Recenze techniky

21. 4. 2020

HiFiMAN Arya – podlehnout černé

HiFiMAN | HighEnd | Over-ear

Design a konstrukce

Kdybych měl vybrat aktuálně nejlépe vypadající a také na dotek nejhodnotnější model HiFiMAN až do nějakých 180 k, vybral bych si s jistotou právě model ARYA. Nepřináší sice nic extra nového, ale jeho sázka na “all black” stylizaci jednoduše řeší nebo minimálně maskuje drtivou většinu slabin, které jsme u malosériových sluchátek HiFiMAN komentovali už mnohokát. Design ani celá konstrukce stále nejsou tak sofistikované, jako je tomu v případě HighEnd modelů Sennheiser nebo Focal, ale zároveň musíme potvrdit, že je konstrukce velmi pevná a podle nás i bez zásadních slabých míst.

Na čem se testovalo: Schiit Lyr 3, Astell&Kern SA700, iBasso D14, Stax SR-507

Sympatické oválné mušle jsou vyrobeny převážně z kvalitního a pevného plastu, který na pohled od kovu prakticky nerozeznáte. Kdo navíc potřebuje na hlavě kov, že. Bohatě stačí i decentní kovové překrytí měniče v černé barvě. To totiž na modelu Arya vypadá fantasticky. Snad jen jednoduché řešení koženkové opory v mostu a dosti laciné napojení kabelu skrze dvojici dlouhých konektorů Jack 3.5 mm bez sebemenšího zapuštění nakonec připomínají, že máme stále co do činění s malosériovou výrobou převážně pro nadšence.

Komfort a praktičnost

Sluchátka HiFiMAN patří obecně mezi nejpohodlnější modely na trhu a to především zásluhou jejich velkých náušníků s textilním povrchem. ARYA toto pravidlo s přehledem naplňuje a naprosto přirozeně sedí na malé i velké hlavě. Úplně stejný pocit jsem měl ostatně už z modelu Ananda. Tvar náušníků je super a na rozdíl od modelu Ananda BT mi bez výhrad sedí i geometrie jejich naklánění, kdy velmi rovnoměrně doléhají po celé ploše.

Lehkým zklamáním je vzhledem k ceně dosti krátký a obyčejný kabel s robustním konektorem Jack 6.3 mm. Samotný konektor i s pružnou přechodkou sice nastavuje absolutně nejvyšší měřítka pro veškerou konkurenci (!), ale celková délka 120 cm a laciné konektory na straně sluchátek bez sebemenší ochrany před lámáním doslova volají po rychlé výměně za vlastní řešení. Krátký kabel nechápu hlavně kvůli velké náročnosti sluchátek na zesilovač, která prakticky vylučuje plnohodnotný poslech s přenosnými HiRes přehrávači. Velký zesilovač si ale do křesla vezmete jen těžko, takže dlouhý kabel budete potřebovat vlastně pokaždé. A ano, aby informace nezapadla, Arya je opravdu poměrně hladová a pořádné krmení jednoznačně ocení zpevněním basů i zklidněním ve vyšších frekvencích.

Zvukové představení

Arya využívá měniče, které se v podobném provedení poprvé objevily v někdejší vlajkové lodi HE-1000 (už tehdy nám mimochodem cena kolem 80 k přišla pro tuto značku přehnaná a vida, kam se HiFiMAN bez obav dostává v roce 2020). Model HE-1000 byl extrémně vzdušný, přitom ale měkoučký a jemný. Arya si z něj logicky bere mnohé, ale na mapě si přesto našla své vlastní místo. Je podobně prostorově velkorysá, vzdušná a velmi podrobná, ale vždy o krůček mírnější. Někteří ji přirovnávají k modelu Sennheiser HD 800, ale tak daleko podle mě Arya prostě nezachází. Ani podáním prostoru, ani klinickou přesností, ale zároveň ani chladným přístupem. Arya je spíše analytická, ale pořád i příjemně zemitá a nijak okázale technická.

Hodně přísná je Arya v pásmu basů, kde si drží téměř dokonale rovný projev a to už od pásma subbasů. Je zde opravdu až neuvěřitelně vyvážená, kontrolovaná a informativní, ale pro milovníky hutnějšího basového základu bude asi na druhou stranu trochu lehká a tím i málo velkolepá. V tomto ohledu by model HD 800 opravdu připomínat mohla. V jazzových věcech nebo akustice je tento přístup bezchybný, ale tvrdíš hudba tím občas přichází o emoce.

Přechod z vyšších basů do středů je zvládnutý ukázkově. Jen málo kdy dostává člověk tolik informací při zachování plnosti a muzikálnosti. V pásmu středů ale Arya skutečně chyby téměř nepřipouští a dá se s nadšením poslouchat hodiny, aniž by člověk jedinkrát zvedl obočí. Není sice ukázkou vysloveně hřejivého přístupu k vokálům, stále je tu cítit tendenci být analyticky přesný, ale ta mez přísnosti a emoce je tady trefená úžasně.

A tak jediným momentem, kdy mě Arya nechává občas ve štychu, jsou na můj vkus lehce agresivnější vysoké frekvence. Obecně se mluví o silnější odezvě kolem 5 kHz a především o špičce kolem 10 kHz, která sice dokáže mrtvým deskám vracet život i jiskru, ale těm nablýskaným někdy až zbytečně ostří hrany. Přesto však sluchátka vnímám celkově stále jako klidný a nijak ofenzivní model, který své analytické vlastnosti příjemně krotí.

Jak se hodí ARYA pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Audiofilská volba pro všechny, kteří chtějí i tyto žánry slyšet maximálně věrně a detailně. Bas totiž sahá neuvěřitelně hluboko, ale jeho množství je striktně neutrální bez přidané energie.

Klasická hudba, orchestr
Velmi dobrá volba se spíše analytickým než živelným přístupem. Ohromující je zejména prostor, ve kterém orchestr najednou hraje. Identifikace jednotlivých nástrojů je absolutně precizní. Někdo ale může postrádat více takové té hřejivé muzikální výplně. Viz modely Audeze.

Pop, rock
Audiofilská volba, která nezabíjí radost z poslechu, ale dokáže o desce prozradit informace, které jste nikdy neslyšeli. Špatné nahrávky jí nesedí, ale s těmi dobrými umí kouzla. Je navíc velmi silná ve vokálech, což zde platí dvojnásob.

Jazz, akustická hudba
Vynikající a velmi zodpovědná volba téměř bez zaváhání. Zamilovat se do basové linky trvá milisekundy a sledovat proudící vzduch ze saxofonu je tou nejpřirozenější věcí na světě. Sluchátka jsou nastavená tak, že než aby kdekoli přešlápla, raději si emotivní rozlet dvakrát rozmyslí. Pokud máte rádi kontrolu bez technického chladu, jste doma.

Metal
Méně ideální volba. Arya totiž nerada méně kvalitní produkce. Činely mají často okousané zubaté okraje a bicí nejsou vůbec utržené z řetězu (chyba!). Největší silou je velmi přesná kresba kytar i basových linek. Člověk si hned uvědomí, že je zvuk elektrické kytary hlavně o “krásném zkreslení”.

Verdikt

S modelem Arya přináší HiFiMAN analyticky přesný a zodpovědný HighEnd na cenově přijatelnější level. Solidní zpracování a nečekaně povedený design tvoří základ, na němž už může velmi kontrolovaný, analytický, ale nikdy chladný zvuk začít okouzlovat.

Autor: PetrM

 • HiFiMAN Arya

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  3/5
 • Rovný, rychlý a hluboký bas, perfektní středy a ohromný prostor kolem, dosud nejhezčí HiFiMAN, absolutní komfort

 • Místy pichlavější ve výškách, basově trochu při zdi, nemá rád horší produkce, krátký kabel

 • Cena
  39 990 Kč