Recenze techniky

19. 11. 2020

Campfire Audio Solaris 2020 – stále vládcem zábavy?

Campfire Audio | EndGame | HighEnd | In-ear

Konečně se nám do ruky a hlavně do ucha dostává nová generace mnohonásobně oceněného modelu SOLARIS. Novinka je výrazně menší, o kus lehčí, méně okázalá na pohled a podle výrobce i zvukově více dotažená. Je ale vůbec možné udělat Solaris ještě lepší? A stojí všechny ty změny za tučný příplatek?

Na čem jsme testovali: HiBy R6 PRO, Astell& Kern AK100 II, iBasso D14

Design a konstrukce

Dovolím si říct, že skoro žádný majitel původního zlatého modelu Solaris si tento model nevybral proto, jak sluchátka vypadají. Nový Solaris je celý černý, výýýýrazně decentnější a normálnější, ale za mě pořád platí, že očima se Solaris ani v roce 2020 kupovat nebude. Tak či tak jde znovu o velmi precizně vyrobený kus sluchátek a díky vroubkům na vnitřní části v detailu i extrémně zajímavý na pohled. Když navíc sejmete nástavce a odhalíte luxusní stříbrnou trysku s krycí mřížkou, máte okamžitě dojem skutečně luxusního výrobku. Problém je akorát v tom, že ty nejhezčí detaily jsou většinu čas skryté a vystavené na odiv zůstává naopak jen to nenápadné ploché víčko. Trochu škoda, ne?

Mnohem důležitější než změny barev ale budou změny tvarů. Nový Solaris je opravdu výrazně menší, méně hluboký a také jeho čelní plocha je menší. Kromě toho je i trochu lehčí a to vše má opravdu velký vliv na denní použitelnost, ergonomii i komfort...

Komfort a praktičnost

Tak jako podle mě platí jednoduchá rovnice, kdy se Solaris prostě nekupuje pro jeho vzhled, platí možná ještě s větší jistotou předpoklad, že pokud měl majitel původního Solarisu vůbec nějaké výtky k jeho novému klenotu, týkaly se v první řadě velikosti sluchátek, složitého usazení v uchu a tím pádem i lehce kompromisního komfortu. Nový Solaris je ale mnohem dál. Nové tělo padne i do malých uší s mnohem menším úsilím, lépe se v nich také schová a co je asi nejdůležitější, ani po celkem dlouhém poslechu prakticky vůbec netlačí. Za mě je to rozhodně největší krok v před z pohledu celého nového modelu a zároveň pozvánka pro všechny, kteří si původní Solaris nepořídili právě kvůli jeho velikosti a možnému nepohodlí. Novinka je jinde a je super. Vlastně je to asi první model, kvůli kterému nechám při práci odpočívat milovaná sluchátka STAX a beru do uší in-eary, aniž bych strádal komfortem, nebo i zvukově...

Co naopak zůstává na svém místě a možná se dokonce i zvýrazňuje, to je citlivost sluchátek na přítomnost neodstíněných ruchů zdroje, celkovou kvalitu výstupu zdroje a vlastně i jeho zvukového zabarvení. Temnější a měkčí přehrávače Solarisu nadále moc nesedí. Referenční a velmi rovné zdroje jsou naopak ideální. A pokud váš přehrávač nemá v klidovém stavu dokonale tiché a černé pozadí, dá vám to Solaris sežrat bez pardonu. Třeba testovací HiBy R6 Pro tak nejen že zbytečně přidávalo bas, ale navíc vykazovalo i výrazně citelnější šum na pozadí oproti staršímu modelu AK100 II. Tady se možná už ukazuje, proč je ten Astell obvykle 2x dražší než konkurence, ale nechci hned vyvozovat zbytečně obecné závěry...

Zvukové představení

Starý Solaris nás extrémně bavil a jak to tak vypadá, bude nás královsky bavit i jeho verze 2020. Změny ale přesto nastaly i po stránce zvukové. Oproti předchůdci je teď Solaris pocitově o kousek vyváženější a méně tlačí na pilu v nejvyšších frekvencích, to především.

Jeho úchvatné a tolikrát oceňované basové pásmo zůstává i nadále krásně saturované a výživné. Sahá opravdu velmi hluboko, má ohromnou sílu, když je to potřeba, ale nikdy nezapomíná ani na precizní kontrolu. Vokály jsou nově o stupínek více přítomné a výrazné, což pomáhá posunout o kus vpřed i celkovou vyváženost projevu. U některých rockových desek to může způsobovat malinko větší zahlcenost zvuku na pomezí basů a středů, ale je to jednak mírný a jednak poměrně vzácný jev.

Možná nejdůležitější je ale zkrocení mírně jedovatých výšek, kterými klasický Solaris zejména u horších nebo naopak přepálených produkcí občas zlobil. Novinka je o malý kousek kulatější, méně aktivní, ale přesto stále ohromuje svým rozlišením a rychlostí reakcí. (Edit: neřekli bychom, že je výšek méně, stále jde o velmi detailní model, ale detaily / cinkání už nepůsobí tak ostře.) Její zvuk je díky tomu stále ohromně energický a živý, ale také o vlásek více odpočinkový a dlouhodobě neunavující.

Solaris tedy zůstává jako zázrakem současně zábavný a analyticky přesný, aniž by ztrácel přirozenost a uvěřitelnost. Jeho zvuk našel dokonalou míru saturace, zábavnosti a sebekontroly. Jinými slovy je zase o kousek lepším společníkem pro ty nejnáročnější uživatele in-ear sluchátek.

Jak se sluchátka Solaris 2020 hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Velmi zábavná kombinace, která nechává i basové nahrávky doslova zářit. Navíc u nich vždy objevíte něco, co vaše stará sluchátka tak nějak “přehlédla”.

Klasická hudba, orchestr
Pohlcující kombinace s analytickým pojetím, které ponechává orchestru i jednotlivým nástrojům veškerý potřebný prostor. Když si to situace žádá, má celé těleso svou mohutnost, ale jindy zase neutrpí ani křehkost sólových nástrojů.

Pop, rock
Perfektní kombinace, která dostává ve verzi 2020 novou pečeť přirozenosti a perfektní práce s vokály. Většinu svých oblíbených nahrávek uslyšíte úplně novým způsobem a začnete je vlastně nově objevovat.

Jazz, akustická hudba
Excelentní spojení přesnosti a emotivnosti. Jazz má v sobě najednou veškeré napětí, radost i uvolněnost, kterou umí předávat.

Metal
Perfektní zbraň i na ty nejtvrdší nahrávky! Zažijete nejlepší zvuk basy i katary, jaký jsme u in-ear modelu slyšeli. K tomu ta síla bicích a dokonalá prezence vokálů. I metalisté teď mají svá sluchátka snů.

Verdikt

Nový Solaris udělal další významný krok směrem k dokonale zábavnému a současně přesnému a kontrolovanému poslechu. Je vyváženější, klidnější a hlavně menší, takže se v pohodě vejde do uší a bez problémů v nich zůstane i několik hodin. Solaris zůstává naším králem in-ear poslechu!

Autor: PetrM

 • Campfire Audio Solaris 2020

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  5/5
 • Vybavenost
  4/5
 • Stále nejlepší zábavně laděná sluchátka na trhu, stále extrémně přesná, nyní mnohem pohodlnější, vynikající kabel i korkovépouzdro

 • Náročná na kvalitu a zabarvení zdroje, trochu nudný design

 • Cena
  42 690 Kč