Ostatní

1. 3. 2019

Test programu ROON – nejlepší dárek pro milovníky hudby i zvuku?

Software | STREAM | TIDAL

Aplikaci ROON používám asi půl roku a musím říct, že už bych se jí vzdával jen těžko. Překvapivě ale ne tak kvůli jejímu hlavnímu poslání – tedy funkci hudebního katalogu nabitého informacemi – ale hlavně kvůli jejím schopnostem technickým. Kromě majitelů obřích hudebních sbírek totiž nadchne i moderní audiofily.

Co je to vlastně ROON

ROON je především multi-user / multi-room síťovou audio-platformou, který dělá z poslechu na PC / tabletu / streameru kompletní zážitek. Strohé playlisty nahrazuje vizuálně povedeným prostředím a základní informace, jako jsou interpret, album a skladba doplňuje o hromady užitečných informací. Většinou nechybí biografie, podrobní info o nahrávce (mix, produkce, účinkující), žánrové upřesnění, související interpreti a dokonce ani nejbližší koncerty. Hodně užitečné je také zobrazení textů písní z vlastní databáze - v mnoha případech dokonce i s přesným časováním podle zpěvu.

To všechno je samozřejmě super, ale košatost připojených informací je dost závislá na tom, jakou hudbu většinou posloucháte. Je jasné, že budou české kapely informačně o dost chudší. Ani taková Lucie na tom není nijak skvěle a třeba texty jsou připojeny jen u dvou skladeb nové desky EvoLucie. A pokud máte rádi třeba extrémnější metal, bude informací také pomálu. Dokonce i přesnější žánrové tagování bude nakonec na vás.

Jak celý ekosystém funguje

Zásadní je uvědomit si, že nejde o webovou aplikaci. Programové jádro aplikace totiž musí být nainstalováno na počítači nebo notebooku (serveru). Aby ROON fungoval, tento počítač musí běžet. K jádru se následně přihlašují všechny ostatní zařízení v ekosystému: druhý notebook, tablet, telefon, Chromecast, High-end streamer, monitor… ROON jednoduše identifikuje všechny zařízení pro přehrávání zvuku na síti i v samotném zařízení a dovolí na ně odesílat zvuk. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je veškerá komunikace blesková, spolehlivá a jednoduchá na obsluhu. Člověk se nesoustředí na párování, ale výběr a poslech hudby. Ideální stav.

Pro koho je ROON určený

Z pohledu českého zákazníka by se mohlo zdát, že nemá investice do poměrně drahého softwaru, který je vlastně sám o sobě jen všehoschopným přehrávačem, v podstatě žádný větší smysl. Uznávám, sám o sobě je ROON možná jen pro skutečné hudební sběratele, kteří se v třídění a archivování digitálních nahrávek vyžívají.

Jakmile ale spojíte ROON s jeho největším pomocníkem, streamovací službou TIDAL, začnou se dít velké věci. Ještě lépe však budou věci fungovat, pokud v domácnosti streamujete přes Chromecast nebo některý z desítek Roon-ready High-End streamerů, které s ROONem spolupracují (AudioNet, Chord, Oppo…). A úplnou korunu všemu nasadíte se sluchátky Audeze, pro něž nabízí ROON dokonce i originální DSP pluginy přímo od výrobce.

Takže kdo vlastně ROON nejvíce ocení?

  • uživatel streamovací služby TIDAL
  • majitel velké domácí kolekce nahrávek v digitální podobě
  • majitel domácího streameru (Chromecast, Audionet, Chord…. desítky dalších)
  • audiofil, který poslouchá hudbu často v Hi-Res
  • majitel kvalitní aparatury / případně sluchátek Audeze

Hlavní výhody aplikace ROON

  • perfektní kontrola nad tím cov jaké kvalitě na kterém zařízení v síti budete přehrávat
  • naprosto hladké propojení domácí hudební sbírky s databází TIDAL
  • v podstatě dokonalý systém v oblasti nastavení zvuku, dekódování a DSP
  • přehledné a rychlé prostředí včetně aplikace pro telefony / tablety
  • u známějších interpretů skvělé doplňující info, vzájemné souvislosti a texty písní
  • možnost odesílat také obrazový doprovod včetně přesně časovaných textů písní na TV (přes Chromecast nebo IP adresu)

Nevýhody? Jistě že.

  • zpočátku bude žrát úklid knihovny dost času (pro někoho radost a zábava)
  • mobilní aplikace není pořád moc stabilní ani úplně vychytaná
  • napojení na TIDAL není 1:1 (chybí doporučené novinky, odebrání z oblíbených, atd.)
  • relativně velká náročnost na HW
  • nejde o online službu, takže server (jedno zařízení) musí být vždy zapnuté
  • cena

ROON jako bohatá interaktivní knihovna

Jako knihovna a databáze funguje ROON velmi dobře, ale je potřeba počítat s velkou časovou náročností na začátku, kdy je nutné zejména nahrávkám z vlastního archivu (pokud nemáte archiv dokonale spravovaný) přiřadit postupně TAGy, doplnit chybějící fotky, opravit názvy a tak podobně. ROON nabízí výborné nástroje pro pojmenování, třídění i slučování, ale pokud nemáte v knihovně pořádek, vstupní objem práce za vás program neudělá. Na druhou stranu je ale příjemný pocit, když vidíte, jak se knihovna čistí, plní fotkami a zbavuje duplikací. Umím si představit, že to pro hodně nadšenců může být i příjemný relax.

Hodně povedené a hlavně rychlé je v programu vyhledávání. Hledat můžete dokonce i podle zvukařů, skladatelů a podobně. Důkazem uživatelské přívětivosti jsou i naše děti, které si na tabletu v aplikaci Roon najdou oblíbené pohádky opravdu bleskově (mladšímu je 5 let). Nezvykl jsem si naopak na funkci FOCUS, určitou kombinaci statistik, filtrování a hledání podobné hudby. Je to ale zřejmě i tím, že nemám v pořádku všechny TAGy, takže se mi většina hudby tváří jako POP. Těžko potom něco třídit a analyzovat. Z povedených funkcionalit musím zmínit třeba slučování různých verzí jednoho alba pod jedinou položku s možností přepínání mezi nimi, porovnání zvuku a tak podobně.

Jak vypadá zobrazení textů písní s "live" časováním:

Na určitá omezení narazíte v knihovně také při používání streamu Tidal. Hledat podle zvukaře totiž můžete právě jen ve vlastní knihovně. Nedostanete se snadno ani k doporučeným novinkám, které na vás vysype Tidal v jeho vlastní aplikaci na titulní straně. Zatím se mi úplně nedaří ani přidání a naopak odebrání z oblíbených Tidal alb skrze ROON, ale zřejmě to nakonec nějak půjde.

ROON jako nástroj moderního audiofila

Tady začíná ta pravá zábava. ROON totiž nabízí v podstatě dokonalou a hlavně jednoduchou a přehlednou kontrolu nad kvalitou přehrávání i výstupním zařízením. Stačí připojit externí zařízení, povolit jej v programu a vybrat hudbu, kterou na zařízení pošlete. V každém okamžiku přitom vidíte, jaké je přesné vzorkování zdrojového souboru, k jakým převodům na cestě k uchu dochází a jestli jsou převody bitově 1:1, pouze velmi kvalitní nebo dokonce ztrátové. Do této cesty se přitom přesně a pravdivě promítá i jakýkoliv zásah funkcemi nabitého DSP. Vypadá takto audiofilské nebe? Člověk úplně cítí ten klid na duši, když svítí puntík fialově a všechny bity sedí přesně na svém místě.

Vlevo je signálová cesta včetně DSP (modrá hvězda = stále vysoká kvalita). Vpravo čistá Bit-to-Bit cesta bez DSP (fialová hvězda).

Samotné DSP je opravdu rozsáhlé. V základu nabízí povedený parametrický ekvalizér, ochranu před clippingem (v praxi velmi užitečná věc!), přesné nastavení práce s DSD soubory, nastavení crosfeedu a samozřejmě i zmiňované presety pro jednotlivé modely sluchátek Audeze. Kromě toho můžete doinstalovat i další vlastní funkce.

V praxi můžete z jediného zařízení ovládat přehrávání na několika výstupech najednou. Roon je nazývá Zóny. Můžete ale i ovládat přehrávání na jediném zařízení hned z několika míst současně (PC i tablet v ruce). Na každé zařízení pošlete úplně jinou hudbu, nastavíte chování Volume i DSP a máte vystaráno. Když se chcete opravdu blýsknout na oslavě nebo veletrhu, pošlete na TV ještě info o právě přehrávané hudbě včetně časovaných textů písní.

Obrázek se třemi zónami, přičemž na každou je odesílán jiný hudební obsah:

Verdikt

Přijde vám to už dost? Tak si buďte jistí, že toho umí ROON ještě víc a nové funkce – jako je právě napojení na TV – přidává aplikace v pravidelných aktualizacích. Jestli se tedy ROON vyplatí pořídit? Pokud používáte Tidal, hudbu posloucháte na více zařízeních a to občas i v HiRes, smysl to rozhodně má a program vám bude dělat obrovskou radost nejen při poslechu, ale už při samotném používání. Pokud vás ale Tidal nezajímá, HiRes je pro vás zbytečný luxus a vaše hudební sbírka je od střední školy nedotčenou hromadou starých desek, na ROON klidně zapomeňte.

Autor: PetrM