Recenze techniky

3. 5. 2023

GRADO GS3000x – když je charisma důležitější než logika

GRADO | HighEnd | Over-ear

A je to tady zase… GRADO Labs mě opět dostalo na lopatky a zavrtalo mi brouka pěkně hluboko do hlavy. Po velmi zdařilém modelu Grado RS1x Reference Series, které jsem si loni půjčil k poslechu a následnému článku jsem neodolal a prostě jsem zase musel… Ptáte se – co je to tentokrát?

Rodinná firma z Brooklynu někdy loni na podzim představila novinky ve svém portfoliu sluchátek. Tentokrát šlo o dva nejvýše postavené modely s měniči X. GS1000X a vlajkovou loď GS3000X. A to bych nebyl já, abych si nepůjčil zmíněný nejvyšší model. Na úvod je potřeba říct, že nejsem žádný profesionální audiofil, analytik. Řídím se svými pocity, ušima. Muzika mě prostě musí bavit. Nyní se ale pojďme blíže podívat na tento model.

Na čem jsem poslouchal: Topping A90 + D70S

Konstrukce, design a zpracování

Tady nás nečeká žádné překvapení a Grado opět ukazuje, že některé “zbytečnosti” a inovace až tolik neřeší. Manufakturní rodinný výrobce sluchátek s historií tří generací prostě sází na osvědčené postupy a věci, které za ně fungují. Vlastně bych to nikdy do Američanů neřekl, že můžou být i takto konzervativní. Balení je střídmé, jak jej můžeme znát i u mnohem levnějších modelů. Žádný přepravní box nás ani zde nečeká. To beru trochu jako nedostatek. Nepotřebuji nutně kovový kufr, ale něco lepšího než papírová krabice by výrobku za skoro 55.000 Kč  slušelo.

Co se týče samotných sluchátek, tady se pár inovací našlo. Tělo sluchátek je z ultra pevného dřeva Cocobolo, které je zatraceně sexy. Miluju ten jejich look. Došlo zde i ke zvětšení měničů na průměr 52 mm. Ty jsou uložené v kovové zvukové komoře. Náušníky jsou nově opravdu veliké a hlavně komfortní! Krásně pokryjí uši, nikde netlačí, pohoda jazz a pro Grado dobrá zpráva! Hurá! Nechybí ani kožená široká čelenka, která se dá celkem pěkně nastavovat. Pokud bych si měl malinko rýpnout a najít mikro detail, který bych zlepšil, tak mám  pocit, že sluchátka táhnou trochu dolů. Je tam váhový disbalanc, ač jsou jako celek lehké.

Celá konstrukce sice vypadá hrozně minimalisticky a pro někoho možná chudě, ale je léty ověřena! Ano, nemůžeme začít srovnávat s ostatními značkami – třeba Meze Empyrean, kde najdete několik materiálů, carbon, různé druhy náušníků a královsky vylaserované komponenty. O tom Brooklynský rebel není. Jejich sluchátka sice nejsou technicky dokonalá, ale mají duši… když si je vezmu do ruky, ohmatám a očichám, tak si představím, jak je montuje jeden z bratrů Gradových někde v jejich mikro dílně a mám z nich radost. Miluju totiž věci, ze kterých cítíte rodinnou tradici a historii.

Co mi ale radost rozhodně nedělá, je jejich prokletý kabel. Jako chápu, že to tak prostě mají… Ale u tohoto modelu je nově 12 žílový, takže je ještě silnější, tvrdší a nepoddajný. Ach jo! Navíc je docela těžký. Někde jsem četl, že tvoří snad 40% celkové váhy! Pro Boha, proč?! Vážení Grado Labs, prosím, zkuste popřemýšlet, že jednou uděláte odnímatelný, poddajný kabel s možností výběru konektoru…

Zvukové představení

Chvilku mi trvalo, než jsem si na přednes sluchátek zvykl… Nejdříve jsem si říkal, že zní tak nějak nijak a nestojí za ty peníze… Ale opak byl pravdou! Tedy alespoň pro mě. Asi po hodině poslechu, když jsem z paměti vytěsnil “zábavnější” a tmavší projev Meze, začal jsem si uvědomovat, jak jsou sluchátka skvělá a kde je jejich síla.

Ano, GRADO má svůj specifický zvuk… Tady si ale myslím, že to doladili tak, aby se typická dominance středního pásma lehce zkrotila. Sluchátka tak mají mnohem dospělejší a vyrovnanější přednes jasnějšího charakteru. Ano, možná, kdybych použil jiný zesilovač, ubral bych světlosti. Ale za sebe mohu říct, že mi tento projev vyhovuje. Hlavně na jazz a vokály, kde sluchátka kralují. Tolik detailů a prostoru se jen tak nevidí! Teda neslyší… Opravdová slast pro chytače detailů hudebních nástrojů a tónů. Občas mi přišlo, že by v některých skladbách mohlo být více basů, ale na druhou stranu je zde bas přesný a dynamický. V tvrdší muzice sice GS3000x neexcelují, ale ani neurazí.

Skladby (QOBUZ)

Melody Gardot - Morning Sun
Krásný hluboký vokál, při kterém se mi zastaví celý svět. A já se soustředím jen na tuto skladbu. Naprosto detailní vyvážený projev mě dostává do příjemné euforie. Tohle prostě GRADO umí.

Metallica - Crown of Barbed Wire
Jak jsem už psal, tvrdší muzika zde nehraje první ligu. Přeci jen projev sluchátek je vhodnější na jazz, vokály a orchestry. Nicméně, ostudu zde  neudělaly. V této skladbě mají trochu ostřejší charakter. Kopák by zasloužil víc basů. Kytary mají jasný projev a činely mají opět excelentní detaily.

Pink Floyd - High Hopes
Skvělý detailní začátek, pastva pro uši…zavírám oči a jsem někde na louce. Ten prostor, ach ten prostor! Gilmourův vokál je zde zážitkem.

Avishai Cohen - Remembering
V této skladbě zde GRADO opět ukazuje svou sílu a dominanci. Skladba má vyvážený projev, plný detailů a prostoru. Můžete se zasnít, užívat nebo pitvat každý tón. Ach!

Coldplay - Trouble in Town
Coldplay jsou moje srdcovka už od dob, kdy jsem byl na gymplu a letěly jejich první a za mě nejlepší alba. Proto není divu, že tuto kapelu musím vždy zahrnout do svého poslechového playlistu. Trouble in Town má na Gradech velmi vyrovnaný projev. U Coldplay my totiž čím dál víc přijde, že nemají příliš dobrý mastering nahrávek a nějaký detailní poslech bývá spíše náročný až nereálný. Tedy alespoň pro mé uši. Na GS3000X zde dominuje vokál a detailní scéna, která vás potěší.

Arielle Besson - Wild Animals
V této skladbě exceluje podání činelu, virblu. Detaily, kam se člověk zaposlouchá. Trubka vás pohltí.

Korn - Blind
Epesní start… nechybí mi zde vůbec basy, které u GRADO občas u některých skladeb postrádám. Docela paradoxní, protože kde jinde je lepší basová linka, než u kapely Korn! Vlastně bych řekl, že si tuto skladbu v tomto podání dost užívám.  Otevřená a detailní scéna, která je vyrovnaná a člověk se tak může zaposlouchat do všech tónů skladby.

Verdikt

Pokud bych měl sluchátka GRADO GS3000X zhodnotit pár větami, bude to pro mě dost těžký úkol. Na jednu stranu jsou totiž naprosto boží. Mám rád světlejší tonalitu, přednes. Detaily a skvělý prostor. Sluchátka navíc vypadají naprosto skvěle – dost subjektivní dojem - a když zapomeneme na ten příšerný kabel, tak jsou i velice komfortní. Na stranu druhou, nemusí každému sedět jak zvukem, tak hlavně designem a poměrem výbava / cena.

Jestli bych si je pořídil jako jedny jediné sluchátka na všechno? Pro milovníky dřeva, tradice, skvělých detailů a vyznavače vokálů, jazzu jsou perfektní volba a láska. Bez debat! 🙂  Uměl bych si představit, mít je doma jako protipól – ale opravdu protipól k Meze Empyrean. Takový Jing a Jang.

Děkuji za tu možnost poslechu a vyzkoušení nejen klukům do Brooklynu, ale hlavně klukům do Brna. 🙂

Autor: TomasH

 • GRADO GS3000x

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Cena / výkon
  3/5
 • Velmi lehká konstrukce, pohodlí, originální vintage design s GRADO DNA, detailní podání skladeb, prostor, ideální volba pro milovníky jazzu, vokálů a spíše světlejšího ladění

 • Pevně připojený tvrdý kabel, absence pouzdra, pro někoho cena

 • Cena
  53 990 Kč