Recenze techniky

24. 6. 2022

Audio-Technica ATH-M20xBT

Audio-Technica | Bluetooth | Over-ear

Po úspěchu studiového modelu M50x v provedení Bluetooth bylo jen otázkou času, než dorazí i dostupnější modely bez drátů. První z nich je tady. Odvozený od základního studiového modelu M20x, ale s mnohem šťavnatějším laděním a výdrží přes 50 hodin…

Design a konstrukce

M20xBT vznikly ve znamená zjednodušení a odlehčení zásadního modelu M50xBT2. Stejně jako u drátové verze tak postrádají jakékoli možnosti skládání a jejich konstrukce je celkově velmi jednoduchá. Výhodou je výrazná úspora hmotnosti - sluchátka v ruce napoprvé vysloveně překvapí tím, jak lehká jsou. V porovnání s vyšším modelem jsou navíc i kompaktnější, méně nápadná na hlavě a o poznání vstřícnější při každodenní manipulaci na cestách i doma s notebookem na klíně. Nic se na nich zkrátka neprotáčí, neskládá... a díky tomu ani nevrže, neskřípe. "Dvacítky" jsou tak především dobře postavená sluchátka pro každodenní poslech, kdekoli vás napadne.

Jakkoli se mi ale celkové zjednodušení skoro ve všech ohledech líbí, v jednom místě zašlo možná až příliš daleko. Tím místem je nastavování velikosti mostu, které nejen že postrádá krokování, ale přinejmenším u našeho kusu jde až nepříjemně lehce. Jinak je ale vše na svém místě a bez dalších nepříjemných překvapení. Rozměrné náušníky obklopující uši, odhalené vodiče, které díky tomu netrpí při změně velikosti mostu, i dostatečné naklánění mušlí v obou osách. Vše co čekáte od spolehlivého modelu, který vzešel ze studiového prostředí.

Výbava

Je jasné, že při ceně jen lehce nad 2.000 Kč musel výrobce něco ubrat také na technické výbavě. Kromě menších měničů (mínus 5 mm) a obyčejnějšího D/A převodníku bude nejvíc chybět nabídka HiRes kodeků aptX a LDAC. Také funkce SideTone, zpříjemňující telefonování, zůstává vyhrazená vyššímu modelu. Na svém místě ale zůstává velmi praktické párování Multipoint (s dvěma zařízeními najednou), režim Low Latency s nižším zpožděním zvuku i nabíjení přes USB-C. A co je úplně nejlepší, už tak neskutečná výdrž 50 h v podání modelu M20xBT ještě o kousek povyrostla! Než tedy budete sluchátka znovu nabíjet, budete si muset vzpomenout, jak jste to před pár týdny vlastně dělali...

Ani tento model navíc nepřišel o možnost poslouchat sluchátka také přes kabel. Moc chválíme, že tuto možnost výrobce zachoval.

Ovládání

Žádná velká věda. Tři výrazná tlačítka na levé mušli a veškeré funkce pod jejich kontrolou. Ne vždy je potřeba vymýšlet za každou cenu nová řešení, když ta původní fungují vlastně dobře. Přehrávání, ovládání telefonních hovorů i nastavení hlasitosti zvládnete s pomocí tlačítek okamžitě a bez přehmatů.

Komfort a praktičnost

Ono to vlastně už zaznělo, ale bezdrátové "dvacítky" jsou opravdu neuvěřitelně lehké. Váha ukazuje 205 g a já nechápu, kde se bere ta výdrž přes 50 hodin. Skutečnost je taková, že jsem během celého testování sluchátka ani jednou úplně nevybil! Podle zbývající energie můžu snadno odvodit výdrž při běžné hlasitosti někde nad 50 hodin.

Dojem z nízké hmotnosti sluchátek ještě umocňuje velmi mírný přítlak kolem uší a celkově perfektní geometrie sluchátek. Už tak minimální tlak je navíc skvěle rozložený po celém obvodu náušníků, které doléhají naprosto rovnoměrně. O pohodlnosti sluchátek by se dalo popsat ještě hodně řádků, ale my si můžeme čas ušetřit tím, že dáme zkrátka plný počet bodů a pokračujeme dál.

Praktičnost může pro někoho trpět nemožností skládání, ale já s tím vlastně nikdy problém neměl. Sluchátka jsou skladná i v základním provedení, navíc jsou takto odolnější a příjemnější pro rychlé nasazování na uši nebo vracení zpět do batohu. Jediná reálná výtka k praktičnosti tak bude mířit k mikrofonům, disponujícím pouze průměrnou kvalitou snímání hlasu. Ten není úplně přesně artikulovaný a pocitově zní trochu z dálky.

Zvukové představení

"Dvacítky" v bezdrátovém provedení rozhodně už nejsou tím studiově laděným modelem s velmi neutrálním průběhem. Dopřávají si zábavu plnými doušky, na požádání krásně duní v basech a obecně se výrazně přibližují nejvyššímu modelu M50xBT. Přesto si ale v přímém srovnání s nimi zachovávají něco ze svého původního charakteru a rozhodně nepůsobí jen jako "levnější verze padesátek". Jejich zvuk je podle mě ve srovnání s vyšším modelem dokonce přirozenější, vyváženější a tím  i univerzálnější. Sluchátka M20xBT ale překvapivě nabídnou také údernější a mohutnější basový základ. Kdo by to ve srovnání s M50xBT2 čekal...

Bas má v podání M20xBT nevídanou hutnost a váhu. Oproti vyššímu modelu je sice trochu těžkopádnější a tu a tam může u basových skladeb ztrácet artikulaci, ale celkově mi přijde stále zábavnější a uvěřitelnější. Pokud máte rádi hřejivější ladění s poctivými, ale nijak přepálenými basy, budou nové M20xBT vaše první volba. Na přechodu z basů do středů stále vítězí model M50xBT2, ale je to jen za cenu menší přirozenosti a samozřejmě i méně lákavé cenovky.

Středy samotné jsou nečekaně výrazné a bohaté. Nejsou sice tak informativní a prokreslené, jako umí dražší modely sluchátek, ale zdobí je solidní přirozenost a dobrá tonalita. Někdy jsou možná nakloněné trochu moc vpřed s tendencí křičet na mě víc, než je nutné, ale pořád si říkám, že je lepší slyšet nosné pásmo víc než míň. Model M50xBT2 středy odsouvá do pozadí rozhodně více.

Vynikající dojem zanechávají sluchátka také v pásmu výšek a detailů. Oproti vyššímu modelu sice neokouzlují takovým jiskřením a vysokým rozlišením, ale mají v sobě více klidu, umírněnosti a přirozenosti, kterou oceníte u většiny dnešních nahrávek, které s výškami zrovna moc uvážlivě nepracují. Jejich charakter je příjemně uvěřitelný a na rozdíl od vyššího modelu nemají vyloženě kovový ani útlý sluchátkový nádech.

Verdikt

Audio-Technica konečně představila dostupná Bluetooth sluchátka s parádním zvukem a dokonale komfortní konstrukcí. Jejich zvuk má opravdovou šťávu, umí si razantně dupnout, ale přitom je přirozenější, vyváženější a klidnější než vyšší model stejné značky. Rozhodně sluchátka, která rád doporučím!

Autor: PetrM

 • Audio-Technica ATH-M20xBT

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Vybavenost
  3/5
 • Cena / výkon
  5/5
 • Sympaticky živelný a dynamický projev, fantasticky plný / hluboký / úderný bas, celkově solidně vyvážené pro všechny žánry, velmi pohodlná a lehká konstrukce, ohromující výdrž, cena

 • Bas je spíše uvolněný a ne tak přesně kontrolovaný, volnější nastavení mostu bez krokování

 • Cena
  2 290 Kč