Recenze techniky

22. 10. 2020

iBasso CF01 – I vaše oblíbené in-eary přijdou brzy o dráty

Bluetooth | iBasso | TWS

Skoro nikdo už dnes nechce pobíhat po světě omotaný kabelem. Doma se sice ještě několik posledních nadšenců zdráhá opustit jistotu drátů, ale ani oni už nepopírají výhody bezdrátových TWS špuntů, když přijde na “letmý” poslech na cestách. Logicky jim ale přijde líto poslouchat venku laciné TWS špunty, když mají doma svůj milovaný in-ear klenot. S velmi dospěle pojatým řešením, jak oba světy skloubit, přichází v těchto dnech iBasso a má přitom jen dvě podmínky: odpojitelný kabel a konektory MMCX na sluchátku.

Design a konstrukce

Ten koncept samozřejmě není nijak nový, na trhu se podobných háčků za ucho objevuje více, ale právě iBasso zatím podle nás uchopilo celý problém nejvyspěleji. Než se ale pustíme do techniky uvnitř, mrkněme se zblízka na konstrukci samotných nástavců i jejich pouzdra. Na fotkách vypadají oba adaptéry jako malé zapalovače s drátkem, ale ve skutečnosti jim to sluší mnooohem víc, a co je ještě důležitější, oba moduly jsou v reálu velmi malé a sympatické na první pohled. Tělo je vyrobeno z kvalitního stříbrného a černého plastu, díky čemuž je celek také velmi lehký. Celkové zpracování je až neuvěřitelně precizní a dotažené. Ani náznak malosériové výroby - tady máme co do činění s kvalitou na levelu Sennheiseru nebo Sony.

Poněkud rozměrné pouzdro sice zvenčí nijak neohromí, ale jeho kvality oceníte později. Vnitřní část je totiž navržena doslova “mazaně” a také velkoryse. Hravě totiž pojme i velké víceměničové modely, které rozhodně nemusíte před každým nabíjením modulů odpojovat (ostatně MMCX konektory na to ani nejsou stavěné). Více si ale o používání pouzdra řekneme v dalších kapitolách.

Technická vybavenost

Adaptéry využívají solidní čipy Qualcomm QCC3020 s přenosem Bluetooth 5.0, přímým napojením obou modulů TWS+ a kodekem aptX. To samo o sobě zaručuje slušnou stabilitu přenosu i minimální latenci zvuku za obrazem. Tedy ne, že by latence zvuku nebyla vůbec žádná - určité mini zpoždění určitě vysledovat lze - ale ve srovnání s klasickými TWS modely je sledování seriálů s CF01 opravdu výrazně příjemnější.

Jak už jsem zmínil v úvodu, pro napojení sluchátek jsou k dispozici klasické MMCX konektory, zaručující širokou kompatibilitu s modely největších výrobců na trhu. K nabíjení pouzdra slouží USB-C konektor, ale povolený je pouze vstup do 1 A. Žádné velké rychlonabíjení se tak nekoná. K zjištění stavu nabití musí stačit jediná dioda v přední části pouzdra, ale i s tím se dá žít.

Ve spodní části adaptérů CF01 nechybí mikrofony. Ale víme, jak to chodí s mikrofony u TWS špuntů. Jen málo který je fakt dobrý. O to víc nás překvapilo, že ač umístěny doslova až za uchem, fungují mikrofony CF01 velice solidně a většinu dostupných TWS modelů předčí. Telefonovat s nimi byla velká pohoda a vlastně i radost.

Nakonec zbývá ještě test stability signálu, který dopadl v případě CF01 také velmi dobře. Během poslechu doma ani v divočině velkoměsta jsme nezaznamenali více než jeden kratičký výpadek způsobený rušením nebo ztrátou spojení, což si rozhodně zaslouží uznání.

Ovládání

Prozatím jedinou slabinou celého konceptu CF01 je za nás absence ovládání hlasitosti. K přepínání skladeb a přijímání hovorů slouží tlačítko na horní straně obou modulů, ale hlasitost s ním prostě nenastavíte. Obecně jde spíš o takové nouzové ovládání s menší hmatovou odezvou a tužším chodem, nicméně Pauzu a Přijetí hovorů s nimi zvládnete určitě v klidu. Na druhou stranu, žádné tlačítko NIKDY neaktivujete omylem, což se při pohybu venku rozhodně počítá a ne každý TWS model to zvládne.

"Sluchátka budou jako v bavlnce bez ohledu na jejich velikost."

Moduly jsme testovali se sluchátky iBasso IT01s při běžné hlasitosti. Výdrž byla v tomto režimu 4 hodiny, což téměř odpovídá slibované hodnotě. Pouzdro by mělo v až pěti cyklech přidat nějakých 20 h. Počítali bychom v reálu spíše s osmnácti. Samotná indikace zbývající energie i nabíjení je trochu strohá, nicméně jasná. Jakmile modulům dochází šťáva, ozvou se sluchátka sama a jejich LED dioda bliká červeně. Pouzdro využívá jednu diodu venku a jednu uvnitř, přičemž pro obě platí stejná režim - při nabíjení obou adaptérů diody červeně blikají, při nabíjení pouzdra červeně svítí. Jakmile je nabito, diody zhasnou. Jinými slovy, povinné minimum.


Každý adaptér je vybaven jedním tlačítkem pro ovládání

Komfort a praktičnost

Veškerou debatu o komfortu nošení můžeme vlastně zkrátit na debatu o tvaru připojených špuntů. K našemu překvapení jsou totiž oba moduly za uchem během chvilky absolutně neznatelné a prakticky o nich nevíte. Jsou lehounké, nevytvářejí žádný tlak na ucho a vlastně ani nejsou za uchem moc vidět. Pravidelně blikající modrá dioda směřuje vzhůru a během poslechu nijak neruší ani nepoutá pozornost okolí.

"Zvukově připravují adaptéry sluchátkům maximální servis."

Z pohledu komfortu i ergonomie můžeme dát jasných 100 %. Dokonce i poslech v posteli na polštáři byl OK. Z logiky věci se tak adaptéry nehodí pouze na sport. Doběhnout s nimi na vlak je úplně v klidu, ale delší běhy po lese nebo jakékoli divočejší cvičení než jóga (ta bude za nás i díky IPX5 úplně OK) asi nebude s CF01 ideální. Nicméně ochrana proti potu a dešti je pozitivní a vítaná.

Výkon CF01 není nijak obrovský, ale pro většinu modelů bude stačit. Třeba IT01s s ním hrály až zbytečně hlasitě, což znamenalo trochu složitejší nastavení hlasitosti. Telefony totiž nabízejí přes Bluetooth asi jen 15 kroků, takže se může stát, že jeden bude málo a druhý už moc. Mnohem lépe jsou na tom ale HiRes přehrávače s vlastním softwarem (Astell&Kern, FiiO, iBasso a další), kde bylo zachováno jemné krokování s klidně i 150 úrovněmi.


Gumové polštářky se snadno promáčknou a přizpůsobí sluchátkům

Zastavit se ale rozhodně musíme také u používání dobíjecího pouzdra CF01. To je totiž famózní a skvěle vymyšlené. Na první pohled velké pouzdro totiž musí umět pojmout i velká sluchátka, která nebudete při každém nabíjení CF01 odpojovat. Máme vyzkoušeno, že i model iBasso AM05 s pěticí měničů na sluchátko spolklo pouzdro v klidu. Nenápadným trumfem pouzdra jsou totiž nadýchané gumové polštářky ve víčku i spodní části pouzdra. Víko i dno tak dokážete snadno promáčknout třeba i o půl centimetru na každé straně, díky čemuž jsou sluchátka jako v bavlnce a bez ohledu na jejich velikost nikdy nechrastí. Perfektní řešení!

Zvukové představení

Není žádným překvapením, že největší vliv na výsledný zvuk budou mít stále připojená sluchátka. Nicméně, CF01 jim připravuje maximální servis, který by neměl ani velmi kvalitní špunty nijak výrazně limitovat. Základem je příjemně tiché pozadí, vlastnost zdaleka ne běžná u každého TWS modelu. V našem případě jsou ale moduly v tichých pasážích absolutně tiché a ani po pauze v běžném prostředí neuslyšíte žádný šum nebo dokonce pískání či bzučení.

Celkové ladění na výstupu je potom krásně neutrální, možná až analytičtější. CF01 zvuk nijak nedokresluje, nepřikrášluje a zůstává raději neutrální s lehkým důrazem na detail a vzdušnost. Právě tento charakter jde potom skvěle na ruku modelům jako iBasso IT00 nebo Shure SE215. Bas zůstává velmi rázný a jasně ohraničený, aniž by přicházel o svou hloubku. Středy znějí přirozeně, bez zabarvení a především bez oslabení ve prospěch okolních frekvencí. Výšky mají větší jiskru, mají tendence malinko projasňovat, ale jen velmi decentně a opatrně. Svým přístupem tak neuškodí ani modelům, které jsou samy o sobě jasnější. Zapomínat přitom nesmíme na fakt, že mluvíme o zcela bezdrátovém poslechu špuntů. V této kategorii může být výsledný zvuk CF01 v kombinaci s dobrými špunty jako z jiného světa.

Verdikt

Výjimečně povedený produkt s krásně neutrálním zvukem a chytře navrženým dobíjecím pouzdrem. Při nošení o něm prakticky nevíte a během telefonování potěší i nečekaně citlivými mikrofony. Za nás ideální cesta, pokud potřebujete kvalitní in-ear sluchátka proměnit na bezdrátové TWS špunty s dobíjecím pouzdrem.

Autor: PetrM

 • iBasso CF01

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Ovládání
  3/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Vybavenost
  4/5
 • Neutrální ladění, velmi tiché pozadí bez rušení, aptX, TWS+ napojení, chytře navržené dobíjecí pouzdro, skvělý mikrofon, dostatek výkonu

 • Chybí ovládání hlasitosti, průměrná výdrž

 • Cena
  3 990 Kč