Recenze techniky

6. 9. 2020

Audio-Technica ATH-ANC300TW přináší do kategorie TWS neutralitu i vyspělost

ANC | Audio-Technica | Bluetooth | In-ear | TWS

V oblasti Bluetooth sluchátek nepatří Audio-Technica zrovna mezi tvůrce nových trendů. Spíše si počká, s čím přijdou největší hvězdy na trhu (aktuálně SONY, Sennheiser, Samsung, Apple) a následně přijde s vlastní, o něco dostupnější variantou a nějakou tou vychytávkou navíc. Jestli si totiž Audio-Technica drží nějaký zvyk už spoustu let, tak je to určitě nabídka zajímavých alternativ…

Design a konstrukce

Když vezmu design aktuálních hvězd v kategorii TWS sluchátek s ANC potlačením hluku, nevypadá vlastně žádný model Bůh ví jak hezky. Jeden má nadváhu, druhý je neforemný a třetí působí jako 15 let stará sada hands-free. Prostor pro japonský protiútok by tu tedy byl. Ono se ale rychle ukazuje, že skloubit poctivou baterii, elektroniku pro ANC a k tomu ještě dobrou ergonomii s nějakým extra elegantním designem není vůbec jednoduché. Přes veškerou snahu tak v ATH vyrobili zase jen decentnější variaci na Sennheiser Momentum TWS 2. To ale samo o sobě vůbec není špatně. I po dnešku tak má sice to nejhezčí pouzdro Sennheiser, ale pokud jde o samotné špunty s ANC, jde na první místo právě model ANC300TW.

Konstrukce sluchátek i pouzdra je tradičně precizní a odolná. Pouzdro sice nepůsobí tak prémiově, ale použité materiály i způsob, jakým se sluchátka vkládají dovnitř, vzbuzují okamžitě důvěru. Dobíjení probíhá přes modernější USB-C, ale použití rychlonabíječek není ani zde povoleno.

Technická vybavenost

Novinka ANC300TW patří do skupiny sluchátek TWS+, což znamená, že se k telefonům s novějšími čipy Qualcomm umějí připojit oběma sluchátky najednou a to bez rozdělení na Master a Slave. Výhodou je hlavně minimální zpoždění zvuku za obrazem při sledování filmů, rovnoměrnější vybíjení sluchátek i stabilnější spojení. Oproti běžným TWS špuntům byla při sledování seriálů latence zvuku opravdu výrazně kratší a prakticky nijak neobtěžovala. O řádnou kvalitu zvuku se stará kodek aptX.

Za zmínku určitě stojí i to, že jsme při poslechu přes BT 5.0 a TWS+ nezaznamenali snad jediný výpadek zvuku a to ani ve výrazně zarušeném prostředí městského centra nebo kolem trolejového vedení. V tomto ohledu vynikající výsledek.

Funkce aktivního potlačení hluku ANC pracuje ve třech režimech (letadlo / studovna / cestování) bez zásadních rozdílů a lze ji kdykoli přepnout do opačného režimu “zesílení zvuků okolí” pro snazší komunikaci nebo třeba orientaci na nádražích během hlášení.

Samotnou kvalitu ANC jsme testovali v kanceláři i ve městě a všude jsme byli hodně spokojení. Úplně nejpříjemnější je účinnost systému překvapivě v kancelářích, kde společně s pasivním tlumením nástavců odblokuje skutečně hromadu ruchů kolem vás. Na křižovatce vždy zůstával typický svist pneumatik, ale jinak byla účinnost téměř na úrovní nejlepších modelů na trhu (SONY). Stejně jako WF-1000XM3 ale i tento model občas zápasí s filtrováním větru. V opravdu silných poryvech je určitě lepší ANC rovnou deaktivovat - zvuk se rozhodně zklidní.

Ovládání

Milujeme ovládání pomocí tlačítka na boční straně sluchátek. Tento koncept za nás snad ani nemá slabiny. Předně taková tlačítka jen velmi těžko aktivujete omylem, jako je tomu v případě dotykových ploch. A na rozdíl od modelů, kde se mačká přímo čelní plocha sluchátka, si u modelu ANC300TW netlačíte s každým použitím tlačítka celé sluchátko nepříjemně hluboko do ucha. Když navíc nechybí ani ovládání hlasitosti, nemáme si téměř na co stěžovat.

Jedinou negativní drobností je přepínání, resp. úplné vypínání funkce ANC. Na sluchátku ho totiž zvládnete pouze přepnout do režimu “odposlechu okolí”, ale pro úplné vypnutí musíte mít v telefonu aplikaci Connect. Ta přitom mnoho jiných zajímavých funkcí nenabízí. Můžete ale třeba změnit logiku ovládacích tlačítek, vybrat kodek nebo vypnout funkci automatického vypnutí.

Komfort a praktičnost

Komfort takto velkých špuntů je vždy výsostně individuální otázkou. Nám v redakci nicméně sluchátka seděla v uších všem. Je potřeba pamatovat na jejich neobvyklou vertikální orientaci - potom drží perfektně a jistě na svém místě klidně i při běhu. Pro sport ale sluchátka vysloveně vhodná nejsou - odolnost vůči vodě a potu je pouze IPX2 - jedná se skutečně především o sluchátka pro poslech na cestách nebo při práci. Ve větších a středních uších sedí úplně bezchybně, v malých uších už mohou po čase způsobovat citelnější tlak svým větším objemem. Tvar i délka krčku jsou nicméně řešeny ukázkově.

Výdrž baterie

Testovali jsme udávanou výdrž samotných sluchátek 4,5 hodiny a dostali jsme se na nějakých 250 minut, což je něco přes 4 hodiny poslechu. Konkurence sice umí i více, ale v reálném provozu budete s touto hodnotou úplně v pohodě, to jsme si jistí. Poměrně kompaktní pouzdro potom zvládlo přidat cca 3 plná dobití, což není úplně moc, ale pro drtivou většinu je to opět dostačující.

Mikrofony

Zkoušeli jsme v tichém a hlučném prostředí. V kanceláři bylo telefonování naprosto v klidu a bez výrazné ztráty kvality. Až v extrémních podmínkách u rušné křižovatky jsme padli někam k průměrným výsledkům, kde už musela zvuk výrazněji rekonstruovat vestavěná elektronika - mnohdy navíc marně. Nicméně rozumět nám bylo i tady.

Zvukové představení

Zvuk většiny TWS modelů je podle naší zkušenosti taková divoká střelba od pasu. Na nějaké velké ladění asi nemají v této kategorii sluchátek dost času či peněz ani největší výrobci. Jak osvěžující je proto slyšet nečekaně dospělý, neutrální a univerzální ladění modelu ANC300TW. Výsledek je z pohledu žánrové univerzálnosti a celkové pravdivosti o kus před oběma konkurenty od Sony Sennheiseru.

Na rozdíl od konkurentů nás ATH hned na začátku sice nesejme extra nablýskanými žiletkami v nejvyšších frekvencích, ani neuzemní hlubokým dunivým basem, ale přesto si okamžitě získává sympatie svým střízlivým přístupem, který nechává znít v plné kráse také frekvence středové. Výšky ani basy přitom nijak netrpí, pouze je jich v každé chvíli tak akorát. V oblasti nejvyšších frekvencích bychom si dokonce uměli představit i lehké uhlazení a zklidnění. Přeci jen má cinkání občas takový plechový charakter.

Jinak je ale zvuk nezvykle informativní, dobře separuje nástroje i bez středové propasti mezi nimi a solidně pracuje také s prostorem. Na malá špuntová sluchátka s ANC je to výborný výkon.

Jak se sluchátka ATH-ANC300TW hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Možná ne tak strhující, jako v případě konkurence, ale zároveň ani tolik unavující a umělý. Taneční hudba má sice méně impresivní basový základ, ale o to více zbývá prostoru pro vše ostatní.

Klasická hudba, orchestr
Pro tento žánr aktuálně snad nejlepší TWS sluchátka na trhu už proto, že nezní tolik uměle. Někdo bude postrádat větší masu zvuku a hutnost, ale ten přehled a přirozenost za to stále stojí.

Pop, rock
Neprůstřelná kombinace, která i navzdory svému rovnějšímu ladění nebere deskám energii a vám tudíž radost z poslechu. Noví ULVER mají pořád šťávu a hrají také s opravdu velkým prostorem.

Jazz, akustická hudba
Spolehlivý spojenec i pro akustiku. Tomáš Kočko na poslední desce neztrácí pevnou půdu pod nohama, ani nepřestává jiskřit. Jen pozor na ty lehce ostřejší výšky tu a tam.

Metal
Skvělá volba pro tento žánr. Sluchátka nechávají metal dýchat a neberou mu ani agresivitu. Přitom dostáváte hromadu informací nejen o činelech, ale také o kytarách a zpěvu.

Verdikt

Poskládat v této kategorii kompletní balíček bez výraznějšího zaváhání není žádná sranda. Ukázalo to i jinak silné SONY nebo v poslední době Sennheiser. Audio-Technica ale přichází na trh s jednoznačně nejvyváženějším zvukovým projevem, velmi povedeným konceptem ovládání a pouzdrem plným technických vychytávek. Možná i díky nim už se ale do pouzdra nevešla tak velká baterka, což je asi jediné drobné mínus proti konkurenci. Jinak vynikající model pro každodenní poslech doma i na cestách.

Autor: PetrM

  • Audio-Technica ATH-ANC300TW

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Ovládání
    5/5
  • Komfort
    4/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    4/5
  • Vybavenost
    4/5
  • Nejlépe vyvážený zvuk ve třídě TWS s ANC, univerzální ladění, připojení TWS+, stabilita signálu, dobrá ergonomie a chytré ovládání, účinné ANC

  • Slabší výdrž proti nejlepším na trhu, ovládání jen ANC pomocí aplikace, méně exkluzivní pouzdro, občas ostřejší výšky

  • Cena
    5 990 Kč