Recenze techniky

14. 6. 2018

Bose SoundWear Companion – nástup nositelného audia

Bluetooth | BOSE | Repro

Jmenuje se BOSE SoundWear Companion a je to vůbec první nositelný kousek elektroniky v naší nabídce. Prodává se už nějaký ten týden, ale já osobně si s ním začínám tykat až v posledních dnech. Moje první postřehy sice nevydají na velkou recenzi, ale rozhodně už pomohou těm, kteří:

  1. zatím nevědí, k čemu je taková hračka vůbec dobrá,
  2. nebo váhají s jejím pořízením, protože si neumějí představit výsledek.

Jak se BOSE SoundWear Companion nosí

Přestože není Companion zrovna lehounký, jeho nošení je naprosto příjemné a – co je ještě důležitější – také absolutně přirozené. Ať už doma drhnu nádobí, sedím u notebooku v kanceláři, telefonuji s kolegy nebo večer okopávám jahody na zahrádce, můj podivný nositelný límec mě následuje na každém kroku, aniž bych si ho po pár minutách vůbec všímal. Tvarově se sice moc přizpůsobit nedá (je pouze pružný), ale i tak je jeho nošení příjemné a jisté při chůzi i naklánění. Akorát ležet se s ním moc nedá, ale to od límce asi ani nečekáte. Navíc byste vypadali jako na ošetřovně Star Treku...


Komfortu nošení hodně pomáhá textilní návlek, který dobře maskuje plastový kus elektroniky uvnitř a vyvolává spíše pocit dalšího kusu oblečení. Vadí mi snad jen poutko zipu na návleku, které se občas otočí proti směru a po nasazení límce se musí “uklidit” do polohy, ve které nepřekáží.

Co umí a co zatím ne

SoundWear Companion má vytvářet hudební doprovod, který se v prostoru pohybuje spolu s vámi, a který tak zní konstantně dobře, jako byste seděli nehnutě u Tv nebo v ose reproduktorů. A v praxi přesně to také dělá. Bez ohledu na to, kde právě stojím nebo sedím, neopouštím ideální poslechové místo a nemusím tedy dokola zesilovat a ztlumovat zvuk. Signál z telefonů, tabletů a notebooků přijímá SoundWear přes Bluetooth a ovládá se pěticí tlačítek po stranách límce. Přitom není nijak přehnaně náročný - v polovině pracovní doby mu stále zbývá celých 75 % energetických zásob. Slibovaných 12 h muziky tedy ve skutečnosti i překročí.


Dvě tlačítka vlevo (+ konektor USB), tři tlačítka vpravo

Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že mu k dokonalosti něco chybí. Aby byl skutečně neomezeným hudebním společníkem, měl by podle mě umět streamovat přes WiFi. Takto totiž zůstávám v bytě omezený dosahem Bluetooth signálu, případně musím nosit telefon v kapse. Přitom na zahradě mám k WiFi připojené pomalu i mrkve. Třeba příště, až se podaří do jinak kompaktního těla vmáčknout i nějaký ten další čip. Na druhou stranu ale musím před sílou Bluetooth i smeknout, protože tak velký dosah bez výpadků jsem asi ještě nezažil. Ve spojení s notebookem jsem se v panelovém bytě mohl až na některé mrtvé kouty pohybovat nečekaně volně.

Jak hraje a jak se poslouchá

Bose SoundWear nehraje jako nic, co jste dosud slyšeli. V jistém ohledu je to pozitivní zjištění, ale dá se to vykládat i opačně. Pozitivní je asi hlavně schopnost vydolovat z tak malého zařízení vůbec nějaký relevantní bas. A to se díky revolučnímu pružnému bassreflexu, synchronizaci fází a chytrému DSP nakonec opravdu daří. Bas je sice logicky trochu umělý a spíše tlakový než muzikální, ale zase je příjemné, že ho mohu vnímat i povrchem těla. Navíc se dá říci, že právě bas nejlépe maskuje jinak celkem “malý” zvuk vycházející slyšitelně z malé ozvučnice. Hlubší frekvence ale jako by hrály z jiného zařízení - žádný subwoofer ve formě batohu ale skutečně součástí balení není.


Průsvitné tělo odhaluje pružné články unikátního bassreflexu

U tak malého repráčku mohou překvapit basy, ale příjemně jasné výšky a trochu upozaděné středy už asi těžko. V tomto směru hraje SoundWear opravdu solidní standard, který se v dané kategorii asi ani nedá příliš posouvat.

Určitě ale chcete také vědět, jaký je to pocit nosit repro na ramenou pod úrovní uší? Trochu jako v neviditelné helmě od skafandru – řekl byl – ale bez negativního nádechu uzavřenosti, který si většina asi právě představila. Přestože mu však nechybí prostor ani vzdušnost, odehrává se zvuk stále spíše uvnitř mojí hlavy, nebo v její těsné blízkosti. Ano, je to tak, v oblasti prostorových efektů zatím SoundWear žádnou revoluci nepřináší. Představuje další krůček v přenosném audiu, kouzlí s inovativním bassreflexem, ale v práci s prostorem ho ještě velký kus práce čeká.

Líbí se nám?

Ani odčarovaný a kouzla zbavený SoundWear ale neztrácí přitažlivost a lehkost, která je pro moderní poslech doslova esenciální. Jako zvuková kulisa s možností handsfree telefonování je tahle hračka nakonec mnohem příjemnější a návykovější, než jsem původně čekal.


Uvidíme, kam dokáže BOSE tento segment posunout. Třeba právě WiFi a silně směrový zvuk by mohly být ohromným krokem. Úplně nejlepší by bylo, kdyby nebyl zvuk v okolí slyšet vůbec. V tu chvíli by sluchátka přestala existovat a SoundWear by chtěl doma každý. Zatím je ale hlavně pro ty, kteří poslouchají při práci, hodně telefonují a nechtějí přitom uši zaklapnuté ve sluchátkách. Pokud nebude hudba rušit nikoho v okolí, dost možná si SoundWear oblíbíte stejně rychle jako já.

Autor: PetrM

  • Bose SoundWear Companion

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    4/5
  • Komfort
    4/5
  • Zvuk
    4/5
  • Nový zážitek z poslechu, přirozené a komfortní nošení, nečekaný výkon basů, dobrý textilní obal, velký dosah BT

  • Zvuk se odehrává spíše v hlavě nebo blízko ní, chybí WiFi stremování