-E40 nebo některé modely Shure, ale líbí se mi spíš rozložení zvuků do prostoru ve všech osách, kdy má každý zvuk své místo a nevznikají žádné nepřehledné chuchvalce zvuku.

Jak zní v podání obou modelů naše oblíbené desky:

Lorde - Pure heroin (FLAC 96/24)

MA650 W: Tak nějak měla asi nahrávka znít podle představ jejích producentů a zvukařů. Solidní bas, dobrá hra s prostorem a velká mainstreamová jiskra ve vysokých frekvencích. Posunutá tonalita tady není slyšet a zůstává jen to dobré.

MA750 W: Bas jde oproti MA650 více z hloubky a tady je to krásně slyšet. Vyváženější zvuk s lépe zkrocenými oběma konci spektra posouvá poslech až k nejvyšším známkám.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)

MA650 W:Skvělá separace nástrojů, dobré podání prostoru a přiměřený basový základ posouvají poslech jasně do kladných čísel. Orchestru věřím velikost i mohutnost. Pokud máte rádi orchestr detailně, je to v klidu.

MA750 W: Velké orchestry budou pro malé BT špunty vždycky trochu oříšek, ale MA750 se perou statečně. Separace nástrojů skvělá, mohutnost tělesa slušná, tonální ladění OK. Pro méně detailní a spíše pohodový uvolněný poslech je ale lepší volit třeba drátové ATH-LS50.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)

MA650 W: Pro někoho budou sykavky sice lehce přes čáru, ale celkově jsou MA650 laděné spíše univerzálně, takže jim typický mainstream prostě musí jít. A také jim jde.

MA750 W: Tady to už z povahy a určení sluchátek musí být lahůdka bez debat. A taky že je. Velmi přirozený, živý a přesný zvuk této desce krásně sedí. Příjemné spojení.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)

MA650 W: Rychlý a přesný bas této nahrávce vždycky sluší. Od špuntů v dané cenové můžete v jazzu jen těžko očekávat lepší výsledky.

MA750 W: Jazzová nahrávka hezky demonstruje vyváženost a univerzálnost zvuku MA750. I tento náročný kousek jim jde dobře. Basa je rychlá, trumpeta přirozená a ne příliš ostrá. Prostor taky nijak netrpí.

System of a Down - Toxicity (FLAC 96/24 vinyl rip)

MA650 W: Díky ostrému ladění výšek sice sluchátka MA650 BT nemilosrdně zvýrazní nedostatky masteringu, ale zároveň také umějí metalové nahrávky příjemně oživit. Podání kytar sice není úplně pravdivé (spíše trochu útlé), ale činelům a obecně bicím toto ladění naopak svědčí.

MA750 W: Velice vstřícné ladění umí metal solidně oživit. Plný a tonálně čistý zvuk s dobrým a rychlým basem zase svědčí sympatickému přenesení kytar. Kovová sluchátka k metalu prostě sedí.

Autor: PetrM

  • RHA MA650 Wireless

  • Celkové hodnocení:
  • Velmi živý a detailní zvuk s příjemným basem, kvalitní zpracování, komfortní usazení v uchu, cena

  • Trochu nešikovné vyvedení kabelu z límce směrem vpřed, místy ostřejší výšky

  • Cena
    2 590 Kč
  • RHA MA750 Wireless

  • Celkové hodnocení:
  • Ukázkově vyvážený zvuk, žánrová univerzálnost, rychlost, čistá tonalita, komfort při nošení, výdrž

  • Trochu nešikovné vyvedení kabelu z límce směrem vpřed

  • Cena
    3 990 Kč