Srovnávací testy

24. 2. 2020

Intezze B100 nebo Q50 – který model je ideální pro vás?

Bluetooth | In-ear | Intezze | TWS

Po delší době si vyzkoušíme nějaké ty “mladé pušky” značky Intezze. Specialisté na TWS sluchátka totiž v mezičase uvedli velmi zajímavé novinky s originálními prvky výbavy…

Na čem jsme testovali: Astell&Kern AK70, Xiaomi Mi 9T Pro

Design a konstrukce

Za cenu kolem 1500 Kč můžete mít sympatický model B100 v dobíjecím pouzdře připomínajícím ze všeho nejvíc zmenšenou krabičku na mýdlo. Pouzdro s částečně průsvitným víčkem však není radno podceňovat! Ukrývá totiž masivních 1800 mAh a k tomu ještě přehledný digitální ukazatel zbývající energie v procentech. O stavu nabití jednotlivých sluchátek uvnitř navíc informuje přehledná pětidílná stupnice. Designově jde sice o lehce včerejší řešení, ale funkčně je naopak o několik kroků před ostatními. K nabíječce se pouzdro připojuje přes klasický konektor microUSB.

Samotné špunty mají tradiční oválný tvar a na poměry TWS jsou opravdu hodně malé. Jejich přední část tvoří dotyková ploška s podsvícením po jejím obvodu. Špunty možná nemají úplně prémiový “feel”, ale zpracované jsou solidně a díky hladkému spárování jednotlivých dílů jsou příjemné i na dotek.

Přidejte nějaké 2 stovky a dostanete zajímavou novinku Q50. Její pouzdro je spíše vyšší a štíhlejší, ale díky rovné základně a vstupu USB-C na zadní stěně je při nabíjení krásně stabilní a snadno se i odkládá. Celková kapacita dosahuje 800 mAh a o stavu nabití informuje čtveřice diod na přední straně. K nabíjení slouží moderní konektor USB-C.

Samotné špunty jsou na rozdíl od modelu B100 vybaveny nožičkou pro účinnější snímání hlasu vestavěným mikrofonem. Na první pohled vypadají velmi elegantně, moderně a v každém ohledu kvalitně. Matný černý plast je zpracovaný perfektně a přední dotykové plošky s kruhovou texturou vypadají i na pohled velmi dobře. Indikační dioda je na obou sluchátkách jen decentní a najdeme ji na nožičce pod dotykovou plochou.

Výbava a ovládání

Oba modely pracují s aktuální technologií Bluetooth 5.0, ale pouze Q50 nabízí i kvalitnější kodek aptX a k tomu ještě přímé připojení obou sluchátek k telefonu, tzv. TWS+. Oba modely se také ovládají pomocí dotykových plošek, ale pouze Q50 nabízí i ovládání hlasitosti. Není to sice esenciální funkce, ale praktický bonus rozhodně. Logika ovládání je v obou případech dobrá, ale nastavování hlasitosti nahoru / dolů trojitým poklepáním R / L sluchátka už je trochu divočina.

Dotykové ovládání znamená především mnohem komfortnější obsluhu funkcí, kdy nemusíte sluchátka vůbec tlačit do uší při mačkání tlačítek. Zároveň si ale musíte ohlídat nechtěnou aktivaci dotykových plošek během manipulace se sluchátky. Q50 je proto lepší chytat za nožičku. Pokud ale přeci jen dáváte přednost klasickým tlačítkům, zkuste raději Intezze STUDIO.

Model B100 nabízí ještě jeden praktický bonus, který bychom neměli opomenout. Z pouzdra je možné přes USB výstup nabíjet i jiná zařízení. Jako záchrana se to může občas hodit. Jen musíte počítat s tím, že kapacita není nafukovací (1800 mAh).

Komfort a praktičnost

Přestože se konstrukce sluchátek dosti liší, jsou oba modely při poslechu velmi komfortní. Malinké špunty B100 mají trochu širší krček, takže je potřeba sluchátka do uší víc “zašroubovat”, nicméně jejich malé oválné tělo dovoluje pohodlné a skvěle fixované usazení v malém i velkém uchu. Po správném usazení budou navíc sluchátka i slušně izolovat okolní hluk. Oproti tomu Q50 do uší tolik tlačit nemusíte. Při jejich tvarování by to navíc ani nebylo dvakrát pohodlné. Sluchátka však i díky nožičce drží slušně už při letmém nasazení a člověk má okamžitě pocit, že mu skvěle padnou. Počítat ale musíte s méně účinným odstíněním okolního hluku proti B100.

Model Q50 se řadí do kategorie TWS+ s přímým připojením obou sluchátek k telefonu. Tuto funkci jsme testovali a můžeme potvrdit nejen výrazně nižší zpoždění zvuku za obrazem oproti běžným TWS modelům (včetně B100), ale i faktické spárování obou sluchátek s telefonem bez použití systému Master-Slave. Pro sledování filmů a seriálů tak Q50 nabízejí jasnou výhodu proti většině konkurentů. Zpoždění zvuku už je naprosto minimální a požitek ze sledování nijak významně nesnižuje.

Testovali jsme samozřejmě i kvalitu mikrofonů obou modelů, přičemž konstrukce Q50 model předem lehce zvýhodňovala. Model s nožičkou si skutečně vedl lépe a telefonování s ním bylo bez problémů srozumitelné i venku ve větru. Model B100 fungoval dobře v tichém prostředí kanceláře, ale venku už moc použitelný nebyl. Pokud tedy přes sluchátka často také telefonujete nebo s nimi sledujete filmy, vyberte raději Q50. Pokud naopak více cestujete a potřebujete izolovat od okolí, volte spíše decentnější B100.

Jako trochu nešikovné musíme u modelu Q50 hodnotit snad jen vkládání a vytahování sluchátek z pouzdra. Ne že by snad magnety nepřitáhly sluchátka správně na místo, v tom problém není, ale nešťastné rozložení sluchátek v pouzdře znamená, že je prakticky nemožné jednou rukou sluchátko vytáhnout a rovnou ho i nasadit do ucha. Vždy ho budete muset otáčet nebo brát do druhé ruky, což při manipulaci na zastávce MHD není právě ideální stav.

Výdrž sluchátek

U obou modelů jsme naměřili v závislosti na hlasitosti 6 - 7 h na jediné nabití. Otestovat komplet výdrž pouzder ale bylo vzhledem k jejich kapacitě skoro nemožné. Můžeme ale slíbit určitě 5+ nabíjecích cyklů u Q50 a klidně až 10 nabíjecích cyklů u B100. Komu by tohle ještě mohlo nestačit...

Zvukové představení

Oba testované modely potvrzují slušnou formu značky Intezze, která dokáže v dané ceně pokaždé nabídnout velmi osobitý, dobře zvládnutý a líbivý zvuk bez jakékoli zásadní slabiny. Přesto se od sebe oba modely ale dosti liší a záleží tedy i na tom, jaký projev vám sedí více.

Pro ty, kteří si potrpí spíše na klidnější, hřejivější a basově bohatší zvuk, je tady model B100. Jeho zvuk je příjemně vyvážený napříč celým slyšitelným spektrem a jeho ladění si poradí se všemi žánry bez zásadních rozdílů nebo preferencí. Model Q50 naproti tomu osloví spíše ty, kteří hledají jasnější, vzdušnější a detailnější projev. Ladění Q50 většinu nahrávek příjemně projasní a umí dát i zašlým produkcím novou jiskru. Pokud však potřebujete zvuk, který dokáže v pravou chvíli silně udeřit také v basovém pásmu, vyzkoušejte spíše B100 nebo rovnou zvukově nejvíce našlapaný model STUDIO.

Model B100 je nejen temněji a basověji laděný, ale i jeho výšky jsou lehce zatlumené a zakulacené. Tonálně je zvuk poměrně čistý a uvěřitelný. Celkově jde o univerzálně laděný model pro delší neunavující poslech na cestách a obecně v hlučnějším prostředí, kde jeho hutnější charakter oceníte nejvíce. Basová složka modelu Q50 sice nikdy nezní tak hutně, ale zvuk je na druhou stranu výrazně přehlednější a prostorově bohatší. Je rozhodně světleji laděný a celkový účinek basů je výrazněji závislý na správném usazení v uchu. Dejte si chvíli tu práci, zkuste jednotlivé velikosti nástavců a broukejte si jen tak pro sebe, dokud neuslyšíte podobně hučivý zvuk vlastního hlasu v obou uších stejně. Teprve potom sedí obě sluchátka správně.

Verdikt

Dva zajímavé TWS modely, ale každý s jinou cílovkou. Pokud se sluchátky často telefonujete nebo sledujete seriály, berte určitě Q50. Na tento model vsaďte také tehdy, pokud máte novější telefon a využijete kodek aptX a přímé napojení TWS+. Pokud naopak hodně cestujete, potřebujete více oddělit od okolního hluku a bez zásuvky musíte vydržet delší dobu, berte B100. Zvukově je dělení taky jasné. Basovější a temnější B100 vs. jasnější a detailnější Q50. Tak která cesta bude ta vaše?

Autor: PetrM

 • Intezze B100

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Ovládání
  4/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  4/5
 • Vybavenost
  4/5
 • Velmi příjemný bas, celkově odpočinkové klidné ladění, miniaturní a komfortní, obrovská výdrž bez zásuvky, přehledná indikace nabití

 • Chybí ovládání hlasitosti na sluchátku, méně jiskry ve zvuku

 • Cena
  590 Kč
 • Intezze Q50

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Ovládání
  4/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Vybavenost
  5/5
 • Krásně živý zvuk, rychlý a pevný bas, kodek aptX, minimální latence zvuku, skvělé zpracování, dobrá výdrž, kvalitní mikrofony

 • Složitější manipulace se sluchátky v pouzdře, průměrná izolace okolního hluku

 • Cena
  990 Kč