Recenze techniky

13. 5. 2024

Final Audio ZE8000 MKII – poslední slovo nemůže mít každý

Audio-Technica | Bluetooth | Final Audio | TWS

Když jste v minulých letech narazili na vyšší model in-ear sluchátek japonské značky Audio-Technica, téměř vždy se jednalo o dosti extravagantní výtvor. Konstrukčně a často i zvukově. Dnes mám v ruce nejvyšší bezdrátový model rovněž japonské značky Final Audio a sami už asi podle fotek odhadnete, kam zhruba mířím. Proč dělat sluchátka jako všichni, když je můžete dělat úplně jinak. Jen si říkám, aby to nebyla odlišnost za každou cenu…

Design a konstrukce

Společným prvkem japonských InEar designových kreací je pro mě mnohdy šokující první dojem. Spolu s ním přichází lehká nedůvěra a teprve po prvním vyzkoušením se s velkým překvapením často dostavují větší sympatie. Přesně taková je i cesta prémiového Bluetooth modelu ZE8000 MKII. Vezmeme to ale hezky od začátku.

Kromě smyslu pro výstřednost (viděno konzervativníma evropskýma očima) mají obě japonské značky společný také silný smysl pro detail a dobře vnímatelnou kvalitu. Sluchátka ještě ani nemusíte vytáhnout na světlo a už budete vědět, o čem mluvím. Povrch dobíjecího pouzdra totiž zdobí unikátní hrubý povrch simulující povrch profesionálních zrcadlovek.

Dávejte ale velký pozor, až budete chtít pouzdro poprvé otevřít! 99 % výrobců by v tomto případě zvolilo odklápěcí víčko, ale Final… však víte. Když to jde udělat i jinak, udělá to tak. A tak se víčko odsouvá vpřed. Jednoduché, mnohem lépe použitelné jednou rukou, ale zároveň i trochu nebezpečné, pokud půjčíte sluchátka komukoli bez základního kurzu japonské designérské školy. Možnost odsunout víčko jednoduše palcem namísto hledání tenké drážky nehtem je přitom velkým usnadněním!

Když to jde udělat jinak, udělá to Final jinak.

A potom už uvidíte sluchátka samotná... V pouzdře jako by spala na boku a teprve po otevření pouzdra na vás modře zamrkají. Vyprostit je z pouzdra není nijak složité… na rozdíl od pochopení jejich tvaru. Ale podívejte se zblízka. Nic v jejich hyper-komplikované konstrukci není jen tak pro efekt! Povrch odolává otiskům i škrábancům díky texturovanému povrchu, veškeré hranaté části s elektronikou a anténkou zůstávají vně ucha a vše, co přichází do kontaktu s kůží, je nejen kulaté, ale pro jistotu i pokryté jemným silikonem.

Komfort a praktičnost

Dobře se podívejte, jak komplikovaný je už samotný silikonový návlek na sluchátku. Překrývá velký kus jeho těla a v každé z pěti dodávaných velikostí na něm najdete několik velmi chytře umístěných závojů pro ještě lepší pasivní izolaci hluku a také pro pohodlnější fixaci. Přísně kruhové silikonové tělo tak padne i do malého ucha opravdu skvěle. Neříkal jsem to už v úvodu? Údiv, nedůvěra, ale nakonec překvapení a sympatie. Univerzální tvarování a komfort nošení jsou ve skutečnosti velkou zbraní sluchátek ZE8000 MKII. Musíte se smířit snad jen s méně diskrétním vzhledem ve srovnání s typickými špunty. Je to způsobeno právě tím, jak se sluchátka snaží téměř nedotýkat uší a zůstávají nějaký ten milimetr vně.

Nasazování sluchátek do uší nevyžaduje vzhledem k podezřelému tvaru žádnou velkou ekvilibristiku. Mírně zatlačit do ucha a pootočit sluchátko do správného úhlu. Hotovo. A dokonce si při tom nechtěně nevypnete ANC ani omylem nevytočíte tchýni (myslím telefonem). Dotykové plošky zůstávají při nasazování stranou.

Že je cool i samotné pouzdro sluchátek, to už jste asi prokoukli. Jenže ono je současně i praktické, protože obsahuje hned čtyři výrazné diody signalizující přehledně stav jeho nabití. Návod protentokrát nebudete potřebovat! Od prvního nabití, přes párování až po první poslech funguje vše příjemně intuitivně.

V běžném režimu jsme otestovali také mikrofony. V tichém prostředí fungují bez zaváhání - pouze hlas někdy slyšíte tak trochu z dálky, ale to se dá pochopit. Celkem dobrou srozumitelnost sluchátka zajistí i na rušné ulici, ale v závislosti na okolním hluku už budete muset zesílit hlas. Tady mohl být výsledek o něco lepší.

Výbava, aplikace a výdrž

Nejvíc otázek by obvykle mířilo na aktivní potlačení hluku, ale dnes bych do popředí výjimečně posunul izolaci pasivní. Sluchátka mě totiž nejvíc dostala tím, jak zvládají tlumit okolní hluk už svým chytrým tvarováním. Propracované silikonové nástavce mají jednoznačně svůj smysl a ve většině situací tlumí naprosto bravurně. Samotné ANC už tak logicky nepřináší tak velký skok, ale svou funkci zastane. Vynikající dojem zanechal hlavně režim “Wind Cut”, který skutečně “vypíná” vítr jako lusknutím prstů. Typický hluk mikrofonů na větru je najednou pryč a zůstává jen příjemné ticho.

Výdrž 5 hodin na jedno nabití neohromí, ale postačí.

Aplikace Final Connect je povedená a skutečně nabitá funkcemi. Najdete v ní nastavení režimu ANC včetně zajímavé meteo-funkce “vypnutí větru”. Nechybí ani hodně poctivě navržený ekvalizér. U něj ale počítejte s tím, že slouží k jemnému doladění zvuku, charakter sluchátek nikdy úplně nezmění a přehnané basové zemětřesení nepřipustí. Hodně šikovná je funkce “zjemnění krokování Volume” na telefonech. Vyberete si zkrátka střední hodnotu hlasitosti a kolem ní se budete pohybovat v jemnějších krocích, než jaké nabízí samotný Android. Za zmínku stojí určitě i funkce Multipoint pro párování s dvěma zařízeními současně a možnost snadno aktualizovat firmware. V detailním nastavení sluchátek lze vypínat LED indikaci, hlášky ve sluchátkách (dokonce jde i měnit jejich hlasitost), lze vypnout dotykové plošky a nastavit automatické vypínání za uvedený čas. Luxusní, nemyslíte? 

 

Výdrž na jedno nabití je vždy trochu ošemetnou disciplínou, ale Final neslibuje žádné přemrštěné hodnoty, takže jsem jen letmo prověřil nonstop dobu hraní na poslechovou hlasitost se zapnutým ANC a dostal jsem se i s rezervou na slibovaných 5 hodin. Není to sice nic, co by mě mohlo v nejvyšší třídě Bluetooth špuntů posadit na zadek, ale v drtivé většině situací to bude určitě stačit.

Zvukové představení (s kodekem aptX Adaptive)

Ne že by snad do teď Final výrazně klopýtal nebo dokonce bojoval o holé přežití v drsné konkurenci. Přesto by měl být právě zvukový projev tím zásadním bonusem, kvůli kterému se mnozí rozhodnou ignorovat zavedenější značky. Jsem tedy opravdu zvědavý a budu zároveň i přísný, protože tady se bude rozhodovat. Podle všeho to moc dobře chápou i v továrně Finalu, kde si dali na zvuku opravdu záležet. Ostatně měli jsme možnost slyšet i předprodukční vzorek a je jasné, že se zvuk ladil velmi poctivě.

Výsledek zní vyváženě, velmi svěže a zářivě. Jeho velkou ozdobou je vysoké rozlišení - jakkoli označení 8K Sound budí spíše úsměv, určitá analogie s obrazem ve vysokém rozlišení tady jistě je. Zvuk ZE8000 MKII je totiž velmi rychlý a příjemně přesný, ale naštěstí není tak hyperdetailní, jak jsem se obával po přečtení informací od výrobce. Ve skutečnosti je projev pouze mírně na světlejší straně, ale po správném usazení v uchu má i krásně prokreslený a nečekaně hluboký bas. Vše ale v množství přirozeném, klidném a neodolatelně všestranném.

 

Pokud vysloveně neujíždíte na tunách basového základu, nebudete postrádat bas vlastně v žádném okamžiku. Přesah do subbasů je sice jen letmý, nicméně budete o něm rozhodně vědět a bude to příjemné vědomí. Střední a vyšší bas je precizně vymezený, rychlý a čitelný. Nechybí mu údernost ani jasná kontura a jeho návaznost na středy bez jakéhokoli nepřehledného hučení je v podstatě ukázková.

8K zvuk? Nakonec, proč ne... Final dává tomuto provokativnímu označení reálnou podobu!

Středy jsou tonálně čisté, dospělé a snad jen mírně odlehčené a posunuté ke světlejším tónům. Zbytečně se ale nekrčí v koutě a nabídnou vždy dostatek informací. Vzhledem k poslání sluchátek mi to přijde jako velmi dobře zvolené ladění. Totéž ostatně platí o výškách a celkové vzdušnosti zvuku. Sluchátka dávají nahrávkám jiskru bez nádechu umělosti, i když určitý vliv DSP a elektroniky asi vnímat budete a to právě nejvíc u výšek a celkového rozlišení (8K, však víte). Celkově jsou ale detaily projasněné tak akorát, dávají poslechu více energie a kupodivu nemají vůbec tendence řezat do uší.

S tím souvisí také hodně solidní podání prostoru především do hloubky. Nástroje mají kolem sebe dostatek místa, jsou dobře čitelné a tak i komplexní nahrávky působí ukázkově přehledně.

Ve srovnání s Apple AirPods Pro 2 působí ZE8000 MKII naléhavěji, plněji a šťavnatěji. AirPods mají ještě jemnější, přirozenější a klidnější přístup hlavně ve vyšších frekvencích, ale v podání basů, celkovém rozlišení a energičnosti zvuku mají lehce navrch ZE8000MKII. 

Verdikt

Final by chtěl mít možná poslední slovo v kategorii nejlepších TWS modelů, ale snadné to mít určitě nebude. Čistě z pohledu zvuku a komfortu nošení ale bez potíží dorovná i nejlepší modely na trhu. Mírně ztrácet bude snad jedině v účinnosti ANC a výdrži na jedno nabití. Momentum TWS není rozhodně tak pohodlné, AirPods 2 Pro jsou zase méně živé ve zvuku. Záleží tedy hlavně na tom, kde leží vaše priority.

Autor: PetrM

  • Final Audio ZE8000 MKII

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    4/5
  • Ovládání
    4/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    4/5
  • Vybavenost
    4/5
  • Cena / výkon
    4/5
  • Zvuk s vynikajícím rozlišením, velmi energické a zábavné podání, velmi komfortní v uších, nadprůměrná pasivní izolace, kvalita zpracování, přidružená aplikace, fungování ANC ve větru

  • Jen průměrná výdrž, nápadnější v uších, ANC hodně těží z pasivní izolace

  • Cena
    7 990 Kč