Recenze techniky

26. 6. 2018

In-eary Astell&Kern Billie Jean – Michael Jackson by je chtěl také

Astell&Kern | In-ear

Po sérii extrémních kreací, kdy jsme měniče v jediném sluchátku nespočítali ani na prstech obou rukou, přichází zřejmě éra civilnějších modelů, které si kromě zvukové dokonalosti hledí i tak nicotných parametrů, jakými jsou třeba Cena nebo Praktičnost. Po vstřícně laděné Michelle tak nyní přichází na řadu Billie Jean, model stejně mrštný a pokrokový, jako jeho slavný hudební předobraz…

Na čem se testovalo: Astell AK70, iBasso D14, LG G2, iBasso DX150, Grado GR10e, iBasso IT01

Design a konstrukce

Sluchátka Billie Jean jsou na poměry značky vlastně poměrně levná, ale to neznamená, že byste je měli nosit raději jen doma nebo po setmění, abyste nevypadali jako chudí příbuzní. Někteří sice modelu vytýkají, že vypadá lacině, ale jde o to, v jakém smyslu. Já jsem si třeba podle fotek nebyl vůbec jistý, jestli budou sluchátka z kovu nebo plastu. A úplně jistý jsem si nebyl ani po jejich vybalení. Samozřejmě, prozradila je hmotnost a chybějící chlad kovových částí, ale i tak působí plast velmi solidně. Dokonce bych řekl, že jsou sluchátka Billie Jean nejvyšším modelům řady SIRENE podobnější než třeba oblíbený model Michelle. Proti němu však působí Billie Jean nejen méně tajemně a dramaticky, ale skutečně i obyčejněji. Michelle je holt lakovaná kráska z 3D tiskárny, na jímž těle nenajdete jediný spoj, zatímco Billie je normální kluk, jehož spolehlivá Toyota se snaží vypadat jako ikonické Ferrari.

Ve srovnání se zbytkem řady SIRENE je tělo sluchátek Billie Jean nejen plastové, ale hlavně o poznání menší. Ono taky ukrýt do skořepiny dvanáct měničů nebo jen dva je celkem rozdíl. V tomto případě jde konkrétně o tlakové měniče Balanced Armature, z nichž jeden má na starosti basy a středy, zatímco druhý sleduje ostřížím zrakem detaily. Při bližším zkoumání musím ocenit hlavně jeden ohromný zlepšovák, který si u modelu Billie Jean odbývá premiéru v rámci celé řady Sirene. Jde o vyústění zvukovodu, jehož dva otvory tentokrát nenajdeme na samotném konci trubičky, ale jsou chytře zapuštěné o pár milimetrů hlouběji. Otvory jsou tedy více vzdálené od ucha a chrání je velký přesah okrajů zvukovodu, takže se budou mnohem méně zanášet nečistotami z uší.


Výstupní otvory s praktickým přesahem okrajů

Oproti nejdražším modelům není kabel připojen pod šroubovací pojistkou, ale jen klasickou dvoupinovou “vidličkou”. Podle mě je to ale spíše výhoda, protože jde o univerzálnější konektor, který je navíc pořád hodně spolehlivý. Samotný kabel je podobný až shodný s tím, jaký najdeme u modelu Michelle. Je kroucený, tenounký, lehký, ale přitom sympaticky tuhý. Od uší splývá většinou poslušně a tiše, ale občas se na něm kvůli splétané konstrukci dělají smyčky, které se nedaří narovnat a které se po připojení k přehrávači neodbytně vracejí zpět. Alespoň že konektor nezapomněl na pružnou přechodku a tvarovatelné můstky za uchem hlídají kabel i v pohybu celkem jistě na správném místě.

Komfort a praktičnost

Zase jednou mám v ruce univerzální in-eary, která jako by někdo vyrobil přímo pro moje ucho. Vtip je ale v tom, že bude mít stejný pocit zřejmě velká většina potenciálních zákazníků. Poměrně malá sluchátka jsou totiž dokonale nekonfliktní a svým tvarem jdou na ruku opravdu malým, středním i větším uším. Problém mám u řady Sirene většinou jen s výběrem správného nástavce. K dispozici jsou jen 3 velikosti, přičemž ta střední netěsní ideálně, čímž trochu oslabuje basy, zatímco ta největší už je v uchu dost nacpaná a vytváří někdy nepříjemný podtlak. Zkusil jsem třeba Comply nebo nástavce špuntů Grado a dojem byl výrazně lepší. Jen je nutné si dávat pozor na hladkou trubičku zvukovodu, ze které mohou volnější nástavce snadno klouzat.

Na druhou stranu ale musím zmínit vysokou míru izolace od okolního hluku. Tím, jak mě sluchátka nutí k používání větších nástavců, které jsou v uchu více natěsno, roste samozřejmě i míra izolace. Když jsem potom poslouchal na hlučné ulici nebo v autobuse, kulisa ticha mi okamžitě přišla vhod. A ve stejné situaci jsem ocenil vlastně i vysokou citlivost a ochotu ukázat plný potenciál klidně i s telefonem nebo ideálně nějakým HiRes přehrávačem. Tahat s sebou další zesilovač totiž opravdu nechcete. Pravdou je, že s telefonem se rychle ukázaly všechny jeho neduhy (zubaté výšky, ne tak úplně čisté pozadí), ale třeba AK70 seděl ke sluchátkům dokonale. Obecně platí, že se suše analyticky laděnými zdroji neužijete s Billie Jean tolik zábavy, jako když zvolíte nějaký plnější zvuk typu AK70 nebo KANN.

Zvukové představení

Poslouchám tady nový “Prequelle” od rock/metalových Ghost a nemohu se zbavit dojmu, že právě pro takovou hudbu byla sluchátka Billie Jean laděna. Ve spojení s přehrávačem AK70, ale i neutrálním iBasso D14 mám pocit, že slyším přesně ten level, který slyšela kapela ve studiu. Baví mě sebevědomé elektrické kytary s příjemně ozubenými hranami, solidní basa s přesnými obrysy i rychlé bicí, vytvářející se zbytkem kapely povedenou symbiózu. Činely jsou možná trochu víc naleštěné a kopák je spíše z lehčích, ale výsledek zní opravdu věrně a bohatě ve smyslu informací, které ucho z nahrávky získává. Bohatě dimenzovaný prostor nahrávky navíc zatraceně rychle vtahuje do hry.

Sluchátka Billie Jean se definují jako spíše analytická než zábavně šťavnatá, o něco více se kloní ke světlé straně síly a ze všeho nejvíce ohromují svým velkolepým znázorněním prostoru a tím pádem i výjimečnou transparentností. Z toho vyplývá, že snad s výjimkou žánrů stojících na dunivém basu konzumují s chutí jakýkoli žánr. Čím náročnější, tím lepší. Čím produkčně kvalitnější, tím ještě lepší.

Poměrně rovná charakteristika s lehce vytaženými výškami jednoznačně pomáhá vzdušnosti projevu, jehož síla je (ve srovnání třeba s Michelle) celkem nečekaně soustředěna kolem úžasně živých a přítomných středů. Těm pomáhá i dobré rozlišení a na poměry malých špuntů (2x Balanced Armature) i zanedbatelné tonální zkreslení. Charakter sluchátek nakonec doplňuje ještě precizní basová složka, která zasahuje nečekaně hluboko a drží si i skvělou kontrolu. Jen ten basový objem by mohl občas chybět.

Co však asi nebude postrádat nikdo, to je dostatek detailů. Projev sluchátek Billie Jean je totiž v detailech hodně aktivní a projasněný. Zvolené jméno ostatně odkazuje na produkce Michaela Jacksona, jejichž zvuk byl svým charakterem velmi podobný. A když se podívám na Jacksonovy videoklipy, ani v nich se světlem či nejrůznějšími odlesky obvykle nešetřilo...

Jak zní v podání tohoto modelu mé oblíbené desky:

Lorde - Pure Heroin (FLAC 96/24)
Je jasně slyšet, jak hluboko bas začíná, ale zároveň ho nikdy není vyloženě moc. Nekoná se vyslovené dunění, vítězí spíše kontrola a přesnost a to nejen u basů, ale v celém pásmu. Pokud nepotřebujete elektroniku dunivou, ale přesnou, budete spokojení.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Neskutečně živé znázornění celé scény s úžasnou transparentností. I takto jasná a detailní nahrávka zní v podání sluchátek velmi přirozeně a dospěle, třebaže ne tolik majestátně. Celou dobu ale sluchátkům zvuk velkého orchestru věřím, což je u podobných špuntů ohromné plus.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Hodně precizní podání legendární desky, o tom není sporu. Možná už spíše pro analytický než odpočinkový poslech, ale to je dost individuální. U skladby “Low” ale znovu ohromují kouzla s prostorem i přesná kontrola basové složky.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Velmi blízko k perfektnímu výsledku a mezi in-eary naprosto výjimečný zážitek. Nahrávka potřebuje rychlý bas stejně jako dobrou práci s prostorem. V obou disciplínách sluchátka excelují. Během vteřiny zapomínám, že nestojím přímo před pódiem...

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Vysoké rozlišení na středech a ladění, které nechává zvuk kytar doslova zářit. Ano, u metalu a rockové hudby prostě musí Billie Jean bodovat už kvůli svému jménu. Horší produkce budou sice ihned odhaleny, ale pokud máte tvrdou hudbu s dobrým zvukem, bude to pecka. Kopák sice nemá nutně takovou váhu, ale věrnost a přesnost celkového ladění je tady k nezaplacení.

Autor: PetrM

 • Astell&Kern Billie Jean

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Neutrální zvuk s úžasným prostorem a transparentností, dobré rozlišení středů, kontrola a rychlost basů

 • Méně hutný bas, občas neposlušný kabel, jen 3 velikosti nástavců

 • Cena
  8 490 Kč