Recenze techniky

28. 3. 2019

HiFiMAN Sundara – ukázka příjemné neutrality

HiFiMAN | Over-ear

Svět sluchátek se za poslední roky změnil možná víc, než si většina lidí uvědomuje. Sluchátka, která by dříve stála na nejvyšším místě nabídky kteréhokoli výrobce, představují v roce 2019 u stejné značky bezmála entry-model a mluvíme o nich jako o výjimečně dobré nabídce vzhledem k pořizovací ceně. Ale je to stále pravdivé tvrzení? Přináší Sundara skutečně tolik muziky vzhledem k její ceně?

Sluchátka je možné vyzkoušet a zakoupit v prodejnách AUDIGO.

Design a konstrukce

Drtivá většina modelů značky HiFiMAN trpěla po stránce designu a konstrukce syndromem malosériové výroby. Jakkoli působila sluchátka jednoduše, robustně, čistě a možná i elegantně, při celkovém pohledu na design nebo i bližším zkoumání konstrukčních prvků nešlo přehlédnout typickou syrovost, kterou byste u velkých značek čekali možná tak u předprodukčních vzorků nebo výstupů z 3D tiskáren, ale nikdy u final výrobků v hodnotě desítek tisíc. Sundara, jakkoli se snaží tento závoj strhnout a zapomenout, je vlastně pořád stejná.

Ale nechápejte mě špatně. Sundara je povedený kus sluchátek, čistý, decentní a elegantní. Jenom ho nesmíte zkoumat moc zblízka, protože si uvědomíte, že vlastně není co zkoumat. Absolutně jednoduché hliníkové kroužky bez textury, hrubá kovová mřížka podložená látkou přitahující nečistoty, jednoduché kovové vidlice pro zavěšení mušlí a kovový most s částečně plastovým obložením bez nápadu, to je prostě přehlídka snadných řešení. Pro někoho vrchol elegance, pro jiného nuda a nápadná podobnost s generickým řešením pro úsporu nákladů. Pro malého výrobce v každém případě jediná schůdná cesta.

Nicméně, sluchátka drží pohromadě s jistotou a nezdá se, že by mělo cokoli časem povolit. Až na jemné cvakání mostu při silnějším kroucení není slyšet při běžném používání a nasazování na hlavu cokoli nepatřičného. Velmi povedený je také odpojitelný kabel. Ke sluchátkům se připojuje dvojicí standardních konektorů Jack 3.5 mm a zakončený je malinkým Thorovým kladivem! Pecka. Kromě toho je ale i praktický a na první pohled solidní. Stejně jako celý kabel, který se zbytečně nekroutí, krásně splývá, je tak akorát silný a navíc je i příjemný na dotek. Dobrá práce odvedena.

Komfort a praktičnost

Za komfort dávám hodně vysoké známky díky relativně nízké hmotnosti (cca 380 g bez kabelu) a slušné geometrii. I bez výraznějších možností naklánění totiž mušle dosedají rovnoměrně a bez přílišného tlaku, který s jistotou zabíjel některé dostupnější modely této sympatické značky. Na plný počet to ale ani dnes nebude. Příjemný textilní povrch náušníků je sice super, ale jejich plnění je zbytečně tuhé. U domácích modelů nad 10 tisíc je navíc potřeba být v komfortu přísný. Osobně bych třeba ubral nějaké to procento přítlaku. S malou hlavou mám po delším poslechu rovněž dojem, že mi náušníky přeci jen o něco silněji dosedají pod uchem než nad ním. A mnohým se bude hodit i větší rozsah naklánění náušníků kolem svislé osy...

Jestli jsou sluchátka praktická? Snadnost manipulace se sluchátky i samotný kabel pro to každopádně dělají maximum. Trochu nepraktická je jen mřížka podložená černou látkou. Chytá se do ní špína a velmi špatně se dostává pryč. Chtělo by to vysavač, ale… raději ne. A potom je tu efektivita, neboli náročnost. Sluchátka mají velmi nízkou impedanci, ale stejně tak i citlivost. Výrobce sice deklaruje kompatibilitu s přenosnými zdroji (viz krátký kabel), ale to neznamená, že ze sluchátek nedostanete s dobrým stolním zesilovačem přeci jen víc. Telefony mají tendenci ladění zvuku posouvat do teplejších tónů, ale použití s FiiO M9 nebo Astell AK70 MKII bylo celkem v klidu. U obou jsem však musel vyhnat hlasitost až do poslední třetiny/čtvrtiny rozsahu. Pro maximum zábavy proto raději volte stolní zesilovač.

Zvukové představení

Sundara vám bude pravděpodobně dobře sedět na uších a její ne-design akceptujete bez velkého vzrušení. Jak to ale bude s jejím zvukem? Ten bude sedět všem, kteří hledají především neutrálně laděný otevřený model s příjemně čistou tonalitou a nádherně prokresleným a plným středovým pásmem. Nerozehřeje však příliš ty, kteří vyžadují plný a hutný bas, poněvadž právě v pásmu nízkých frekvencí našlapuje Sundara jen zlehka. Celkově je projev spíše světlejší, ale nejvíce ho podle mě stále vystihuje slovo “neutrální”.

Basy jako takové jsou velmi přesné a dobře kontrolované, ale pod 40 Hz moc nehrají a subbas je hodně “light”. Trochu postrádám údernost a hmotu, což sluchátka předurčuje spíše pro poslech komplexnějších nahrávek na úkor taneční hudby, hiphopu a podobně. V pásmu středů naopak sluchátka excelují díky minimálnímu zkreslení, přirozenosti a plnosti v celém rozsahu. Málo který model na trhu má tak vyvážený průběh středů s tak dobrým rozlišením a plností. A podobně příjemný dojem zanechává Sundara i v pásmu nejvyšším. Výšky nejsou nijak měkké ani řezavé, jsou prostě tak akorát. Lehkou špičku dělají snad jen kolem sykavek a činelů, ale i to je hodně relativní třeba ve srovnání s tím, jak ostře si v tomto pásmu počínají mnohé populární in-ear modely.

Díky dobrému rozlišení středů, střídmějším basům a přiměřenému jasu bodují sluchátka naplno také v celkovém podání prostoru a lokalizaci nástrojů v něm. Z temných koutů umějí na světlo vytáhnout i dříve netušené zvuky, které dodávají nahrávkám opravdu hodně. Většinou jde totiž o pásmo středů, jehož povrch má nově přesnou strukturu a nabízí vrstvy i nuance, které mnoho sluchátek s klidem ignoruje. Na první poslech tak mohou znít sluchátka “tak nějak divně” a zvukově nakloněné vpřed. Jenže to je právě tím, jak jsme si zvykli středy tlumit. Sundara netlumí nic a hraje v tomto ohledu krásně syrově.

Jak zní v podání sluchátek Sundara vybrané žánrové veličiny:

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Ohromí hlavně realistický hlas zpěvačky a přesvědčivá hra s velkým prostorem. Na druhou stranu ale postrádají beaty hutnější bas, aby zvedaly patřičně ze židle.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Excelentní výkon! Naprosto přesvědčivý výsledek, který je skutečnému živému orchestru zatraceně blízko. S nástroji navíc krásně hraje i prostor. Tonalita je příkladná, velkolepost stejně tak. Snad jen mohutnost basů má někdy rezervu. Celkově je ale radost slyšet takto živý orchestr...

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Velmi přesné zobrazení nahrávky, jak ho z rádií rozhodně neznáte. Soustředí se hlavně na vokál a kytary, které nechává doslova zářit. Naopak basa je trochu odsunutá na okraj. Podařilo se ale zkrotit ostřejší sykavky a činely. Dobrá práce.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Macy Gray nechává sluchátka zazářit a totéž platí vlastně i naopak. Vokály jsou živé a energické, basa zkrocená, ale zároveň plná. Prostor zůstal velký a velmi uvěřitelný. Jazz a orchestry, to bude domov modelu Sundara. A pozor na trumpetu v Nothing Else Matters! Je úžasná...

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Metal zahraný podle starých pravidel, tedy s focusem na reálné kytary a vokály, v tom Sundara exceluje. Kytary jsou barevné, plné a dobře doplněné konkrétními basovými linkami bez mdlého hučení. Bicí vás ale možná nenakopnou tolik, jak jste zvyklí v moderních produkcích...prostě stará škola.

Verdikt

Opravdová sluchátka s opravdovým zvukem bez příkras. Svou cenovku si nakonec přeci jen obhájí. Možná trochu lehčí v basech, ale neskutečně realistická ve zbytku pásma i práci s prostorem a atmosférou. V komfortu jim k dokonalosti zbývá jen poslední krůček a odolnost konstrukce vypadá velmi dobře už teď.

Sluchátka je možné vyzkoušet a zakoupit v prodejnách AUDIGO.

Autor: PetrM

 • HiFiMAN Sundara

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  3/5
 • Velmi neutrální ladění zvuku, výjimečně reálné středy a výšky, odolná konstrukce, dobrý kabel

 • Menší flexibilita nastavení mušlí, laciný design, méně hluboké a úderné basy

 • Cena
  8 990 Kč