Recenze techniky

29. 9. 2020

iBasso SR2 – dynamický měnič stále žije

iBasso | Over-ear

Pamatujete si ještě na první velká sluchátka iBasso? Nepamatujete? Není divu, šlo totiž o ne příliš úspěšnou limitovanou edici SR1 s mírně řečeno odvážným designem. Nicméně už tehdy nás sluchátka překvapila měniči s technologií TESLA a velmi lehkými membránami z bio-celulózy. Novinka SR2 je naproti tomu řádným sériovým modelem, který k již zmíněným technologiím přidává kromě silikonového zavěšení membrán hlavně líbivější a mnohem dospělejší design.

Design a konstrukce

Zatímco první výkop v podobě industriálních (až dětinských) sluchátek SR1 příliš nedopadl, novinka působí výrazně decentněji a zároveň asi o sto let moderněji. Stříbrné hliníkové prstence ve tvaru kruhu vyplňují jednoduché, ale velmi solidní drátěné mřížky s krásným černým lakováním. Celou plochu navíc nekazí žádné logo ani nápisy.

Skvěle vypadá i most tvořený dvojicí ocelových prutů s koženou oporou na způsob sluchátek MrSpeakers (nyní Dan Clark Audio). Spolu s kovovým otočným kloubem a vidlicemi pro naklánění mušlí působí celek absolutně precizně, spolehlivě a nekomplikovaně. Ani při silném kroucení mostu si sluchátka prostě “nevrznou”, což je v kategorii malosériovek opravdu cenné zjitění. Kdyby takový most uměli v dílnách HiFiMAN, brala by jejich sluchátka okamžitě o známku lepší hodnocení. Jedinou slabinou mostu SR2 může být snad jen posuvné nastavení opory hlavy, které je tvořeno plastovým dílem bez krokování. A tak zatímco použitý plast byste asi ani nepoznali, nastavení bez krokování může občas zlobit, protože se poměrně snadno posouvá i nechtěně.

Důležitou součástí celé konstrukce je samozřejmě i odpojitelný splétaný kabel. Někdy mám pocit, jako by byl pro podobná sluchátka moc tenký - působí trochu jako kabel in-ear sluchátek. Během používání se ale choval ukázkově. Nezamotával se, klidně splýval od uší dolů a díky příměsi stříbra nechával sluchátka plně rozehrát jejich hru klidně i s přenosným přehrávačem. Trochu lacině vypadá snad jen připojení kabelu do sluchátek pomocí dvou krátkých konektorů Jack 3.5 mm s barevným odlišením. Barevné kroužky totiž se sluchátky vůbec neladí (při troše snahy mohly být po připojení skryté) a konektory navíc postrádají jakékoli plynulejší přechodky, takže se kabel hned za konektorem poměrně ostře ohýbá dolů.

Komfort a praktičnost

Ke komfortu bych měl jedno velké doporučení. Nedávejte na první dojem. Měl jsem pocit, že i přes dokonalé možnosti naklánění prostě náušníky kolem uší nesedí přirozeně a rovnoměrně. Podobně jako domácí modely Audio-Technica také sluchátka SR2 používají zkosené náušníky, jejichž nejširší část obvykle směřuje dozadu za ucho. Kluci a holky v kompletaci iBasso ale nic neřešili a náušníky nasadili o 90 ° otočené. Nevadilo jim ani oválné vnitřní vykrojení pro ucho, které najednou nebylo natočené svisle, ale vodorovně. Náprava je tedy poměrně jednoduchá - stačí náušníky sundat a nasadit zpět. Jenom se musíte obrnit trpělivostí při nasazování manžety náušníků zpět na místo. Je ale možné, že jsem jen narazil na smolný kus...

Potom už ale sluchátka sedí parádně, bezchybně a člověk je poslouchá s nadšením klidně dlouhé hodiny. Přítlak je sice o pár procent vyšší, než by bylo nutné, ale při naklánění hlavy dolů ke klávesnici tato procenta navíc okamžitě oceníte. Nadýchané náušníky kromě toho celkový tlak dokonale rozkládají.

Z pohledu praktičnosti dělají sluchátka skoro všechno dobře. Jsou snadno nositelné, odolné a díky vysoké citlivosti i nízké impedanci jim nevadí ani spojení s baterií napájenými zdroji. Pouze na ostřejší přechody z konektoru do kabelu je potřeba dávat pozor. Nicméně - napojení do sluchátek skrze klasické dva konektory Jack 3.5 mm dává prostor k výměně za jiné kabely bez složité selekce. Součástí balení je i praktické pevné pouzdro a dokonce i druhý pár náušníků.

Zvukové představení

iBasso SR2 jsou sluchátka postavená na dynamickém měniči s velkou hustotou magnetického pole a s výjimečně pružným silikonovým zavěšením membrány. Jejich ladění ja na první poslech spíše lehce uvolněné, muzikální, mírně temnější a řekněme “bohaté”. Zvuk má přirozenou váhu a spíše než analyticky přistupuje ke zvuku emocionálně. Přitom ale nepostrádá dostatečnou hbitost a jiskru v nejvyšších frekvencích.

V oblasti basů netrpí sluchátka rozhodně podvýživou. Jejich bas je hutný, ale na rozdíl od magnetoplanárních měničů spíše měkčí, objemný a relaxovaný. Zatímco ve vyšších basech je cítit určitý přídavek v objemu, pásmo subbasu je spíše lehčí. Sluchátka tak potěší mocným a přirozeným basem, který ale nerad zasahuje do úplně nejhlubších frekvencí.

Středy přirozeně navazují na mírně posílené pásmo vyšších basů a svým výrazným charakterem dávají zářit především vokálům. Tonálně jsou ale jakoby lehce zabarvené ne tak úplně akusticky otevřenou konstrukcí. Výsledný přetlak na přechodu z basů do středů jako by neměl kam utíkat a zbytečně někdy zahušťuje scénu a nechává zejména středy trochu křičet. HiFiMAN Sundara je v tomto ohledu mnohem otevřenější, klidnější a díky svému lehkému upozadění středů také přehlednější.

Ve vysokých frekvencích jsou sluchátka poměrně aktivní, hbitá a jiskřivá. Zároveň však sluchátka neznějí nijak ostře a jejich charakter zůstává poměrně relaxovaný a jemný. Výšky sice nemají úplně klidný průběh nad hodnotou 6 kHz, ale mírně posílená odezva právě před touto metou nechává zvuk příjemně zářit.

Výsledkem je poměrně výjimečný celkový charakter, který zní na jedné straně relaxovaně, ale nikdy líně nebo příliš těžce. Osobně bych uvítal snad jen větší dojem prostoru, který je v případě SR2 trochu užší. To má vliv také na separaci nástrojů, která je dle celého charakteru sluchátek spíše uvolněná než výrazně přísná. Sluchátka díky tomu ale také mnoho odpustí a dobře na nich zní i horší metalové produkce.

Jak se sluchátka SR2 hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Když do sluchátek pošlete pořádný basový beat, odmění se sluchátka jeho bezchybným zvládnutím a spoustou energie na výstupu. Vynikající jsou i vokály. Basová hudba jim sedí...

Klasická hudba, orchestr
Uvolněná kombinace s přirozeným laděním, i když bez nějaké extra přesné separace nástrojů. Orchestr má nicméně pořádnou sílu. Celkově hodně uvěřitelný a nijak přehnaně sluchátkový zvuk.

Pop, rock
Vstřícně laděný spojenec pro většinu nahrávek, kterým dodá hodně energie a radosti bez jakýchkoli složitostí. Skvělý ve vokálech, solidní v elektrické kytaře, ale trochu svázaný menším prostorem.

Jazz, akustická hudba
Relaxovanější přístup k jazzovým nahrávkám má své kouzlo. Sice přijdete o napětí basových strun a milimetrovou přesnost při pohybu pro pražcích, ale zase získáte klubovou, vláčnou a zatlumenou atmosféru, která některým deskám dokonale sluší.

Metal
Zábavný spojenec i přes jeho méně přehledné středobasové rozhraní. Metal má pořádnou váhu i rychlost. Vlastně mi na něm metal chutná víc než většina jiných věcí… a nestydí se dávat kytarám maximální prostor.

Verdikt

Pro koho je SUNDARA příliš opatrná kolem středů, zbytečně chladná nebo jednoduše ošklivá, mohl by zkusit měkčí a uvolněnější přístup modelu SR2. iBasso bude pohodlnější, pohlednější a zvukově úplně jiné - emotivnější, hutnější a méně spoutané. Jeho divočejší přechod z basů do středů a méně vzdušný charakter ale zřejmě nebudou pro každého.

Autor: PetrM

  • iBasso SR2

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    4/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    3/5
  • Zábavnost
    4/5
  • Relaxovaný, muzikální projev, spolehlivá konstrukce mostu, komfort náušníků

  • Méně otevřený a vzdušný projev, konektory kabelu bez přechodek

  • Cena
    12 990 Kč