Recenze techniky

1. 9. 2023

Kinera Freya – špunty, které vás ohromí nejen svou krásou

In-ear | Kinera

Je léto, ale aktuálně se obloha zatáhla, začíná pršet a já rozbaluji balíček z Audiga, abych vyplnil prostor a dělal co mě baví nejvíce – poslouchal oblíbenou hudbu, objevoval, nacházel… Tentokrát se zaměřím na kategorii levnějších in-ear sluchátek. Konkrétně model s líbivým názvem Freya od značky Kinera. Že neznáte? Já také ne, takže pojďme společně poznávat. Nejdříve něco ke značce samotné.

Kinera je čínská audio značka patřící pod společnost Dongguan Yutai Electronics Co. Ltd., která od roku 2010 vyvíjí a vyrábí IEM sluchátka. V překladu „Kinera“ znamená „Zlatý věk pro poslech“ a není náhoda, že má společnost více než 24 zaregistrovaných patentů a je první společností v Číně, která získala 5mm dynamický měnič. Některé jejich modely však obsahují i mix měničů  tlakových, dynamických a elektrostatických. Jako je to mu třeba u jich vlajkové lodi - Kinera Nanna 2.0 Pro.

Nyní se ale pojďme společně podívat na jejich “bohyni” Freyu. Freya je podle severské mytologie označována jako bohyně plodnosti a úrody, lásky, krásy, války a čarodějnictví.

Na úvod bych rád napsal, že je fakt, že nejsem žádný profesionální audiofil, analytik. Řídím se svými pocity, ušima. Muzika mě prostě musí bavit. Proto jsou mé články takovou esencí vnitřních pocitů a zkušeností bez ohledu na značku.

Na čem jsem poslouchal: Hiby R6 II PRO, AK KANN ALPHA

Balení, konstrukce, design a zpracování

Tady jedno velké WOW! Kinera se toho vůbec nebojí. Ať už jde o design, barvy nebo balení celkově. A za mě palec nahoru. Co palec, všechny palce. Sluchátka za 6,5 tisíce mají vše, co by sluchátka mít měla a některé mnohem dražší a prestižnější značky takovou výbavu rozhodně nenabízejí. Balení je v šestiúhelníkové barevné krabici, která na první dojem působí dost velká. Aby také ne! Uvnitř totiž najdete jak “povídání” o modelu, jeho návrhářce, která udělala ze sluchátek umělecké dílo, tak i bohaté příslušenství - pevné pouzdro, kabel, 3 páry nástavců, 5 párů Final nástavců, redukci na USB-C i Lightning a samotné sluchátka. Prostě wow! Jo, uvítal bych kromě redukce na 6,3 mm i 4,4 mm, ale za mě jde o absolutně nadstandardní balení.

Tělo sluchátek je vyrobeno z kvalitní pryskyřice a jeho unikátní čučavý povrch je výsledkem tří hodin ruční práce. Tělo sluchátek je tvarováno tak, aby imitovalo průměrný tvar lidského ucha a netlačilo tak ani po delším poslechu. A fakt to není žádný marketingový kec  🙂  Nejdřív mi tělo sluchátek přišlo velké. Oproti ne úplně pohodlným CA Solaris 2020 dokonce znatelně velké. Ale zdání klame. Sluchátka sedí velmi dobře, a jsou pohodlná. Větší bych už ale asi nezvládl.

Kabel je splétaný z monokrystalické mědi 6N ukončený 3,5 mm jackem. Zpracování kabelu by mohlo být krapet lepší. Jsem lehce nedůvěřivý vůči těm 2pin konektorům směřující do mušlí, nicméně je to jen předpoklad.

Uvnitř každého sluchátka najdeme kombinaci dynamického měniče s trojicí měničů BA, přičemž membrána prvního jmenovaného má v průměru 7 mm a pro větší tuhost (a tím i nižší zkreslení) je pokryta vrstvou titanu. O střední frekvence se stará dvojice BA měničů Knowles, zatímco pásmo nejvyšší si bere na starost speciálně upravený měnič BA přímo od Kinery. Přepracovaná výhybka navíc zajišťuje dokonalé frekvenční propojení všech měničů v jeden harmonický celek.

Zvukové představení

Nasazuju čínský zázrak za 6500,- Kč (omlouvám se, ale tohle mi fakt hlava nebere, že někdo umí udělat dobrá sluchátka pod 15 000,-). Sluchátka sice rozehraje díky jejich citlivosti i telefon, ale samozřejmě doporučuji volit spíše kvalitní zdroj. Ať už je to DAP, USB dongle amp/dac 2v1 nebo stolní řešení. A jaký je jejich projev? Jednoznačně lehký, spíše neutrální s lehkým zvýrazněním vyššího středního pásma směrem k výškám. Pokud bych bych mohl mávnout kouzelnou hůlkou, přidal bych na basech, prostoru. Jenže.. by se zvedla cena minimálně o 300% a to by sluchátka vystřelilo do úplně jiné roviny. Separace nástrojů a detail je slušný a kdo má rád spíše transparentní a světlejší projev, bude spokojen.

Skladby (QOBUZ)

Trace Bundy - Porch Swing
Neutrální podání, fajn detail. Jen by to chtělo trochu víc prostoru a basu. Příjemné středy. Výšky by zde mohly být krotší.

Pink Floyd - High Hopes
Neutrální až lehce vlažný nástup. Opět by to chtělo víc prostoru a energie. Na druhou stranu je scéna přehledná a příjemná. Gilmourův vokál působí standardně dobře a nic mi v této skladbě zásadě nepřekáží.

MC Gey - Helvetica
Občas mám chuť se vrátit v čase a pustit si něco z rapu. Proč to neudělat nyní! Skladba zní vyrovnaně. Jsem mile překvapený. Přehledné pozadí, vokál má dobrý detail a skladba celkově baví. Sluchátka si poradila i s opičím princem českého rapu. 🙂

RHCP - Dark Necessities
Banda chilli papriček nesmí chybět v žádném mém testovacím playlistu. Freya si se skladbou poradila vskutku dobře. Vyvážený přednes s lehkým důrazem na střední a vyšší pásmo. Uvítal bych zde (opět) trochu víc prostoru a basu. Ale ne na úkor celkově vyváženého projevu. Skladba mě bavila i tak. Za mě v dané ceně velmi dobrý výsledek.

Avishai Cohen - Remembering
Jo! Na jazz, vokál a strunné nástroje jsou Freya skvěle padnoucí sluchátka. Neutrálnější, lehce světlejší projev s adekvátním detailem. Za mě dobrý!

Verdikt

Jsme téměř na konci a já přemýšlím, jaký udělat závěr a Kinera Freya ohodnotit. Stále je porovnávám s mnohem dražšími modely - Campfire Audio, 64 Audio a prostě to nechápu. Sluchátka za necelých 6 500,- prostě dobře hrajou, vypadají a mají super balení. Jo, někdo by mohl řešit jejich původ, ale… pokud si dám 1+1 dohromady, jsou prostě fajn! Pokud hledáte zvukově neutrální, každodenní dobrý poslech na cesty a nechcete se bát toho, že je někde ztratíte a přijdete o 1-2 měsíční výplaty, jděte do nich! Mně se rozhodně líbily a to nejen jejich výjimečným art vzhledem.

Autor: TomasH

 • Kinera Freya

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  3/5
 • Cena / výkon
  4/5
 • Skvělé balení a příslušenství, pěkný design, dobrá low budget volba

 • Zasloužily by více prostoru a basů (subjektivní), absence 4,4 konektoru, velikost mušle může být na hraně, ale sedí!

 • Cena
  6 490 Kč