Recenze techniky

18. 10. 2023

Meze 109 Pro – manekýna mezi HiFi sluchátky

HighEnd | Meze | Over-ear

Přesně v době, kdy nám Meze představilo speciální „raw“ edici PRIMAL, dozrál čas pro malé revidování našeho soužití s modelem Meze 109 Pro. V redakci se totiž zabydlel na mnohem déle, než jsme původně předpokládali. Ne že by se z něj stala nová reference, o to se svým laděním model vlastně ani nesnaží, ale tak nějak putoval od ucha k uchu, až u nás zakotvil jako symbol moderních a stále ještě zaplatitelných HighEnd sluchátek.

Na čem se testovalo: Violectric DHA V226, Astell&Kern SR35, HiFiMAN Ananda Nano

Design a konstrukce

Jeden z nejčastěji focených modelů sluchátek posledních měsíců se do této pozice nedostal jen tak náhodou. S klidným srdcem mohu potvrdit, že je to s přehledem nejhezčí položka celého katalogu Meze. Spojilo se v ní všechno dobré, co za ty roky výrobce světu sluchátek přinesl. Odvážné použití dřeva pro velkou část ozvučnice, kreativní práce s kovovými prvky a nakonec i ten úžasně tenký dvojitý most.

Hoď na uši a nic neřeš, tak jednoduché je soužití s Meze 109 Pro...

A tak zatímco 99 Classics mohly ještě na někoho působit lacině (zvláště ve verzi Gold) a Elite zase vzhledem k cenovce trochu usedle či uhlazeně, trefuje se model 109 Pro přímo do černého. Na první pohled  má produkt vysokou hodnotu, určitou nadčasovost a zároveň osobitost značky, kterou se Meze snaží poctivě budovat už od prvních modelů.

Ceně na půl cesty mezi 99 Classics a Empyrean odpovídá i více než solidní zpracování. Konstrukce bez složitých kloubů a posuvných mechanismů slibuje nejen nadprůměrnou životnost a dobrou opravitelnost, ale hlavně minimální sklony k jakémukoli povrzávání nebo vyklání.

Dokonce i připojení kabelů dvojicí mono-konektorů Jack 3.5 mm působí díky pečlivému zapuštění dotaženě a spolehlivě. Ani by mi nevadilo, kdyby na tomto místo chvíli okatě opisoval třeba takový HiFiMAN... V balení jsou dva poměrně příjemné kabely - krátký na cesty, dlouhý na doma - krásně se rozmotávají, narovnávají a poslušně i splývají od uší dolů. Škoda jen, že v základu není alespoň jeden v symetrickém provedení. Už ale vidím, jak zákazníci křičí, proč je symetrický zrovna ten dlouhý, když oni pro svůj DAP potřebují právě ten krátký v provedení Jack 4.4 mm - tady šel výrobce cestou jistoty a volitelné symetrické kabely často i z lepších materiálů nechává v nabídce k dokoupení.

Komfort a praktičnost

Pocit komfortu často vychází z těch nejjednodušších konstrukcí. A jak už jsme si řekli, Meze staví svá sluchátka tak jednoduše, jak jen to jde. Most s pružnou oporou se velikosti hlavy přizpůsobuje naprosto automaticky, přitom netrpí přehnanou složitostí, jako je tomu u třeba u starších otevřených modelů Audio-Technica. Samotné mušle umožňují volné a především dostatečné naklánění ve všech osách, takže nehrozí, že by vám náušníky doléhaly nad ušima příliš, zatímco pod uchem zůstane díra na dva prsty. Takový ten příjemný pocit "hoď na uši a nic neřeš", ten u Meze 109 Pro funguje na 100 %.

Hodně vstřícně se sluchátka chovají nejen k uším majitelů, ale také ke zdrojům signálu. Máme vyzkoušeno, že i průměrný HiRes přehrávač rozhýbá sluchátka téměř k jejich limitům. Pro určité zklidnění basu a přesnější timing je dobré přejít na výkonnější stolní zesilovač, ale je to spíše kosmetická záležitost. Meze tím vlastě potvrzuje, že tento model stavělo jako maximálně univerzální HiFi nástroj. Přechodem na stolní zdroj tak vytěžíte oněch posledních 5 % potenciálu sluchátek. Ani na cestách s malým přehrávačem tak rozhodně strádat nebudete.

A jestli vám sluchátka vydrží sloužit dlouho? Výrobce pro to rozhodně dělá, co se dá. Kabel je odpojitelný (nabídka náhradních je široká), náušníky jsou vyměnitelné, pružný most drží 4 šroubky (dá se objednat v Audigu) a kovový most z jednoho kusu fakt nezničíte. Reálně tak můžete sluchátka odpravit jedině tak, že silou vypáčíte mušle z jejich kloubu. Ale to by byla celkem škoda...

Zvukové představení

Pokud znáte dobře zvuk ostatních modelů značky Meze, projev 109 Pro vás zpočátku asi překvapí. Stojí totiž hodně stranou od jejich typického klidnějšího až hřejivějšího ladění 99 Classics, Empyrean nebo i Rai Penta. Platí to hlavně pro nejvyšší pásmo, které je v podání 109 Pro výrazně živější, jasnější a... řekněme "nažhavenější". V praxi to znamená dva základní scénáře. Pokud preferujete klidný či referenční zvuk na dlouhé poslechy a vaše tolerance jasných výšek nepatří k největším, zřejmě vás Meze 109 Pro na chvíli zabaví, ale na dlouhodobý vztah to nebude. Jestliže ale hledáte detailní projev, který dokáže projasnit mdlé produkce, nebo už zkrátka potřebujete výšky trochu posílit, aby jim nechyběla energie, do Meze se pravděpodobně zakoukáte na první dobrou a nebudete chtít zpět.

Důvodem pro toto překvapivé ladění je bezpochyby nový měnič. Model 109 Pro je totiž prvním otevřeným modelem Meze s dynamickým měničem. Jeho membrána je vyrobena z celulózy vyztužené uhlíkovými vlákny. Lehkost a zároveň tuhost tohoto řešení má na výsledné ladění zásadní vliv. Čekejte proto zvuk, který je nejen velmi aktivní a živý v nejvyšším pásmu, ale bude vás především rozmazlovat úžasně plným a hlubokým basovým základem. Ten sice není tak napjatý a vyrýsovaný, jako to umí třeba magnetoplanáry HiFiMAN, Audeze nebo ZMF, ale jeho živelnost spolu s analogovou přirozeností a větší ochotou udeřit vám dost možná vykreslí širší úsměv na tváři, než by svedla většina magnetoplanární konkurence.

Velkou část matematiky mění Meze za výuku hudebních emocí...

Ostatně porovnání s magnetoplanárními HiFiMANy Ananda Nano vám o zvuku 109 Pro řekne ještě mnohem víc. Při letmém srovnání je rozdíl mezi nimi sice menší, než bych čekal, ale postupně si člověk uvědomí, jak rozdílné filosofie oba modely razí. Ananda je především o něco méně aktivní ve výškách a detailech. Překvapivě to ale není o parník.  Její měnič umožňuje lepší separaci nástrojů, o malinko výraznější subbas a kontrolu na přechodu z basů do středů (vcelku logicky), ale na druhou stranu působí mnohem více usedle a v nižších pásmech opatrně. Meze totiž dává do basu více nadšení a umí při velmi podobném objemu basů silněji udeřit. Obecně je Ananda zodpovědnější, odlehčenější a přehlednější na pomezí basů a středů. Meze jsou masitější, dynamičtější a velkou část matematiky mění za výuku hudebních emocí, což se rozhodně cení.

Verdikt

Meze 109 Pro jsou vlastně alternativou ke všem těm zodpovědným, opatrným a za každé situace soudným modelům otevřených sluchátek, které přeci nesmějí moc basovat, tlačit na pilu nebo dávat nahrávkám vlastní emotivní podpis. Meze 109 pro jsou velmi kvalitní a technicky precizní sluchátka, ale jak už jejich design napovídá, pořád jim zůstává dost odvahy na to, aby šla vlastní cestou, na níž jsou emoce stejně důležité jako kontrola a věrnost. Určitě si je nevybere každý, ale jsem si skoro jistý, že skoro každý po jejich přístupu ke zvuku občas tajně touží...

Autor: PetrM

  • Meze 109 Pro

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Komfort
    5/5
  • Zábavnost
    4/5
  • Vybavenost
    4/5
  • Cena / výkon
    4/5
  • Neskutečně šťavnatý zvuk s velkým WOW efektem, skvělá práce s prostorem, famózní bas s autoritou i kontrolou, schopnost rozjasnit váš den i nudnou nahrávku, design a zpracování, neomezený komfort

  • Přeci jen trochu HOT přístup k výškám, není určeno pro dlouhý relaxační poslech (spíše poslech s plným nadšením), symetrický kabel pouze za příplatek

  • Cena
    19 980 Kč