Ostatní

1. 2. 2022

TWS pecky jako ideální sluchátka nejen pro poslech podcastů

Apple | Bluetooth | Intezze | JAYS | TWS

Převažuje ve vašem playlistu mluvené slovo? Trávíte hodiny poslechem nejrůznějších podcastů? Potom jste si možná položili otázku, jak co nejelegantněji vyřešit jejich pravidelný poslech. Je přitom jasné, že nároky na kvalitu zvuku nestojí v tomto specifickém případě na prvním místě, ale následují až po jiných parametrech, kterým vévodí praktičnost, pohodlí a možná i zdravotní otázka spojená s dlouhodobým poslechem. V posledních týdnech jsem před podobnou otázkou stanul i já, a tak mě napadlo, podělit se o její řešení také s vámi.

Odložte vaše oblíbená "hudební" sluchátka

Na běžný poslech samozřejmě používám kromě jiného i bezdrátové TWS špunty, ale pro stále oblíbenější poslech podcastů a obecně mluveného slova mi nikdy moc neseděly. Často jsem totiž potřeboval poslouchat jen tak na pozadí, asi jako kdysi můj děda, když si k práci v dílně někam položil svůj malý "tranzistorák". Potřeboval jsem zkrátka sluchátka, o kterých bych skoro nevěděl a která by byla stejně pohodlná v první minutě poslechu i na konci dvouhodinové debaty o volbě prezidenta. Hlavně jsem ale nepotřeboval izolaci od okolí, spíše naopak. Často jsem totiž poslouchal před spaním, při úklidu nebo cestou na nákup, kde mi základní přehled o okolí přišel celkem vhod. A stejně tak jsem nepotřeboval ani líbivý zvuk s parádními basy a rozzářenými detaily. Ani jedno totiž v lidském hlase nenajdete.

Poslech "otevřených" pecek ocení i vaše uši

Jednoho dne se mi do ruky dostaly bezdrátové pecky - milovníky kvalitního zvuku obvykle spíše vysmívané řešení. Na soustředěný poslech hudby to úplně nebylo, ale jejich výhodám ve spojení s mluveným slovem jsem propadl prakticky okamžitě. Sluchátka nasadím do ucha jednou rukou během vteřiny, jejich konstrukce mě nikdy úplně "neodpojí" od okolí a navíc mám ještě dobrý pocit, že si necpu do uší pekelně izolující špunty, a dám tak oddechnout uším alespoň ve chvílích, kdy mi opravdu nejde o maximální kvalitu zvuku. Pecky totiž zvukovod neuzavírají hermeticky, nevytvářejí žádný tlak ve zvukovodu a jejich poslech je tudíž velmi přirozený a neunavující.

Příjemnější telefonování se sluchátky

S volnějším usazením v uších bez uzavření zvukovodu souvisí ještě jedna velká výhoda tradičních pecek. Zkusili jste někdy mluvit nebo rovnou telefonovat se silně izolujícími špunty? Ano s těmi, které v uších fixujete pomocí silikonových nástavců. Vlastní hlas vám s nimi bude hučet v hlavě a příjemné není ani to, jak těžce se s nimi odhaduje hlasitost, kterou právě hovoříte. Pecky jsou v tomto ohledu mnohem příjemnější. Vlastní hlas s nimi slyšíte skoro normálně a mnohem lépe také odhadnete, jak moc nahlas právě mluvíte.

Proč zvolit bezdrátové pecky

  • prakticky neomezené pohodlí bez ohledu na délku poslechu
  • maximální volnost pohybu (neplatí pro sporty)
  • nejnižší zátěž a námaha pro uši
  • většinou velmi diskrétní provedení
  • bleskové nasazení a vytažení z uší
  • zvukově obvykle vhodné pro mluvené slovo
  • při poslechu neztrácím úplně přehled o okolí
  • při mluvení se sluchátky v uchu mi vlastní hlas nehučí v hlavě
  • telefonování je s nimi proto mnohem příjemnější než se špunty

Pecky, které nedám z ruky z ucha

Nemusel jsem vlastně ani vybírat dlouho, abych nabídku zúžil na dva modely, které nakonec používám nejčastěji. Na první místo jsem dlouho řadil Apple AirPods, protože to, co dělají, dělají zkrátka nejlépe. Jsou naprosto pohodlné, mají solidně vyladěný zvuk a skvěle se s nimi telefonuje. Na poslech mluveného slova ale budou pro mnoho z nás přeci jen trochu drahé. Nebo přesněji, zbytečně drahé. A tak jsem vyzkoušel výrazně dostupnější Intezze EVO.

Designově vychází EVO z dříve zmíněného modelu AirPods, ale s cenou jen lehce nad 1000 Kč mi přijde jejich užitná hodnota ještě lepší než u slavnější konkurence. Pro mluvené slovo je jejich zvuk vynikající, komfort je jedním slovem absolutní a co na AirPods ztrácejí méně pokročilými mikrofony, dohánějí o něco příjemnějším dotykovým ovládáním. Ani poslech hudby s nimi navíc není žádné utrpení. Pro pohodový poslech v tišším prostředí jsou vlastně super.

Alternativy do opravdu hlučného prostředí

Pokud však skutečně posloucháte převážně v hlasitém prostředí, jakým jsou třeba staré tramvaje nebo místnosti plné lidí, budete zřejmě muset alespoň z části rezignovat na výhody pecek a sáhnout po sluchátkách, která izolují přeci jen o něco víc. Z modelů, které si zachovávají alespoň některé z výhod pecek, ale k izolaci už používají silikonové nástavce, bych vybral v první řadě JAYS f-Five. Tento model bude vyhovovat nejen vysokým komfortem, ale také zvukem, který je poměrně dobře vyladěný pro poslech mluveného slova. Možná ještě pohodlnější bude náš oblíbený model Intezze CLIQ. Uchovává si stále onen univerzální tvar pecek , ale jeho zvuk už je přeci jen o něco více laděný pro poslech hudby.

Zkuste tedy dopřát vašim uším oddych, když si od nich právě nežádáte maximální výkon. Možná si nakonec v poslechu pecek najdete to svoje. Jako se to stalo mně.

Autor: PetrM