Recenze techniky

2. 10. 2020

Jays f-Five | TWS špunty, na jaké jsme čekali

Bluetooth | In-ear | JAYS | TWS

Nejprve to byly m-Five někdy na jaře a teď “nožičkový” TWS model f-Five. Také značka JAYS už zřejmě pochopila, že se těžiště trhu s bezdrátovými sluchátky nemilosrdně posouvá do oblasti dostupných modelů a částka 2.000 Kč začíná být jakousi magickou hranicí, nad kterou si dovolí jít pouze velké zavedené značky. Jak dobře si ale JAYS v šetření vedou? Co musíme tentokrát oželet a na co se naopak těšit?

Sluchátka zapůjčil obchod Audigo.cz, kde můžete novinku také vyzkoušet na vlastní uši (Brno, Praha).

> Přejít do eshopu

Design a konstrukce

Jednoduchá černá krabička s logem JAYS a hrdým nápisem Designed in Sweden už sice na ceny za design nejspíš nedosáhne, ale přesto je mi zase neskutečně sympatická. Kus pověstné designérské školy IKEA si totiž stále uchovala a jakkoli jsou plasty nově o poznání obyčejnější než dřív, mám z ní jednoduše pocit “přesně takového výrobku, který pro denní poslech na cestách potřebuji”. Víčko se otevírá snadno i poslepu, 4 diody na přední straně jsou dobře vidět v poledne i večer a decentní USB-C na zadní straně jen kompletuje celkově “správný dojem”.

"300 minut na jedno nabití nebyl problém."

Samotná sluchátka s nožičkou za povedeným pouzdrem nijak nezaostávají. Ani ony totiž k vynikajícímu prvnímu dojmu nepotřebují nijak extra kvalitní plasty s bezchybným opracováním hran. Přesto se s nimi ale rád pochlubím. Při pohledu zblízka jsou sluchátka opravdu celkem normální a nenápadná, ale jako celek vypadají famózně a stejně tak jim to výjimečně sluší také v uších. Vypadají prostě skvěle na stole, v uších i na dlani. Přesně jako klíče od nového auta.

Technická vybavenost a výdrž

Kromě honosnějších materiálů nás nižší cena nových JAYS připravila také o několik technických špeků, které ale nutně nemusí tolik mrzet. Nechybí sice Bluetooth 5.0, ale z kodeků je k dispozici pouze SBC. Na přímé napojení obou sluchátek v režimu TWS+ také zapomeňte. Nechybí naopak velmi kvalitní mikrofony, se kterými se nemusíte bát přijmout hovor ani venku před domem.

Stabilita signálu je v kategorii TWS větším tématem než kdekoli jinde. S modelem f-Five jsem strávil asi dva týdny intenzivního poslechu v kanceláři, v tramvajích i během pobíhání po městě a to bez jediného zaváhání. Problémy u jiných modelů občas způsobí trolejové vedení nebo odložení telefonu do batohu na zádech, ale ani jedno z toho nevyvedlo z konceptu sluchátka f-Five. Jestli už jsem zaznamenal nějaký výpadek, bylo to jedině při poslechu s kovovým HiRes přehrávačem, který má sám o sobě hodně malý dosah Bluetooth. S telefonem a BT 5.0 bylo vše naprosto v klidu.

Výdrž jsme testovali při běžné hlasitosti a bez problémů jsme se na jedno nabití dostali na nějakých 300 minut, což značí, že slibované 4 ½ hodiny jsou naprosto reálné i s rezervou.

Ovládání

Nové JAYS sázejí na čistě dotykové ovládání, což by sama o sobě nebyla nijak skvělá zpráva, kdyby nebyla plocha pro aktivaci funkcí tak velká a snadno dosažitelná. Celkem příjemně se i za chůze zvládá přepínání skladeb (2x click) i změna hlasitosti (3x click). Jedinou slabinou je tak asi občasná nechtěná “pauza” aktivovaná dotykem během nasazování / upravování sluchátek v uších. Sluchátka ale naštěstí nejsou tak malá, abyste je neměli jak uchopit. Vždy si navíc můžete pomoci jejich nožičkou, za kterou se drží velmi dobře.

"Za komfort nošení dávám plný počet bodů."

Komfort a praktičnost

Je jasné, že komfort nošení je věcí nanejvýš individuální, nicméně ze zkušenosti už se dá přeci jen leccos odhadnout třeba ze základního tvaru sluchátka, délky / šířky / úhlu krčku nebo typu nástavců. Osobně dávám modelu za komfort nošení plný počet bodů a jsem si celkem jistý, že na tom bude většina lidí podobně. Sluchátkům se totiž povedlo zázračně skloubit dostatečnou stabilitu v uchu s naprosto pohodovým usazením. Sluchátka nemusíte vůbec tlačit do uší a přesto zůstávají při běžných aktivitách s jistotou na svém místě. Pro časově neomezené použití doma i na cestách je jejich tvar naprosto ideální a nezadá si ani s leadery od Applu. Oproti nim ale nabízí výrazně lepší izolaci okolního hluku, která sice na nejlepší nestačí, ale proti peckám je o několik úrovní napřed. Izolaci odhadujeme tak na 4 / 5 bodů.

Když už se pohybujete po ulici a chcete začít poslouchat, dostanete sluchátka z krabičky do uší bez problémů i zmrzlýma rukama. Trochu horší je to s orientací při vracení sluchátek do pouzdra, ale i to se dá časem naučit.

Zastihne-li vás navíc uprostřed poslechu příchozí hovor, nemusíte hned nervózně hledat telefon a vytahovat sluchátka z uší. f-Five totiž patří mezi TWS špunty, s nimiž je telefonování opravdu v pohodě a bez nervů. V tiché kanceláři není vůbec o čem debatovat, venku v parku je to pořád pohoda a teprve když stojíte dva metry od rušné silnice, začínají mít mikrofony občas problémy. I v takové situaci ale stačilo trochu zvýšit hlas a dorozuměli jsme se v klidu.

Zvukové představení

Sluchátka tedy skvěle vypadají, moc příjemně se nosí a nestojí ani 2 tisíce. Zbývá tedy už jen maličkost. Aby pořádně hrála. Od prvního okamžiku, kdy f-Five testujeme je ale jasné, že v tomto bodě výrobce chybu rozhodně neudělal. Na první dobrou mám pocit, že tady je se zvukem prostě “všechno správně” a víc se o něj vlastně nemusím zajímat. Nic tady tupě nehučí, nekřičí ani nedrásá v uších. Mám prostě jistotu, že ať zvolím jakýkoliv žánr, bude to nejen pohoda, ale i zábava.

"Zapomeňte na drahé modely Sony nebo Sennheiser. Zkuste JAYS!"

Základem je spíše hbitý a objemově lehčí bas, který nemá sklony vše přebíjet, ale raději dělá celému zvuku solidní zemitý základ. Po správném usazení (f-Five vyžadují spíše větší nástavce) má bas nádhernou hloubku i kontrolu a pro domácí poslech patří jeho zvuk rozhodně mezi nejlepší TWS modely na trhu. Pouze při poslechu v hlučném prostředí síla hlubokých frekvencí mírně klesá a pro milovníky basů zůstává zvuk méně hřmotný. Pro všechny ostatní situace je to velká paráda za plný počet.

Podobně sebevědomě si vedou sluchátka také v oblasti středových frekvencí, které mají velmi přirozenou barvu a rozhodně se neschovávají v koutě. Nástroje v nich nesou velké množství informací, které se neomezují jen na bas a detaily. Navazující výšky jsou jen mírně posílené a dávají jiskru i poměrně zašlým produkcím. Stále však příjemně ladí s celkovým projevem sluchátek, ze kterého nic nevyčnívá, a ve kterém zároveň nic nechybí.

Hledáte-li tedy spíše neutrálně a univerzálně laděný TWS model s velmi uvěřitelným a nadprůměrně pravdivým projevem, zapomeňte na drahé modely Sony nebo Sennheiser. S klidem si užijte zvuk Jays f-Five.

Jak se sluchátka SR2 hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Vynikající kombinace, pokud nejste vysloveně hladoví po dunivých basech za každé situace. Jays hrají taneční hudbu s parádními hlubokými basy, ale bez přídavků a umělého zdobení.

Klasická hudba, orchestr
Velmi příjemná kombinace, která sbírá snad všechny body, které můžete od TWS špuntů očekávat. Scéna s velkou šířkou, uvěřitelnost nástrojů i slušná separace. Snad jen větší mohutnost někdy trochu schází.

Pop, rock
Bezchybná kombinace kterou těžko něčím vykolejíte. Vokály, kytary, vše zní mnohem více přirozeně a dospěle, než byste od TWS sluchátek čekali.

Jazz, akustická hudba
Velmi schopná kombinace, která má dostatek kontroly a kvality na to, aby i náročné basové linky zahrála s grácií a jistotou. Vše navíc bez nepříjemného napětí ve výškách nebo pocitu umělých sladidel v puse.

Metal
Našlapaná kombinace pro radost z tvrdé i nejtvrdší hudby. Nechyběl mi basový základ, dostatečná útočnost kytar ani vokálu. Snad jen činely měly někdy mírně zubaté hrany, ale nebylo to nic velkého. Jak už jsem psal, zvuk s f-Five neřeším, ale prostě poslouchám...

Verdikt

Za mě aktuálně jeden z nejlepších TWS modelů na trhu. Skvěle dokázal vyvážit pohodlí, dospělou kvalitu zvuku i parádní design a to vše při cenovce, která dokonale odpovídá kvalitě sluchátek. Za mě horký favorit na TWS roku... a to i bez specialit typu aktivního potlačení hluku.

Autor: PetrM

Sluchátka zapůjčil obchod Audigo.cz, kde můžete novinku také vyzkoušet na vlastní uši (Brno, Praha).

> Přejít do eshopu

Autor: PetrM

 • Jays f-Five

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Ovládání
  5/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Vybavenost
  4/5
 • Vynikající vyvážení zvuku, bas umí hezky do hloubky, pro všechny žánry, vynikající tvar nikde netlačí, slušné mikrofony, design

 • Méně izolují okolní hluk, nic podstatného

 • Cena
  1 990 Kč