Recenze techniky

13. 9. 2018

Bezdrátová Audio-Technica ATH-ANC700BT s potlačením hluku pod 6 tisíc

ANC | Audio-Technica | Bluetooth | Over-ear

Podle mého si Audio-Technica až příliš pozdě uvědomila, že nemá vlastně koho poslat do boje s cestovními prémiovkami typu Bose QC35, Sony 1000XM2 nebo B&W PX. Najednou stála stranou tohoto silného proudu a nezbylo jí, než přijít rychle z řešením, které by nedobrou situaci alespoň zmírnilo. A tak se na jaře objevil velmi nadějný Bluetooth model s ANC, nazvaný ATH-ANC700BT…

Design | I v nenápadné černé budete vidět

Na nenápadnosti a decentním designu není podle mě vůbec nic špatného. Já osobně ho beru spíše jako výhodu a své o tom vědí určitě i v Bose, kde navrhli v podobném duchu i bestseller QC35 II. Nový cestovní model ATH-ANC700BT je ale černý absolutně a kompletně od největší plochy až po poslední šroubek. Dokonce i logo je pouze vtlačené a tudíž ještě temnější než zbytek matného povrchu. Člověk už by si skoro začal myslet něco o nutných úsporách v oblasti designu, ale výsledek je nějakým zázrakem stále na straně pozitivních emocí a finální dojem bych popsal spíše jako solidní a nenápadný. Na první pohled navíc držíte v ruce model Audio-Technica, což je vzhledem k identitě značky jasné plus.

Jakkoli jsou ale sluchátka v ruce nenápadná a decentní, musíte počítat s tím, že se jejich rozměry na uších přeci jen projeví výrazněji. Hlavně na malé hlavě působí velké mušle proporčně dost odvážně a situaci nepomáhá ani doširoka rozkročený most. Na přehlídková mola to s ANC700BT prostě nevidím...

Konstrukce | Kroky vedou správným směrem

Audio-Technica nakonec zvolila strategii útoku nízkou cenou. Při téměř polovičních nákladech ve srovnání s největšími hvězdami segmentu (QC35 II, 1000XMII, Momentum) nabízí vlastně stejné služby a to mnohdy i v podobně vysoké kvalitě. Samozřejmě, Sony působí v ruce robustněji a B&W PX luxusněji, ale ve výsledku je zpracování ANC700BT na velmi vysoké úrovni a přes použití běžných plastů nemá sklony vrzat, praskat nebo škrábat do ruky špatně opracovanými hranami.

Líbí se mi nové prostorné náušníky, které obklopují ucho s příjemnou volností a tvoří tak nejlepší předpoklad pro pohodlný poslech bez ohledu na jeho délku (viz níže kapitola Komfort). A abych nezapomněl, hlavový most má kovovou výztuhu, takže by měl v pohodě zvládnout i na pohled trochu divoké ohýbání při nasazování na hlavu.

Pokud jde o výměnu dílů, náušníky bude zřejmě možné vyměnit pouze v servisu (pokud vůbec) a totéž platí i o vestavěné baterii.

Ovládání | Dej pozor kam saháš

Hned první párování s Androidem mě docela navnadilo k dalšímu poslechu. Stačilo posunout přepínač do polohy ON a zařízení se objevilo na tabletu k párování. Trochu ubrat plyn jsem ale musel při seznamování s dotykovým ovládáním. Hlasitost jsem se naučil měnit rychle, pauza je také v klidu, ale přepínání skladeb přejetím nahoru / dolů mi pořád nějak nejde. Bez současné změny hlasitosti nebo dokonce pauzy se mi to zatím příliš nedaří. Vše je ale o zvyku a třeba Volume nebo Pauzu nastavím dotykem mnohem rychleji, než by se mi to podařilo jakýmkoli titěrným tlačítkem.

Aktivní potlačení hluku se zapíná automaticky se sluchátky, ale dá se snadno vypnout / zapnout, pokud přikryjete levé sluchátko dlaní. Opět to chce ale trochu cvik, což ostatně platí i pro vypínání sluchátek. Samotné Bluetooth se totiž po pěti minutách bez aktivity vypne, ale funkce potlačení hluku běží dál. Jinak to ale asi vyřešit nejde, pokud mají sluchátka umožňovat také čistou izolaci od okolí i bez současného poslechu hudby. Takže jen dávat pozor na baterku...

Komfort | ANC700BT mohou konkurovat nejlepším

Komfort nošení bude bezesporu jedním z nejsilnějších argumentů pro koupi tohoto modelu, tím jsem si jistý. Náušníky jsou (alespoň pro středně velké uši) naprosto skvěle navržené, nabízejí dostatek prostoru a jejich přítlak je tak akorát, aby sluchátka izolovala, nepadala z hlavy a přitom byla pohodlná během dlouhého letu nebo při cestě vlakem. Pocitově se v nich ani nedělá tak velké horko, jako to umí některé podobné modely. Také celková geometrie je velmi povedená. Náušníky doléhají naprosto rovnoměrně a přirozeně po celém obvodu.

Praktičnost | Vzhledem k ceně získáte maximum

Pokud jde o účinnost ANC, není vůbec marná a vzhledem k poloviční ceně je téměř srovnatelná s modely Bose a Sony. Její pomoc s odklízením nánosů hluku od motorů nebo hučících kol je rozhodně příjemná. Na odstínění hlasů v kanceláři ale stejně jako většina konkurence zatím nestačí.

Velmi silná jsou sluchátka v případě výdrže na jedno nabití, kdy se jejich reálné schopnosti vejdou někam mezi Bose Sony, což odpovídá cca 22 h provozu přes Bluetooth se zapnutým ANC. Na cestách často oceníte i možnost poskládat sluchátka do co nejmenší velikosti. ANC700BT umožňují skládání do “vejce” i “naplocho”, jejich plastové klouby jsou dostatečně robustní a mají také příjemný chod s ideálním odporem. Na cestách tak můžete sluchátka sbalit do každého zavazadla bez strachu o jejich přežití.

Zvukové představení | Dobrý, ale ATH to umí i lépe

Silnou stránkou zvuku ANC700BT je kvantita jeho jednotlivých složek. Basy, středy i výšky jsou příjemně vyvážené, takže mi sluchátka nepřijdou ani příliš těžká v nohách kvůli basům ani nepříjemně oslepující při pohledu na jejich výšky. Velmi povedená je také kvalita basů. Ty mají rychlost, švih, kontrolu i údernost. Co však bohužel stojí novinku cenné body, to je zabarvení středů uzavřenou konstrukcí. Kelímkový efekt je v tomto případě slyšet a redukovat se ho daří jedině za cenu vypnutí ANC.

Velmi dobře si sluchátka vedou v šířce scény, vzdušnosti a separaci nástrojů, což je v podstatě už takový trademark značky AT. Zvuk má také velmi dobré rozlišení, aniž by k tomu potřeboval výrazněji cílit na pásmo výšek. Kytary mají svůj prostor, bicí pracují s přirozenou silou a činely cinkají tak akorát, aby nestrhávaly příliš pozornosti na sebe. Vokály stojí nicméně dost blízko před nosem, což je zřejmě dáno právě zabarvením středového pásma.

Na rozdíl třeba od ATH-MSR7NC má aktivace potlačení hluku v případě ANC700BT poměrně velký vliv na ladění zvuku a to bohužel v negativním směru. Když už používám DSP, čekal bych, že si poradí právě se zmiňovaným kelímkovým efektem. Ve skutečnosti ale jen trochu zkultivuje basy a dá zvuku méně přirozený charakter. Plnost zvuku se vytrácí a zbývá zvláštně vychrtlý a rozhádaný projev, u kterého jakoby se nepovedlo všechny dílky skládačky uložit na jejich správné místo. Celkový obraz je jasně zřetelný, ale při bližším zkoumání vždycky něco nesedí.

Naopak hodně malý rozdíl je v poslechu přes Bluetooth nebo kabel. Bluetooth kupodivu lépe krotí basy a celkově si zachovává větší klid na pomezí basů a středů, ale třeba u výšek byl i díky aptX rozdíl mizivý.

Jak zní v podání ATH-ANC700BT tyto žánrové veličiny:

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
ANC700 umí moc hezky pracovat s basy, což je u Lorde vždy dobře slyšet. Album hraje z basové hloubky a s výjimkou dosti blízkého vokálu pracuje velmi dobře také s prostorem. Příjemný poslech.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Velký prostor je tím nejsilnějším dojmem, zabarvení zvuku ale radost trochu kazí. Na velké orchestry to s ANC moc nevidím.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Lehký pop / rock má v podání ANC700 příjemnou jiskru, nástroje jsou krásně rozmístěny v prostoru a celkově je zvuk dobře vyvážený. Vyloženě do stropu radostí ale skákat nebudete.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Stripped je hodně těžká nahrávka, zvláště pro podobné BT modely. ANC700 ale zachovávají velikost prostoru statečně. Navíc jim ani nedělá problém krotit hutný bas. Jejich charakter ale posouvá nahrávku z prostoru kostela směrem k jeskyni.

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Nečekaně dobré, živé a zábavné poslouchání! Kytary mají dobře čitelnou texturu, bicím nechybí jasné obrysy a dokonce se objevuje i příjemný dojem vzdušnosti. V dané ceně solidní výsledek.

Autor: PetrM

 • Audio-Technica ATH-ANC700BT

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  3/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Velmi komfortní náušníky, solidní konstrukce, decentní design, vyvážený poměr basů a výšek

 • Lehce rozhádaný zvuk, zabarvené středy, hodně nápadné na hlavě

 • Cena
  4 390 Kč