Ostatní

23. 5. 2024

Fosi Audio – zesilovače a převodníky pro sluchátka

AMP | dac | Fosi Audio

Značka Fosi Audio sice na českém trhu funguje zatím krátce, ale možná i díky lákavým cenám začínají její produkty velmi rychle přitahovat pozornost. Najdete mezi nimi zesilovače pro reproduktory, Bluetooth přijímače, D/A převodníky a pár šikovných specialit navrch. My se dnes ale podíváme, co nabídne Fosi milovníkům poslechu se sluchátky.

Fosi Audio K5 Pro

# gamingová zvukovka s výkonným zesilovačem a vstupem pro mikrofon

Vstupy  |  Optika, Coaxial, USB Type C
Výstupy  |  Jack 3.5 mm, RCA Cinch
Výstupní úroveň  |  500 mW @32 Ω, 80 mW @300 Ω
Vzorkování  |  až do 192 kHz / 24 bit

K5 Pro kombinuje v jediném zařízení funkce D/A převodníku, předzesilovače, sluchátkového zesilovače a ekvalizéru. Jestli tedy úplně nedůvěřujete zvukovému výstupu vašeho počítače, notebooku, herní konzole nebo dokonce telefonu, můžete svěřit celý proces zpracování zvuku jednomu z digitálních vstupů K5 Pro. Jádro přístroje tvoří D/A čip Texas Instruments NE5532 podporující rozlišení až 192 kHz / 24 bit. Ke zdroji dat můžete zvukovou kartu připojit pomocí USB-C (nechybí ani povedená redukce na USB-A), pomocí optického kabelu nebo digitálního koaxu. Milým překvapením byla též bezproblémová funkce s telefonem (Xiaomi, Android 11). Oficiálně ale tuto funkci výrobce příliš nespecifikuje. Naopak je jasně deklarována podpora pro PS4 a PS5. 

Dostatečný výkon i při zátěži 250 ohmů

K5 Pro disponuje dvěma typy analogových výstupů. Aktivní reproduktory můžete připojit k dvojici výstupů Cinch, zatímco pro sluchátka je určený výstup Jack 3.5 mm na čelním panelu. Zesilovač by měl zvládnout sluchátka do impedance 300 ohmů, což jsme si ověřili s modelem Beyerdynamic DT990Pro (250 ohmů). Po připojení k notebooku přes USB-C jsme ani při velmi oblíbených (a tím pádem hlasitých) skladbách nepřekračovali 50 % volume na přístroji. Po připojení k telefonu se výkon trochu snížil a my se pohybovali na hranici 75 % volume při zátěži 250 ohmů.

Pokud vsadíte na optický nebo koaxiální digitální vstup, je nutné použít současně také napájení přes USB-C. Třeba pomocí nabíječky telefonu. V tomto režimu se také můžete těšit na maximální výkon zvukové karty.

Účinný ekvalizér a snadné připojení mikrofonu

Pečlivě zpracované kovové tělo rozhodně na stole nevypadá jako hračka. Vše je do detailů vyladěno a celek působí opravdu kvalitně a vlastně i lépe než na fotkách. Trojice robustních kovových potenciometrů na čelním panelu je možná trochu blízko u sebe pro úplně pohodlné ovládání, ale nejčastěji používané Volume je umístěné zcela vpravo a používá se příjemně. Trochu horší přístup je k nastavení Výšek a Basů, zvláště pokud připojíte také mikrofon. Nikdo ale zřejmě nebude ladit ekvalizér tak často, aby to nějak zásadně vadilo. 

Kromě kvalitního zvukového výstupu můžete počítat také s připojením mikrofonu pro snadnější komunikaci během hraní her. Součástí balení je i “split” redukce pro připojení sluchátek, které integrují mikrofon do jediného konektoru na straně sluchátek. V balení dále nechybí USB-C kabel s redukcí na USB-A a dokonce ani základní optický kabel.


Fosi Audio SK01

# výkonný sluchátkový zesilovač s účinnými korekcemi zvuku a možným provozem na baterii

Vstupy  |  Jack 3.5 mm
Výstupy  |  Jack 3.5 mm, Jack 3.5 mm Line Out, Jack 6.3 mm
Výstupní úroveň  |  2400 mW @ 32 Ω
Výdrž na baterii  |  6 hodin dle výkonu

Pokud jste si  jistí kvalitou zvukového výstupu vašeho notebooku / telefonu / počítače a postrádáte především výkon, najdete v nabídce Fosi Audio robustní zesilovač a předzesilovač SK01. Kromě vysokého výkonu potěší také možností provozu na baterii. Bez přerušení s ohledem na zvolený výkon  zvládne zesilovač až 6 hodin poslechu. Nabíjení probíhá přes přiložený USB-C kabel a lze použít i běžné nabíječky telefonu.

SK01 působí už na první pohled robustně a “silově” . Konstrukce je spíše “profi” než designová a HiFi. K poslání výrobku se ale hodí skvěle. Zpracování je kvalitní do detailů, chod potenciometrů je přesný a ergonomie dobře promyšlená s ohledem na použití přístroje. 

Výkon až 2,4 W je víc než dost

Ke zdroji se zesilovač připojuje pomocí audio kabelu, který ale bohužel není součástí balení. Důvodem je asi velké množství kombinací, nicméně základní Jack - Jack by se hodil. Každopádně, po připojení ke zdroji napájení přes USB-C získáte na sluchátkovém výstupu až 2,4 W při zátěži 32 ohmů, což je opravdu solidní porce, která s obrovským přehledem rozhýbala i náročnější sluchátka Beyerdynamic DT990Pro (250 ohmů). K dispozici je na čelním panelu “malý” i “velký” Jack. Kromě sluchátkových výstupů můžete využít i linkový výstup předzesilovače (Jack 3.5 mm) na zadním panelu.

Charakter zvuku máte zcela ve své moci

Každá sluchátka hrají jinak a každý z nás má navíc rád trochu jiný zvuk. SK01 proto disponuje také účinnými korekcemi výšek, středů a basů v rozsahu ± 8, 10, resp. 11 dB. Kromě toho můžete pomocí tlačítka přepnout zisk zesilovače (High / Low) podle jejich impedance. Nechcete přeci drtit jemné InEary vysokým výkonem (a zkreslením) a naopak nechat hladovět náročná velká sluchátka.

Pomocí tlačítka máte také možnost přemostit všechny nastavené korekce zvuku (Tone), ale co je mnohem důležitější a praktičtější, můžete také zvýraznit důležité frekvence při tichém poslechu (Loudness). Ani “pianko” tak nepřijdete o příjemný basový základ a jasné detaily.

Přes USB-C nebo až 6 hodin na baterii

Nabíjení baterie funguje také při používání zesilovače, takže můžete z notebooku současně odebírat signál přes audio výstup a zároveň zesilovač nabíjet pro pozdější poslech na baterii. Plně nabitý zesilovač umožňuje nezávislý provoz v závislosti na hlasitosti a impedanci sluchátek až 6 hodin. Poté už budete muset zesilovač znovu připojit k nabíječce telefonu nebo USB portu počítače.

Autor: PetrM