Recenze techniky

28. 11. 2021

Meze to vidí jasně: LIRIC nebude sedět v koutě!

HighEnd | Meze | Over-ear

V létě by v nich bylo teplo, ale teď na podzim je pro uzavřenou novinku LIRIC doslova ideální čas. Venku brzy tma, kolo jen pro otrlé, lyže jedině na PlayStation. Jinými slovy: více času na poslech doma i v práci. A když přijde na poslech, který nesmí rušit okolí a zároveň není okolím rušen, je tady nový hráč z nejvyšší ligy. Přichází gramaticky i zvukově provokativní LIRIC!

Design a konstrukce

První uzavřený HighEnd značky Meze. Trochu mě překvapilo, že na rozdíl od tradičních modelů 99 Classics vůbec nepracuje s dřevem. Je ale pravda, že se s modelem Empyrean značka vydala úplně jiným designovým směrem a nový LIRIC na něj v každém ohledu navazuje. Jakkoli k nám ale sluchátka promlouvají známým designérským jazykem, jednotlivé konstrukční prvky jsou tentokrát úplně nové. Předně je skoro celé tělo poprvé vyrobeno z lehkého hořčíku a výztuha mostu z oceli. I ten jediný kousek plastu na vnitřní obrubě mušlí je navíc zhotovený absolutně nenápadně a s maximální kvalitou. I kdybyste s mušlemi kroutili dva dny, nedostanete z celé konstrukce jediné vrznutí nebo skřípnutí. Ke všemu jsou všechny hořčíkové části na povrchu opatřeny obrovsky sympatickým hrubým nástřikem, který dobře znají všichni fotografové ze svých zrcadlovek. Poškrábat takový povrch při běžném používání, to už chce opravdu talent.

Nastavení mostu na hliníkových trubičkách je plynulé a dostatečně tuhé, abyste si zvolenou polohu neposunuli omylem. Kožený most je zevnitř obšitý kvalitním prodyšnou látkou, a přestože si nemyslím, že by avizované drážky nějak extra pomáhaly odvádět teplo od hlavy, pohodlí při nošení je absolutní. Naproti tomu funkčnost akustických průduchů na přední straně mušlí je nepopiratelná. Stačí je na okamžik zakrýt prstem a hned si uvědomíte, jak moc se dá s akustikou zacvičit, aniž byste sáhli na konstrukci měničů. Zvuk najednou ztratí objem basů, stane se plošším a nebezpečně suchým.

Pochválit se dá i konstrukce obou kabelů. Ideálně silná gumová izolace nemá tvarovou paměť, krásně splývá od uší a i bez pružných přechodek působí vcelku odolně. Je to taková zlatá střední cesta mezi odolností a snadnou použitelností. Škoda jen, že jsou oba kabely – dlouhý i krátký – zakončené jen klasickým konektorem Jack 3.5 mm.

Ten dojem, že nemáte na hlavě jen další sluchátka v řadě, ale skutečně výjimečný a výrazný model, teprve ten stojí za 50 tisíc.

Jestli má celý designový koncept sluchátek nějakou slabinu, tak snad v lehce fádním provedení čelní plochy sluchátek. Výplně mušlí jsou kožené, ale jejich značnou plochu nerozbíjí nic než zmíněný akustický průduch. Pro někoho vrchol elegance, pro mě trochu moc buclatosti najednou. Zvláště když si všimnete, jak jsou mušle spolu s náušníky hluboké. LIRIC zkrátka nebude žádný mistr diskrétnosti na cestách. Množstvím precizních detailů v celé konstrukci ale deklasuje Audeze, HiFiMAN i mnohé další.

Komfort a praktičnost

Naznačil jsem to vlastně už v úvodu. Jedinou slabinou celé konstrukce a tím i praktičnosti je samotná uzavřená koncepce při poslechu v horkém létě. Ale teď je podzim a já tak trávím klidně i několik hodin večer ve společnosti neskutečně pohodlných a příjemně lehkých sluchátek Meze LIRIC. Jejich geometrie bez ohledu na tvar hlavy je tradičně bezchybná. Náušníky dosedají zcela rovnoměrně a s příjemným přítlakem, který je nastavený přesně tak, aby sluchátka nepadala z hlavy ani vleže. Náušníky jsou navíc dost hluboké na to, aby se ucho nedotýkalo tvrdých částí sluchátka. Je ale pravda, že třeba HiFiMAN nebo Sennheiser dokáže nabídnout prostoru ještě více.

Na rozdíl od vyšších modelů nejsou náušníky fixované magnetem a jejich výměna je proto možná, ale ne tak jednoduchá. Výrobce to vysvětluje nutností vzájemného zarovnání ventilačních průduchů měniče a náušníku. I náušníky tedy pomáhají regulovat tlak před měničem a tím i snižovat zkreslení. Meze počítá s jejich uvedením na trh později a to včetně návodu pro výměnu.

Pokud jde o hladovost zmenšených měničů Rinaro, je asi dost žádoucí, aby se dala sluchátka probudit k životu i přenosnými přehrávači (případně dokonce telefonem). Situace je taková, že rozhýbat byť zmenšený magnetoplanární měnič zkrátka něco stojí. Plného nadšení dosáhnete třeba s AK KANN Alpha. Síly má přehrávač dostatek, kultivovanost mu také není cizí. V klidu se dá poslouchat s volume na 80/150. Když vás ale postupně LIRIC pohltí jako mě, skončíte u vinylových Black Sabbath - 13 nebo cinkavých R.E.M. - Out Of Time na hodnotách volume cca 100/150. Víc pro mě není dlouhodobě poslouchatelné. U telefonu jsem končil asi dva dílky pod maximem, ale naplno jsem nešel nikdy. Je ale jasné, že zvuk trochu ztrácí konturu, a to hlavně v basech.

Pro uzavřený model na cesty je zásadní otázkou také schopnost izolace v obou směrech. Tady třeba výrazně selhává Sennheiser a jeho HD 820. Naproti tomu je LIRIC odhlučněný perfektně, což stvrdila palcem nahoru i manželka, která si mohla vedle mě v klidu číst, aniž by ji na výlet do Stínadel doprovázeli zmiňovaní Black Sabbath.

Zvukové představení

Po internetu už teď koluje několik recenzí a zatím se zdá, že v otázce zvuku panuje více méně shoda. Meze se s novinkou překvapivě odklání od typicky zodpovědného, klidného a lehce temnějšího výrazu směrem k větší odvaze, silnějšímu nadšení a celkově výraznějšímu charakteru. A já jsem hrozně rád, že na to mají v Meze koul... odvahu. LIRIC prostě nebude stát v koutě. Raději vám půjde naproti a vezme vás dokola. A když přitopíte a vytáhnete z fochu "sabaty", vezme vás klidně i pod krkem. A to je hrozně důležitý dojem, pokud máte za sluchátka vysázet na stůl 50 tisíc. Ten dojem, že nemáte na hlavě jen další sluchátka v řadě, ale skutečně výjimečný a výrazný kousek, teprve ten stojí za 50 tisíc.

Teprve když LIRIC splnil základní podmínku výjimečnosti, můžeme mluvit o odstínech jeho zvuku. Je jasné, že pro odpočinkový, klidný nebo referenční poslech tento model stavěný nebyl. Kdo ale potřebuje být vtažený do hry i ve chvíli, kdy místo opravdového koncertu v klubu sedí doma na zadku, měl by teď zbystřit. Protože LIRIC, jakkoli si zvolil dosti lyrické jméno, hraje z velké subbasové hloubky, požitky si nijak neodpírá a na dietě také rozhodně není. Jeho bas má doslova fyzické účinky a člověk cítí, jak do něj vlna zvuku naráží. V tomto ohledu nám uzavřená konstrukce dává opravdu hodně pozitivních emocí. Bas není ten nejnapjatější ani nejrychlejší na světě, ale má přesto vysokou kvalitu, má kontury a je velmi muzikální. Navíc, a tady jsem měl zpočátku trochu obavy, navazuje moc hezky na pásmo středů, aniž by s nimi tvořil nepřehledný zámotek v přechodovém pásmu.

LIRIC si bere to nejlepší z uzavřených i otevřených modelů.

Kvalita středů a s ní i tonalita jsou dle mého v podání uzavřených sluchátek těmi nejvíce ohroženými druhy. Právě středy většinou prozradí každou chybu konstrukce. Středy a ten nešťastný kelímkový efekt. Největší hráči už na něj ale vyzráli. Nově mezi ně patří i MEZE. Neříkám, že ten charakter uzavřené ozvučnice nepoznáte, ale nebude vás rušit. Přináší možná lehký posun, ale žádné zhoršení. Středy jsou díky tomu vzácně přirozené, nejsou ani ztracené ani moc hlasité. Ve vyšších středech je sice trochu více energie, ale podle mě to jen vyvažuje hutnější basový základ a vrací zvuku švih třeba v elektrických kytarách. Najde se jen málo situací, kdy to kazí zábavu.

 

No a potom je tu rozzářené pásmo výšek, ohromující rozlišení a místy taková hra s 3D prostorem, že to člověka až zarazí. Je totiž malinko cítit, že to je jen hra, taková rekonstrukce. Ale on to vlastně výrobce takto nějak sliboval. LIRIC vrací nahrávkám prostor, který by jinak absorbovala jejich uzavřená konstrukce. Ale je to fajn, to zas jo. Separace nástrojů je ohromná, přehlednost zvuku díky tomu patří k absolutní špičce mezi uzavřenými modely. Ani při vyšších hlasitostech se to v mušlích navzájem nemlátí a vy můžete bez nadměrné únavy poslouchat klidně hodiny.

Určitý prvek nebezpečí tak může představovat snad jen tak rozzářenost výšek. Mají opravdu dost energie podpořené vysokým rozlišením od středů nahoru, ale naštěstí nemají vysloveně tendenci škrábat. Oproti LCD-XC jsou stále ještě uhlazenější a příjemnější pro dlouhý poslech. Přesto jsem měl při poslechu dojem, že je LIRIC k nahrávkám celkem přísný. U těch lepších ale naopak ukazuje ohromnou technickou kvalitu i silné emoce, bez kterých by byl poslech fakt o ničem. Takže neztrácejte čas nepovedenými deskami a spojte to nejlepší s nejlepším. Takový večer vás totiž nakopne pro další dny jako málo co na světě.

Verdikt

Výrobce nestavěl novinku LIRIC na jistotu a my mu za to tleskáme. Na jedné straně nás sluchátka obrovsky baví a kreslí okamžitý úsměv do našich podzimních nálad, na druhé straně zůstávají technicky precizní. LIRIC zkrátka kombinuje vlastnosti tak, jak ještě nikdo před ním. Především si ale bere to dobré z uzavřených i otevřených modelů, takže při poslechu izoluje, je pohodlný a hlavně zní tak, jako by prostor jeho zvuku ani neměl hranice.

Autor: PetrM

  • Meze LIRIC

  • Konstrukce
    5/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    5/5
  • Vybavenost
    3/5
  • Velká porce sofistikované poslechové zábavy, radost z poslechu, fyzicky úderný hluboký bas, velké rozlišení, absolutně precizní konstrukce, dlouhodobý komfort

  • Trochu buclatý vzhled, na odpočinkový poslech hodně detailní, přísnější k horším nahrávkám, chudší výbava vzhledem k ceně

  • Cena
    49 990 Kč