Ostatní

9. 2. 2022

Seznamte se, Dan Clark

Dan Clark | HighEnd | Over-ear

V době vánočního shonu mohl leckdo přehlédnout důležitou událost na české sluchátkové scéně, kdy na náš trh vstoupil notoricky známý a mnohokráte oceňovaný výrobce sluchátek Dan Clark Audio (původně MrSpeakers). Pokud už jste se tedy stejně jako my zbavili vánočního stromku i jiných tematických ozdob, využijme tuto chvilku a podívejme se společně, co přináší Dan Clark Audio v modelovém roce 2022…

Všechny modely Dan Clark už nyní seženete v eshopu AUDIGO.CZ

Společnost Dan Clark Audio nebyla založena nikým jiným než Danem Clarkem, který už od roku 1990 navrhoval reproduktory pro mnoho nejrůznějších firem a v roce 2008 navíc začal upravovat a ladit sluchátka známých výrobců k obrazu svému. Celkem logicky ale nezůstal pouze u ladění a v roce 2012 založil vlastní značku MrSpeakers. Ta byla následně v roce 2019 přejmenována na dnešní Dan Clark Audio.

To je z lekce dějepisu vše, pokud vás zajímá více detailů z historie, můžete si je dohledat na oficiálních stránkách https://danclarkaudio.com/. My se zaměříme spíše na to, s čím se značka pouští do letošního boje s konkurencí.

Nejlehčí studiové magnetoplanáry na trhu

Sluchátka Dan Clark patří mezi nejvyhledávanější profesionální nástroje zvukařů a jako takové se soustředí na tři zásadní věci. Žádný extra design, žádné zbytečné funkce ani složité tvary. U Dan Clark Audio jde o nejlepší dosažitelný zvuk, maximální pohodlí a potřebnou odolnost při každodenním používání.

Na rozdíl od většiny výrobců tak modely Dan Clark sázejí třeba na extrémně jednoduchý most tvořený pouze dvojicí tenkých proutků z nitinolu (niklu & titanu). Při výrobě celých sluchátek je používán především titan, hliník a karbon, takže hmotnost i těch největších studiových modelů ETHER padá pod magickou hranici 300 g, čímž se Dan Clark stává výrobcem vůbec nejlehčích profesionálních magnetoplanárů na trhu.

Vedle extra nízké hmotnosti je pro značku typický také příjemně nízký přítlak a celkově velmi vstřícná geometrie. Spolehlivou službu bez zádrhelů zajišťují vyměnitelné kabely s robustním 4pinovým bajonetovým konektorem a také vyměnitelné náušníky v několika různých provedeních. Jejich výměnou je možné také jemně doladit charakter zvuku.

Technologie made by Dan Clark

V-Planar Technology™

Patentovaná technologie vychází z předpokladu, že se běžná plochá membrána magnetoplanárního měniče při svém pohybu prohýbá, čímž logicky také zkresluje odezvu na signály. Dan Clark Audio proto uvedl vlastní technologii V-Planar™, která využívá membrány zvrásněné. Její tvar zajišťuje větší flexibilitu pružení na okrajích, větší rozsah pohybu a tím i schopnost pohybovat s větší masou vzduchu. I menší a lehký měnič tak může hrát jako měnič výrazně větší a výkonnější.

TrueFlow Motor Optimization

Patentovaná technologie snižující turbulence vzduchu na cestě od měniče k uším. Zvukové vlny se totiž od membrány šíří směrem k uším skrze systém výkonných magnetů, jejichž kolmé stěny mohou průchod vln výrazně narušit a tím i zkreslit zvuk. Sluchátka Dan Clark proto využívají speciální perforované výplně mezi jednotlivými díly magnetů, jejichž tvar a povrch vytváří homogenní prostředí pro průchod vln. Ty se díky tomu neodrážejí do kolmých ploch magnetů. Průchod zvukových vln je díky tomu akusticky téměř nenarušený. Na výsledném zvuku se to projevuje zejména větším rozlišením a dynamikou.

Zásadní vlastnosti sluchátek Dan Clark Audio

  • pečlivé zvukové vyladění pro použití doma i ve studiích
  • možnost doladění zvuku pomocí náušníků a stélek
  • lehké magnetoplanární měniče s technologií V-Planar™
  • nejlehčí magnetoplanární konstrukce na trhu
  • vstřícná a zcela univerzální geometrie
  • jednoduchá a přitom velmi spolehlivá konstrukce
  • odpojitelné kabely jištěné robustním bajonetem
  • vyměnitelné náušníky
  • prakticky nezničitelný most tvořený dvojicí kovových proutků

 

Dan Clark Audio ÆON 2

Od 22.390 Kč - podrobné informace a prodej ZDE

Začněme sluchátky, která při čtení nadpisu napadla každého, kdo už o značce někdy slyšel. Jsou dostupná jak v otevřené, tak v uzavřené variantě a jsou bezesporu jejich nejdůležitějším modelem současnosti.

Značka si dala v jejich případě za úkol dosáhnout co nejlepšího zvukového představení v co nejlehčím a nejpohodlnějším těle. Proto zde najdete 62mm x 34mm magnetoplanární měnič Dan Clark s patentovanou úpravou V-Planar zdokonalující bas, nebo technologií Trueflow, která pracuje s průtokem vzduchu tak, aby sluchátka přinesla co největší množství detailu. Sluchátka jsou vyrobena mimo jiné z karbonu, titanu a most z nitinolu. Celková váha je velmi příjemných 328 gramů, což je na magnetoplanární sluchátka přes hlavu opravu skvělá hodnota!

O skvělém zvukovém představení nemůže být sebemenších pochyb, navíc v balení najdete ještě 3 páry filtrů, díky kterým si budete moci zvuk vyladit dle vlastních představ.

Nejnovějším přírůstkem do rodiny AEON je uzavřená varianta Dan Clark Audio ÆON 2 Noire, přinášející hned několik vylepšenín oproti klasickým uzavřeným ÆON 2. Zvuk získal více prostoru a jemně byly posíleny výšky i bas. V premiéře se zde představují též perforované náušníky, díky nimž výsledný zvuk téměř dokonale kopíruje Harmanovu křivku!

Dan Clark Audio ETHER

Od 43.290 Kč - podrobné informace a prodej ZDE

Prozatím jsme se pohybovali pod hranicí 1000$. Pokud jste však ochotní do sluchátek investovat více, čeká na vás model ETHER, který byl dlouhou dobu vrcholným modelem značky.

Na trhu momentálně najdeme otevřený Ether 2 a uzavřený Ether C Flow. Oba modely jsou od základů navrženy společností Dan Clark. Disponují magtetoplanárnímy měniči 71 mm x 45 mm, druhou generací technologie TrueFlow a samozřejmě nechybí ani technologie V-Planar. Sluchátka slibují především ohromující rozlišení a jemnost, ale jedním dechem dodávají, že díky přepracovanému motoru nebudou během delšího poslechu unavující.

Aby však bylo možné sluchátka poslouchat opravdu dlouho bez nepříjemné únavy, kladl se důraz také na co nejnižší hmotnost. Výrobce opět sází na karbon s nitinolen, hmotnost sráží na skvělých 380 g u zavřeného modelu a dokonce na rekordních 290g u modelu otevřeného. Konkurence zůstává v tomto ohledu daleko vzadu.

Dan Clark Audio STEALTH

Cena 99.900 Kč - podrobné informace a prodej ZDE

Tím jsme se propracovali až na samotný vrchol nabídky, který byl na trh uveden teprve na podzim roku 2021. Pánové z Dan Clark Audio nepochybně zúrokovali všechny dosavadní zkušenosti, aby mohli jako jedni z mála představit uzavřený model v kategorii, kde cena nehraje roli. Výsledkem čtyřletého vývoje je spousta nových technologií použité u jediné novinky STEALTH!

V novém modelu najdeme například nový magnetoplanární měnič čtvrté generace, který je o 20% větší než měnič dosavadního top modelu Ether2 a stejně jako předchozím model využívá patentovanou technologii V-Planar. Dále zde najdeme novou membránu, která slibuje přepracovanou distribuci napětí a nižší zkreslení.

A aby novinek nebylo málo, STEALTH dostala do vínku nový patent AMTS (Acoustic Metamaterial Tuning System), který nenajdeme v žádném s dosavadních modelů. Jedná se o speciální výplň se strukturou napodobující včelí plástve, jejíž působení předchází vzniku stojatých vln a zbavuje výšky unavující ostrosti, aniž by docházelo k jejich redukci.

Design i název sluchátek se inspirovali u neviditelných letounů „STEALTH“ a i zde najdeme spoustu dosud neviděných inovací. Mezi ty patří i automaticky nastavitelný prošívaný most s logem STEALTH pod jejich klasickou kostrou z nitinolu. V kombinaci s nádhernými karbonovými mušlemi opravdu na první pohled evokují inspiraci neviditelnými letouny. Díky použití těchto materiálů se povedlo docílit opravdu luxusního vzhledu a to s váhou skvělých 415 g!

Všechny modely Dan Clark už nyní seženete v eshopu AUDIGO.CZ

Autor: ViktorS