Recenze techniky

17. 6. 2024

Testujeme japonské Final Audio D7000

Audeze | Final Audio | HiFiMAN | HighEnd | Over-ear

Final Audio už na svém kontě několik uznávaných HighEnd modelů má, ale teď přichází s něčím jako juniorskou verzí svých vlajkových lodí D8000 a D8000Pro. Nová řada 7000 ale rozhodně není jen zjednodušením nejvyšších modelů. Přináší několik úplně nových technických řešení a jen tak mimochodem také mnohem lépe vypadá…

Na čem jsme poslouchali: Topping DX9, iBasso DC Elite, Audeze LCD-3, Audeze LCD-2, HiFiMAN Ananda Nano

Design a konstrukce

Meze Empyrean II byly už dost blízko, ale stále ne úplně na 100 %. Až Final si troufnul a skutečně to udělal. V luxusním kovovém kufříku doručil na trh kompletně černý HighEnd model - a když říkám černý, myslím tím černočerný, matný a světlo pohlcující. Už na fotkách vypadají sluchátka skvěle, ale realita je ještě působivější, věřte mi. Ať už se zaměříte na matné kovové části, nebo textilní potah mostu a náušníků, všechno je zkrátka nekompromisně černé. Dokonce i logo a popisky. Perfektní práce!

Celou kostru sluchátek tvoří pravděpodobně jediný ohýbaný ocelový plátek, který je v horní části polstrovaný a na který se v dolní části navlékají mušle. Ty jsou uložené na kloubu, umožňujícím dostatečné naklánění ve všech osách. I na malé hlavě tak sluchátka skvěle sedí, aniž by cokoli vypadalo nepatřičně nebo na hraně konstrukčních možností.

Uložení mušlí na kloubu má tak vlastně jen dvě miniaturní nevýhody. Klouby umožňují kromě naklánění také rotování mušlí, takže si občas musíte pohlídat, aby kabely směřovaly šikmo vpřed pod správným úhlem. V nastavení pro nejmenší hlavu na světě navíc už nemůžete využívat plný rozsah naklánění kloubů. Jak už jsem ale zmínil - mám opravdu malou hlavu a sluchátka i tak seděla parádně.

Látkou potažené náušníky patří mezi ty malinko tužší a při nasazení sluchátek na hlavu se deformují pouze lehce. Nejsou to tedy žádné nadýchané polštářky, ale svůj příčný řez zhruba ve tvaru čtverce si podrží i při delším poslechu. 

Kabel sluchátek D7000 je splétaný z masivních dvou černých žil a v ruce působí tak spolehlivě a příjemně, jak jen je to možné. Je i příjemně těžký - takovým tím způsobem, že to při poslechu nevadí, ale kabel díky tomu nádherně splývá od uší a automaticky se rovná. Někomu by mohla chybět  symetrická varianta (zvláště když jsou sluchátka poměrně hladová - 89 dB citlivost), ale tak to zkrátka u Finalu chodí. Výrobce dodává sluchátka s robustním kabelem Jack 6.3 mm, přičemž velký konektor je snadno opravitelný (šroubovaný) a konektory Jack 3.5 mm na straně sluchátek jsou doplněny o kovové zámečky proti nechtěnému vytažení z mušlí. Konstrukčně tedy Final kabel rozhodně neodfláknul.

Komfort a praktičnost

Když si v duchu sečtu přijatelnou hmotnost 430 g, průměrně silný přítlak a lehce tužší náušníky, dostávám specifický dojem pevnosti s omezenou poddajností, kdy se do sluchátek nikdy nezabořím jako do starého polštáře po babičce, ale připadám si spíš jako na moderním tvarovaném polštáři z paměťové pěny. Z pohledu geometrie sluchátka dokonale sedí a přítlak rozkládají solidně po celé ploše náušníků. Člověk musí jen pár minut počkat, aby se náušník jemně natvaroval a dodal potřebný komfort. Po pár minutách je vše OK a potěšující může být i to, že se vám sluchátka z hlavy neporoučí, ani když se s nimi nakloníte nebo když si dokonce lehnete. Přítlak je tedy úplně OK, pouze si musíte zvyknout na náušníky, které nefungují jako ty nejměkčí domácí papučky...

Náušníky jsou vyměnitelné a na místě je drží pružná manžeta, která se přetahuje přes hranu mušlí. Máte tak jistotu, že ani po letech neskončí sluchátka v krabici, protože k nim nebudete mít použitelné náušníky. Kabel je sice specifický díky zámečkům na straně sluchátek, ale výrobce jich má v nabídce hned několik a určitě bude možné sehnat přes Audigo.cz klidně i symetrickou variantu nebo zkrátka nový stock kabel. Jinak si neumím představit, že by se při běžném používání mohlo na sluchátkách cokoli pokazit. D7000 působí robustně a bez velkého namáhání jakýchkoli částí, o čemž ostatně svědčí i nulová tendence k vrzání nebo skřípání. Dokonalé ticho.

Důležitou otázkou je také náročnost sluchátek na zdroj. 50 ohmů není moc, ale citlivost 89 dB způsobuje, že budete menší zesilovače ždímat poměrně dost. iBasso DC Elite sice nakonec stačí, ale jen s malou rezervou, zatímco Topping DX9 byl samozřejmě v klidu a vystačil si pro hlasitý poslech s úrovní volume cca -40 dB při zisku High. Sluší se ale dodat, že i při menším výkonu měla sluchátka D7000 na donglu DC Elite naprosto fantastický projev s krásným prostorem.

Zvukové představení

Někdy bývá zajímavé sledovat, jak moc je celkové ladění zvuku v souladu s tím, jak samotná sluchátka vypadají. Víte určitě, jak to myslím. Kulatější, temnější, samá ostrá hrana… no a Final D7000 je na pohled hodně temný, robustní, mohutný a ostře řezaný s precizně vyznačenými hranami bez nejasností. A řekl bych, že se dají podobné prvky najít i v jeho zvuku…

Final prezentuje zvuk své magnetoplanární novinky jako přirozeně otevřený, přičemž kromě velkého měniče (50 mm) sází především na ladění zvuku pomocí nového rozptylovače a také na přelomové tlumení pohybu membrány. Jak moc se tyto prvky na zvuku podepisují je těžké odhadnout, nicméně zvuk je v každém případě mohutný, s autoritativním základem basů a jasně vyrýsovanými obrysy detailů. Tvarově odpovídá velmi lehkému V. Od reference se lehce přiklání k zábavnějšímu pojetí, ale celkově zůstává velmi zodpovědný a vyvážený, jak to ostatně odpovídá také jeho postavení sluchátek z nejvyšší kategorie. Delší poslech ale prozradí o charakteru sluchátek ještě mnohem více…

Pocitově je basové pásmo charakteristickým podpisem modelu D7000. Včetně subbasů jsou nejnižší frekvence vzácně kompletní, plné a vskutku robustní, aniž by byl bas nepřirozeně posílený a zastiňoval okolní frekvence. Charakterem sice nepatří k nejrychlejším na světě, ale přesto mu nechybí nutná kontura, přehlednost a ani velmi plynulé navázání na pásmo středů. Bas je především muzikálně uvěřitelný a dá vám takový ten příjemný pocit “správnosti” bez ohledu na zvolenou nahrávku. Je krásně úderný, má měkčí analogový feel a dokáže přirozeně vyplnit prostor, který tím ale nijak nepřetíží.

V podobném duchu navazuje také pásmo středů, které je především velmi klidné, tonálně naprosto uvěřitelné a jen s lehce měkčím charakterem, který si můžete představit jako opak situace, kdy jsou středy nakloněné vpřed a trochu na vás křičí. Lehkým zatažením vyšších středů dochází k změkčení jejich charakteru a pocitově k určitému zaoblení hran. Jejich přirozenost a krásné provázání se zbytkem pásma si člověk uvědomí nejvíc, když si na chvíli hodí na uši jinak vynikající HiFiMAN Ananda Nano. Jasně, cenově je model mnohem níže, ale jeho středy jsou najednou odpojené od zbytku zvuku, jsou poloprázdné a člověk s jistotou ví, že poslouchá sluchátka a ne bedny. To model D7000 buduje dojem otevřeného a přirozeného poslechu mnohem pečlivěji.

Paradoxně mu v tom pomáhá i poněkud méně otevřený a vzdušný charakter třeba právě oproti zmiňovanému modelu Ananda Nano. Namísto uměle přifouknutého 3D obrazu je tu komplexní a přirozeně vyplněný prostor, trochu více zatlumený a méně prozářený, ale na první poslech realitě jednoznačně bližší a to jako v prostoru do šířky, tak i hloubky. Že by skutečně vliv nových rozptylovacích prvků, o kterých mluví výrobce? Rovnoměrnost vyplnění zvukem, to je kouzlo prostoru D7000.

To vše doplňuje v plné symbióze pásmo výšek i celkové pojetí detailů. Nechybí jim energie, která zpětně pomáhá vrátit jiskru celému zvuku, který je díky tomu příjemně živý a zábavný, aniž by musel působit příliš technicky či nepřirozeně vzdušně. Výraz D7000 zůstává velmi kompaktní a mohutný, ale při poslechu zároveň nemáte pocit, že mají sluchátka těžké nohy a hodilo by se přidat více jasu. Detaily jsou zkrátka přesné, ale příjemně kultivované a na povrchu tak akorát uhlazené, aby neztratily jasný obrys, ale ani vás nemohly v nestřeženém okamžiku říznout.  

Když potom srovnám projev D7000 s modely Audeze LCD-3 nebo i LCD-2, uvědomuji si, jak je zvuk D7000 opravdu jiný, daleko méně sluchátkový se vším, co to přináší. Je tu menší attack, rozlišení není tak závratné a jednotlivé nástroje nevidíte jako pod lupou. Místo toho dostáváte komplexní, kompaktní a velmi dobře uvěřitelný projev s mohutností a detailností, která až nevídaně připomíná klidnou, ale zároveň robustní hru kvalitních reproduktorů.

Verdikt

Sluchátka Final Audio D7000 se vás budou snažit přesvědčit, že je vůbec neposloucháte. Chtějí hrát absolutně přirozeně, otevřeně a reproduktorově. Úmyslně nechávají některé silné sluchátkové karty ležet na stole (super-rozlišení, velkou vzdušnost), aby vzápětí okouzlila především kompletností a naprostou samozřejmostí, se kterou doručí zvuk až k vašim uším. Spolu s bezchybným zpracováním a zcela temným designem si model D7000 našel na trhu zajímavé místo, které zůstávalo tak trochu stranou zájmu ostatních sluchátkových hvězd...

 

Autor: PetrM

 • Final Audio D7000

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Vybavenost
  4/5
 • Cena / výkon
  4/5
 • Zvuk zaměřený na přirozenost a věrnost, klidný otevřený projev, zcela kompletní a robustní bas, 100% zpracování a konstrukce, kvalitní kabel a vyměnitelné náušníky, kufr

 • Vzhledem k ceně v první chvíli tolik neohromí, tužší náušníky, chybí symetrický kabel

 • Cena
  83 690 Kč