Recenze techniky

18. 3. 2021

HiFiMAN HE400SE – co se mění a co zůstává

HiFiMAN | Over-ear

Není to rozhodně tak dávno, co v létě 2020 dorazila novinka HE400i V2020 a s ní i obrovský úspěch pro značku HiFiMAN. Od kvalitních magnetoplanárních sluchátek s cenou kolem pěti tisíc se dal podobný úspěch ostatně čekat. Jaké však bylo před několika dny naše překvapení, když výrobce ohlásil výměnu a do boje poslal novinku HE400SE. Co přináší a o co nás připraví?

Předchozí model HiFiMAN HE400i V2020 jsme testovali ZDE.

Design a konstrukce sluchátek

Na první pohled je nová především barva. Nevím, komu vadila elegantní černá s nádechem tajemna. Byl to takový "stealth" design schopný uniknout pozornosti velkých konkurentů a tzv. pod radarem doputovat až na náš stůl. Nová verze SE sází na stříbrné plastové mušle s vloženými kovovými mřížkami. Kvalitní materiály, solidní zpracování i veškeré tvary, to vše zůstává při starém. Nová je opravdu je ta barva.

Nový kabel

Co je naopak nové doslova od prvního do posledního milimetru, to je odpojitelný kabel. HiFiMAN si jeho výměnou upevňuje pozici největšího experimentátora na poli sluchátkové kabeláže a znovu nám dokazuje, že ne vždy jsou jeho pokusy vydařené. Novinka totiž opouští krátký robustní kabel s textilní izolací a zahnutým konektorem Jack, aby vsadila na ultra tenkou postříbřenou tkaničku ze splétaných vodičů. Což o to, kdo se o kabely umí starat, nemusel by se o životnost nového kabelu obávat, ale víc mi vadí jeho svérázná "drátová" konstrukce. Konektor Jack 3.5 mm je nově přímý, to je jen kosmetická změna, ale vodiče s velkou tvarovou pamětí se chovají spíše jako vázací dráty než přívodní kabel sluchátek. Pamatují si původní smyčky, nemají chuť se přirozeně narovnat a kabel tak od uší dolů zrovna moc volně nesplývá.

Nový měnič znamená i nový zvuk

Kromě kabelu se největší změna udála kolem magnetoplanárního měniče, který nově využívá "Stealth" magnety umístěné po obou stranách membrány, což byla dříve doména jen vyšších modelů. Toto řešení by mělo umožnit nejen menší narušení zvukových vln šířících se od membrány, ale také zpřesnit kontrolu kmitání.

I přes tyto změny si HiFiMAN HE400SE uchovává nejen základní charakter tolik opěvované verze HE400i 2020, ale i její výjimečný poměr zvukové kvality vůči ceně. Sluchátka zůstávají poměrně neutrální, ale nově se od spíše klidnějšího pojetí posouvají lehce směrem k větší analytické přesnosti, detailnosti a vzdušnosti. Důvodem je především výraznější jiskření lehce zaostřených vysokých frekvencí. Spolu s tím citelně povyrostlo i celkové rozlišení, což pomáhá hlavně větší agilitě středů. Zejména elektrické kytary mají mnohem detailnější texturu, než uměl nabídnout model 2020. Poslední velkou změnou, se všemi předchozími úzce související, je větší vzdušnost a dojem přehlednějšího rozložení nástrojů v prostoru před námi.

Změny v oblasti basů mi zatím nepřišly tak výrazné, jako u vyšších pásem. Bas se zdá o nějaké to procento objemnější, ale podobně hluboký. Nově je možná o kousek "utaženější" a pevněji řízený. Mnohem důležitější je z mého pohledu zachování čisté tonality a celkově dospělého pojetí zvuku, které vzhledem k nízké ceně stálo za velkým úspěchem předchozího modelu HE400i 2020.

Náročnost na zdroj

Model HE400i 2020 byl známý tím, jak náročný byl na výkon zdroje signálu. Jakkoli sliboval výrobce vysokou efektivitu a použitelnost s přenosnými zařízeními, realita byla trochu jiná a dobrý zesilovač namísto telefonu byl spíše nutností než luxusem. Telefony totiž často hrály na hraně svých schopností. V přímém srovnání přitom novinka nepřináší žádnou zásadní změnu. Při použití s přehrávačem Astell&Kern KANN Cube na střední úroveň zisku se běžně pohybuji na hlasitosti 100 ze 150 možných, přičemž nový model je zhruba o 10 % tišší / náročnější než předchůdce.

Verdikt

Těžko říci, co výrobce k tak rychlé generační obměně vedlo. Možná unifikace součástí (měnič podobný tomu u modelu DEVA), možná výpadek ve výrobě. Samotný zvuk totiž rychlé záplaty určitě nepotřeboval. Novinka tak svým pojetím nepřináší jednoznačné zlepšení, spíše lehounkou modifikaci při dodržení velmi vysokého standardu, nastaveného už verzí 2020.

Autor: PetrM

 • HiFiMAN HE400SE

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Dospělý projev vzhledem k ceně, rychlé reakce, dobrá jiskra vyšších frekvencí, podání prostoru, CENA

 • Podivný tenký kabel

 • Cena
  4 590 Kč