Recenze techniky

4. 12. 2020

HiFiMAN HE400i 2020 – útok nejen cenou

HiFiMAN | Over-ear

HiFiMAN právě stlačil cenu magnetoplanárních sluchátek na hranici pěti tisíc korun. Už to samo o sobě je úctyhodné. Poprvé tak můžeme srovnávat magnetoplanáry třeba se studiovou legendou Beyerdynamic DT990 PRO, jejíž dynamické měniče jsou naopak na trhu už bezmála 20 let. Co vychází lépe? Léty prověřená klasika nebo technická inovace tlačená na cenu?

Na čem jsme testovali: iBasso D14, HiBy R6 PRO, Beyerdynamic DT990 PRO

Design a konstrukce

Na pohled je i tentokrát jasné, že máme co do činění s modelem značky HiFiMAN. Jednoduché kruhové mušle s černou plastovou obrubou a černou kovovou mřížkou, neboli návrat k nejvíce klasické klasice, jakou si umím představit. Celek nicméně působí solidně, učesaně a vzhledem k ceně se nedá sluchátkům mnoho vytýkat. Ostatně, ony ty legendární DT990 PRO také zblízka nevypadají Bůh ví jak. Oproti HE400i jsou ale viditelně drobnější a decentnější. Mohou za to hlavně méně buclaté náušníky a užší hlavový most. HiFiMAN je na magnetoplanáry také poměrně lehký (cca 380 g), ale Beyer je přeci jen o kus níže (280 g).

Konstrukce kyvného uchycení mušlí i systém nastavení velikosti mostu jsou u obou modelů řešeny velmi podobně. Z toho můžeme vyvozovat, že bude i novinka HE400i podobně nezničitelná a ochotná snášet veškerá příkoří každodenního použití bez sametových rukaviček. Ani při silném kroucení mostu nic nevrže, nepraská a žádná část nepůsobí výrazně namáhaně. Lehce napřed jsou DT 990 PRO snad jen v otázce snazší servisovatelnosti mostu a kyvné vidlice.

Pokud jde o kabel, využívá HiFiMAN krátký odpojitelný kabel s konektory 2x Jack 3.5 mm u vstupu do mušlí a lomený Jack 3.5 mm na straně zdroje signálu. Kabel je chráněný textilní izolací a je poměrně tuhý, takže si při svých 120 cm i po několika dnech pamatuje, jak byl uložený v krabici. Je to celkem nepříjemné, ale dá se s tím fungovat. Budiž nám odměnou vyšší odolnost kabelu, doplněná na straně zdroje signálu také vzornou pružnou přechodkou.

Komfort a praktičnost

Nový HiFiMAN mě především potěšil skvělou geometrií konstrukce, díky níž dostanete náušníky vždy do toho správného úhlu proti hlavě a jejich vnitřní textilní část tak dosedá na menší i větší hlavě absolutně rovnoměrně po celém obvodu. V tomto směru podle mé zkušenosti Beyery dost ztrácejí. Na straně HE400i je také prostor uvnitř náušníků. Jak už jsem zmínil, jsou o dost nápadnější na hlavě, ale také o dost hlubší. K získání nejvyššího hodnocení jim tak schází asi jen větší poddajnost. Prstem je zmáčknu snadno, ale kolem uší mám občas dojem, že se prostě nechtějí pořádně “rozplácnout”. Je mi ale jasné, že ne každý bude tento efekt “domácích papučí” postrádat. A protože je samotný přítlak úplně ok, přestávám si vymýšlet i já…

První nepraktickou drobnost už jsme vlastně zmínili. Je jí dosti neposlušný kabel, který musíte prve ručně narovnat do přirozené polohy, aby nevytvářel tuhé smyčky. Druhým otazníkem je náročnost na zdroj. Při hlasitějším poslechu nebo u nahrávek s nižší základní hlasitostí se váš telefon s jistotou zadýchá. Android běžně ukazuje hlasitost na úrovni 12 z 15 možných, ale výjimkou není ani 14. A to své uši oproti kolegům obvykle spíše šetřím. Stolní zdroj nebo výkonnější HiRes přehrávač tak budou pro plné rozhýbání sluchátek nejspíše podmínkou. Ve výsledku mi totiž vychází účinnost HE400i 2020 velmi srovnatelná s DT990 PRO, které s jejich 250 ohmy považujeme za vysloveně “stolní” sluchátka.

Zvukové představení

HiFiMAN HE400i 2020 hrají převážně neutrálně, možná mírně světleji (ve srovnání s DT990 PRO určitě). Netíží je rozhodně žádná nadváha basového pásma, ani nepříjemná agresivita výšek. Jejich největší silou i vzhledem k ceně bude výjimečně dobrá kontrola basů i středů, solidní podání prostoru a velmi dobré rozlišení v celém frekvenčním rozsahu.

Basové pásmo sluchátek je spíše střídmé, ale velmi rychlé, prokreslené a s příjemnou úderností. Fanoušci dunivějšího zvuku ale budou u nejnižších frekvencí postrádat větší mohutnost. HE400i 2020 namísto toho preferují přesnost a množství informací, které u basových tónů zprostředkovávají. Bas u DT990 PRO jde hlouběji a působí silněji, ale v rychlosti a informativnosti na HiFiMAN určitě nestačí.

V pásmu středů a prezentaci vokálů jsou sluchátka nejsilnější. Bez citelného zabarvení, ani chladně a odměřeně, ani ustrašeně nebo se zataženou ruční brzdou. Středy jsou zkrátka rozhodné, přítomné a přirozené. Na rozdíl od DT990 PRO jsou mnohem dominantnější, dospělejší a plnější.

Kolem výšek modelu HE400i 2020 se vedou na internetu živé debaty. Mluví se o přílišné ostrosti, ale já bych to tak zle neviděl. Detaily jsou krásně čitelné, ale přijdou mi zároveň zkrocené a dlouhodobě poslouchatelné. To DT990 PRO působí najednou mnohem jedovatěji a s větší chutí “zvonit” do uší.

Novinka HE400i 2020 ukazuje, jak skvěle mohou s podáním prostoru a vykreslením jednotlivých nástrojů pracovat moderní sluchátka v ceně kolem pěti tisíc. I bez tlaku na nejvyšší frekvence je separace i díky vysokému rozlišení znamenitá a jednotlivé zvuky si také užívají velkého prostoru kolem sebe. V tomto ohledu předvádějí s danou cenovkou HiFiMANy opravdu velkou show.

Jak se sluchátka HE400i 2020 hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Méně odvázaná kombinace, která nezvedá tep hutným basovým základem, ale spíše nezkreslenou prezentací a velmi pravdivým pojetím.

Klasická hudba, orchestr
Neodolatelná kombinace vzhledem k ceně 5 k. Skutečně věrohodný zážitek z velkých těles i komorních věcí. Snad jen větší mohutnost basu by místy prospěla. Fantastický prostor!

Pop, rock
Moc příjemná kombinace pro milovníky klasického i moderního rocku. Skvěle si užijete kytary i vokály… a možná objevíte i věci, které jste do teď nevnímali.

Jazz, akustická hudba
Vynikající kombinace, kterou byste vzhledem k ceně jen těžko něčím překonali. Perfektní kontrola, nenucenost, dospělé pojetí.

Metal
Málo šťavnatá kombinace, kterou ocení spíše náročnější ucho, toužící po přesnosti a ne tolik po velké metalové palbě. Basa je lehčí, kytary naopak perfektně vykreslené.

Verdikt

Sluchátka s výjimečně dobrým poměrem CENA / Výkon. Velmi dospělé neutrální ladění doplňují dále solidní zpracování, vynikající geometrie celé konstrukce a s tím související komfort poslechu. Opravdu poctivý kus sluchátek za cenu, které se bude těžko odolávat.

Autor: PetrM

 • HiFiMAN HE400i 2020

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  3/5
 • Dospělý projev vzhledem k ceně, rychlé reakce, dobrá vyváženost, robustní konstrukce

 • Tuhý kabel tvoří smyčky

 • Cena
  5 390 Kč