Recenze techniky

19. 1. 2022

Audeze LCD-5 | nejvyšší instance

Audeze | EndGame | Meze | Over-ear

Článek s pořadovým číslem 300 by měl být trochu sváteční. Vlastně by mohl fungovat i jako takový reset, který by nastavil měřítka hodnocení pro celou následující stovku článků. Chvíli jsme váhali, který model by byl pro takovou úlohu ideální, ale hned první poslech novinky Audeze LCD-5 to rozhodl za nás. Jeho referenční postoj a vlastně i záměr samotného výrobce mluví celkem jasnou řečí.

Na čem se testovalo: Chord Hugo 2, Schiit Audio LYR3, Meze Elite, Astell&Kern KANN Alpha

Design a konstrukce

I kdybychom nesměli sluchátka vůbec zapojit a poslechnout, měli bychom o postavení modelu LCD-5 na úplném vrcholu nabídky Audeze naprosto jasno. Bez nejmenších pochyb jde o nejkrásnější, nejvíce promyšlená, nejlépe zpracovaná a vlastně i nejvíce sexy sluchátka z dosavadní produkce tohoto amerického výrobce. Všechny ostatní modely jsou najednou jasně vzadu, jsou obyčejnější a svým způsobem "neotesané".

Sluchátka LCD-5 jsou oproti dalším modelům řady LCD na první pohled menší. V touze po nižší hmotnosti totiž výrobce poprvé zmenšil dokonce i tradiční měnič o průměru 106 mm, u něhož nově naměříme "pouze" hodnotu 90. Pryč jsou také doby dřevěných či kovových obkladů. LCD-5 sázejí na sametově jemný, lehký a z části průsvitný acetát, ze kterého se vyrábějí také obruby pro brýle. Karbonový most jako takový není žádnou novinkou, ale jeho pozměněná konstrukce s otvorem pro tradiční trn vypadá zatraceně luxusně a sebevědomě. Elegantnější a lehčí je i samotná hořčíková vidlice pro zavěšení mušlí nebo designově odvážnější konektory Mini-XLR pro připojení kabelu.

Výsledkem všech těchto úprav ale není pouze dojem vyšší kvality a celkově kompaktnější rozměry. Jak už jsem zmínil, cílilo se především na hmotnost, která po započtení všech úprav konečně přestane lámat vazy milovníkům zvuku, protože padá z masivních 700 g (LCD-4) na hodně solidních 420 g.

Jako povinnost, kterou se ale ne vždy podaří splnit, beru i dokonalou kvalitu zpracování, precizní opracování materiálů a nulové sklony k jakémukoli vrzání. V tomto ohledu držíme v ruce absolutní HighEnd v prémiové kvalitě. Reptat není nad čím.

Komfort a praktičnost

V předchozí kapitole jsem úmyslně vynechal zmínku o nových náušnících, které Audeze premiérově nasazuje právě u modelu LCD-5. Jejich vznik byl dost možná vynucený celým řetězcem změn, které nový model přináší. Menší měnič totiž znamená i celkově menší průměr mušlí, a tím i menší  průměr náušníků. Aby tedy náušníky při menším vnějším průměru nabídly stejný prostor uvnitř, muselo dojít k zúžení jejich stěn. Ty se nyní v příčném řezu směrem od sluchátka k uchu výrazně zužují (průřez ve tvaru trojúhelníku) a jejich styčná plocha s prostorem kolem ucha je tedy výrazně menší.

Z logiky věci potom vychází nutnost navrhnout náušníky o kousek tužší. Dřívější nadýchané polštáře by se totiž při podobném zúžení totálně zhroutily a zdeformovaly. Tužší náušníky spolu s ne úplně minimálním přítlakem ale znamenají, že budete o sluchátkách zkrátka vědět. Celková geometrie je dokonalá a sluchátka si najdou ideální polohu během vteřiny, ale vzhledem k tomu, kolik energie investoval výrobce do snížení hmotnosti sluchátek a tím i vertikálního tlaku při nošení, působí výsledek trochu jako promarněná šance. Veškeré otázky se nakonec sbíhají v jediném tématu a tím je schopnost rozprostření stejného tlaku na menší ploše.

Nicméně, ona třetinová redukce hmotnosti je skutečně cítit, a když jsem nechal sluchátka otestovat v redakci i ostatním, vycházelo nám to asi 50 / 50. Někdo byl absolutně spokojený, jiný reptal na zbytečný přítlak. V každém případě mám ale pro potenciální zákazníky novou naději v podobě alternativního mostu, který údajně Audeze chystá pustit do nabídky. O jeho ceně nevím nic, ale jelikož má jít o most pro větší hlavu, vychází mi z toho zároveň i redukce přítlaku.

Zvukové představení

Jestliže byly vyspělost a neutralita cílem výrobce od samého začátku, mohou si v Audeze po prvních recenzích na poradě odškrtnout výsledek "splněno na 100 %". Novinka je tím pádem určená především pro náročný kritický poslech a práci v nejlepších studiích. Přestože si musí vystačit s menšími měniči a (zřejmě) kvůli úspoře váhy také s magnety Fluxor pouze na jedné straně membrány (LCD-4 využívaly Double Fluxor), její projev se posunul na úplně nový level hned v několika ohledech. Dle výrobce má na tom velkou zásluhu zejména nová membrána s proměnnou tloušťkou cívky a zároveň i její větší délkou.

Ve srovnání s modelem LCD-4 (ale vlastně i všemi dalšími modely řady LCD) přináší novinka celkově nejlépe vyvážený zvuk z pohledu referenčního poslechu. Bas umí zabrat opravdu z hloubky, ale jeho objem není vůbec "přifouknutý". Nízké frekvence včetně těch subbasových jsou spíše utažené, napjaté a díky tomu za každé situace prokreslené, informativní a zkrátka přesné. Jejich přechod do středů je naprosto přirozený a přehledný.

Středové pásmo je v podání LCD-5 absolutně kompletní a v určitých situacích i mírně dominantní. Nemá ale sklony křičet ani působit chladně, spíše přenáší maximum informací v oblasti vokálů a obecně je v oblasti vyšších středů oproti modelu LCD-4 výrazně kompetentnější. Pásmo středů je proti předchůdci světlejší, lépe artikulované a možná i lehounce nakloněné vpřed. Jeho největší silou je ale absolutní tonální čistota a linearita. Jen málo sluchátek na světě dokáže v tomto pásmu podobně velké věci s takovou lehkostí a samozřejmostí.

Pásmo výšek je v podání LCD-5 sametově hladké, klidné a přitom stále dostatečně energické, aby dalo nahrávkám potřebnou jiskru. Ladění v tomto pásmu je vlastně celkem na jistotu a povětšinou nemá ambice nás ohromovat každým mikroskopickým detailem. Přístup LCD-5 je zkrátka jiný. Vtip je v tom, že všechny detaily ve zvuku za každé situace jsou, ale nemají potřebu na sebe strhávat více pozornosti, než by se jim dostalo třeba při poslechu velkých beden.

Audeze LCD-5 vs. Meze Elite

Každý jsou úplně jiný, a každý proto také míří na jiného zákazníka. LCD-5 jsou pro mě novou definicí ideální reference. Slovo "referenční" svým pojetím totiž oslavují, místo aby ho posouvaly někam do špatného světla malých emocí a nebo dokonce chladu. ELITE jsou úplně jiné na první pohled, ale jinak se také nosí (jejich náušníky přeci jen více vybízejí k relaxaci) a jinak samozřejmě hrají.

ELITE generují o něco útulnější zvukovou kulisu kolem uší, tzn. trochu více hřejivosti a malinko posílený bas na úkor středových frekvencí. Pracují také s větší scénou ve všech osách, zatímco LCD-5 umějí v daném prostoru lépe lokalizovat jednotlivé nástroje a zvuky. Zatímco Audeze vás nejvíce ohromí spolehlivým a pravdivým pojetím, ELITE bodují hlavně totální bezprostředností a pocitovou "nefiltrovaností" zvuků na cestě od měničů k uším.

Pokud jde o zapojení do celého řetězce, model LCD-5 zůstává i přes extrémně nízkou impedanci malinko náročnější na zdroj a je také možná vybíravější. Zatímco modelu ELITE sluší klidně i rychlé a neutrální zdroje s menším výkonem, LCD-5 má rádo výkon a ideálně ještě "elektronkový". Jemnější a teplejší charakter se s jejich zvukem zkrátka lépe doplňuje.

Verdikt

Technicky nejpokročilejší a konstrukčně nejvíce vymazlený model značky. Na jeho referenční kvality nedosáhl snad žádný z modelů, který jsme v minulosti testovali. V tomto ohledu se jedná o skutečný benchmark, který stanoví měřítka minimálně pro celý následující rok. Pravděpodobně ale na mnohem déle...

Autor: PetrM

 • Audeze LCD-5

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  3/5
 • Vybavenost
  3/5
 • Cena / výkon
  4/5
 • Absolutně referenční EndGame ladění, rozlišení, přesnost, šířka scény, bezchybná konstrukce, velký wow efekt designu

 • Tužší náušníky, pouze jeden kabel v balení (asymetrický), menší wow efekt zvuku

 • Cena
  119 000 Kč