Srovnávací testy

24. 3. 2021

Grado GT220 TWS a HiFiMAN TWS800 – bezdrátová cesta pro náročné?

Bluetooth | GRADO | HiFiMAN | In-ear | TWS

Vyšší třída bezdrátových sluchátek TWS nemusí být jen doménou velkých značek, jako jsou SONY, Samsung nebo Sennheiser. S kratším seznamem funkcí, bez aktivního potlačení hluku a s mnohem menším marketingem, ale zato s větší péčí o výsledný zvukový projev sluchátek přistupují k bezdrátovým špuntům výrobci HiFi sluchátek Grado a HiFiMAN…

Design a konstrukce

Design jako den a noc, takový je pohled na blýskavě stříbrné kovové pouzdro HiFiMAN a velmi nenápadné, matně černé vejce Grado. Přesto platí, že větším elegánem, univerzálem a paradoxně i moderněji vyhlížejícím kouskem je v přímém srovnání Grado. Vůbec mu přitom neubližuje ani použité pouzdro z plastu.

Podobně kladné hodnocení si Grado odnáší i při srovnání samotných sluchátek. Velmi jednoduchý a uhlazený design v matné černé sice na fotkách nevypadá kdo ví jak výjimečně, v reálném světle mu to ale překvapivě sluší. Zvolit ještě méně výrazné logo na čelní plošce, byl by výsledek opravdu skvělý.

HiFiMAN se toho zjevně nebojí. U sluchátek totiž nezvykle kombinuje kovové přední plošky a krčky s černým plastovým tělem. Nějakou záhadou ale ani volba ušlechtilejších materiálů nepřináší vysloveně hodnotnější dojem a větší požitek při pohledu na sluchátka. Vítězem je tady jasně Grado.

Komfort a praktičnost

Otevření pouzdra, vytažení špuntů i jejich nasazení do uší za doprovodu vkusného zvukového oznámení je v podání GRADO GT220 jedna velká pohoda. I přes poměrně velké tělo připomínající víceměničové in-ear monitory padnou sluchátka i do malých uší výborně. Delší krček navíc umožnuje snadnou fixaci bez tlačení sluchátek do uší. Pasivní izolace okolního hluku je podle zvolených nástavců lehce nadprůměrná. Pouze si musíte dát pozor na volbu správné velikosti - u Grado obvykle volím o číslo větší nástavce než obvykle. Střední velikost sice pocitově drží dobře, ale těsní jen málo a tím pádem ani nedovoluje plně rozvinout basový potenciál sluchátek.

V otevírání pouzdra i vytahování sluchátek drží HiFiMAN s konkurencí v pohodě krok. Hlasové oznámení "Connected" už ale působí mnohem laciněji a ještě větší mínus vnímám při usazování sluchátek v uchu. Jejich tvarování je totiž mírně řečeno tajemné a netradiční. Po správném natočení padnou do uší celkem hezky a bez ostrých hran, ale kratší krček znamená, že nejsou špunty rozhodně tak dobře fixované, jako v případě modelu GT220. Pro poslech v klidu je jejich tvar celkem výhodný, ale při větším pohybu byla fixace pocitově trochu slabá. Když chcete navíc sluchátka do pouzdra vrátit, musíte si dát opravdu záležet. Usazení v pouzdře je přesné asi jako řazení ve staré Škodovce a příliš nepomáhají ani slabé magnety. Navíc mě neskutečně otravuje víčko pouzdra, které nedrží v otevřené poloze a při ukládání sluchátek se samovolně zavírá. Mírně navrch má taky i tentokrát Grado.

Výbava a funkce

I přes vyšší cenovku toho sluchátka kupodivu neumějí mnoho. HiFi značka na obalu by nám zkrátka měla naznačit, že půjde především o zvuk. A tak můžeme zapomenout na potlačení hluku, aplikace v telefonech, detekci přítomnosti v uchu a podobné hračky. Namísto toho nabízí Grado nadprůměrnou výdrž + bezdrátové dobíjení pouzdra, které se ani dnes ještě nevídá často. HiFiMAN nic podobného nenabízí, ale přichází namísto toho s konceptem vysoké impedance a vestavěnými zesilovači přímo ve sluchátkách, což podle nás výdrž naopak mírně zkracuje.

V oblasti přenosu signálu platí pro oba modely solidní základ v podobě Bluetooth 5.0, ale slabší už je to s podporovanými kodeky. Výrobci si tady na nic nehrají a tak trochu odmítají nastolený diktát mnohdy až nesmyslně velkých přenosových toků, které v reálném světě (a hluku) vlastně nikdo nevyužije. Grado tak podporuje maximálně aptX a HiFiMAN ani to ne. Stačit musí ztrátové SBC / AAC.

Výdrž

Grado GT220 - sluchátka hrají na jedno nabití 5 - 6 hodin, přičemž pouzdro dodá zhruba 5 plných nabití.

HifiMAN TWS800 - zvládají bez dobíjení něco přes 4 h (150 ohmů) a s pouzdrem dalších skoro 5 plných nabití.

Ovládání

Ovládání probíhá u obou modelů pomocí dotykových plošek na sluchátkách. Zvládnete tak bez problémů měnit hlasitost, pozastavit přehrávání, přepínat skladby i přijímat a odmítat hovory. Logika mi přijde malinko lepší v případě modelu TWS800, ale zvyknout se dá v pohodě na oba systémy. Zásadní rozdíl je asi jen v nastavení hlasitosti. HiFiMAN jde po krocích, zatímco hlasitost Grado se spojitě mění podle toho, jak dlouho držíte dotykovou plošku.

Zvukové představení

Jakkoli vycházejí oba modely z podobné filosofie "zaměřené na zvuk" a oslovovat by měly hlavně náročnější posluchače, hrají vlastně až nečekaně odlišně. Grado je na první poslech jednoznačně větším rozmazlovačem. Má extra povedené pásmo basů, které se nebojí velké hloubky a přitom nenese výraznější kila navíc. Celkově je zvuk GT220 postavený líbivěji, hřejivěji a je takový příjemně saturovaný. Středové frekvence přitom zůstávají velmi uvěřitelné a bohaté, což je asi největší přínos oproti levnější konkurenci.

Celkově je zvuk GT220 poměrně univerzálně naladěný, ale trochu víc si s ním asi užijete pop, taneční hudbu nebo metal. Jeho jedinou lehkou slabinou budou snad trochu divočejší výšky, které sice nejsou vůbec ostré, ale místy mám pocit, jako by byly uměle dokreslené. Je to ale jen drobná poznámka k jinak velmi povedenému ladění, které má oprávněné ambice obhájit i poměrně vysokou cenu sluchátek. Třeba takové Momentum TWS od Sennheiseru nebo dokonce TWS modely SONY jsou podle mě v uvěřitelnosti a pravdivosti projevu o level pozadu.

Mnohem zamotanější příběh píše v kapitole zvuku HiFiMAN se svým modelem TWS800. Ten je na první poslech mnohem méně vstřícný a vlastně si ani nejsem jistý, jestli bych si jeho cenu vzhledem k projevu uměl obhájit. Předně vůbec neslyším vliv vysoké impedance a vlastních zesilovačů. Bohužel ne. To ale ještě zdaleka nemusí být konec příběhu... TWS800 se snaží hrát vyváženěji a méně podbízivě než Grado, to především. Jeho bas nabízí proti GT220 o kousek méně hloubky a podstatně méně objemu (pokud Grado dobře těsní! jinak je porovnání mnohem vyrovnanější). Bas TWS800 je ale více prokreslený a pevný v základech.

Navíc mám pocit, že je v oblasti středů HiFiMAN ještě o kousek bohatší než obvyklý vítěz Grado. Bohužel ale slyším i zvláštní zabarvení, které třeba elektrickým kytarám dává takový umělý charakter. Trochu se tím zároveň posouvá i použitelnost sluchátek, které mi nakonec sedí spíše na klasiku, rock nebo třeba jazz. Souvisí s tím i opatrnější podání výšek a detailů obecně. V přímém srovnání s GT220 tak zní TWS800 pocitově mírně zastřeně. Přitom u kvalitně nahraných desek mi detaily rozhodně nechybějí. V úplně nejvyšších frekvencích se totiž jakoby probouzejí, zatímco níže jim trochu chybí odvaha. Produkce s menší dynamikou (tvrdší metal) nebo s uhlazenými výškami obecně sluchátkům tolik nesedí.

Verdikt

Stejná kategorie, stejná filosofie i skoro stejná cenovka. Produkty ale rozhodně stejné nejsou. Grado dává okamžitě smysl a překvapuje dobrou ergonomií i dospělým a zároveň zábavným zvukem, který má sílu na to, aby obhájil vysokou cenu. HiFiMAN se hodně snaží, v designu až moc, působí laciněji a to bohužel i v hodnocení zvuku, který je mnohem náročnější docenit. Má také svou kvalitu, ale v přímém srovnání by si dle našeho názoru velká většina bez váhání vybrala Grado. Stejně jako my.

Autor: PetrM

 • Grado GT220 TWS

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Ovládání
  4/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Vybavenost
  3/5
 • Na poměry TWS dospělý zvuk, krásný plný bas, uvěřitelnost, dobrý tvar sluchátek, výdrž a bezdrátové nabíjení

 • Sluchátka působí levněji, méně uhlazené výšky, cena

 • Cena
  5 990 Kč
 • HiFiMAN TWS800

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Ovládání
  4/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  3/5
 • Zábavnost
  3/5
 • Vybavenost
  3/5
 • Krásně vyvážený projev, přísně zvládnutý bas i detail, komfort

 • Zvláštní zabarvení středů, ospalejší projev, dost odvážný design, průměrná výdrž, absence aptX

 • Cena
  6 500 Kč