Ve zkratce

8. 2. 2019

FiiO Q5 – královský DAC / AMP pro nejnáročnější uživatele

AMP | dac | FiiO

Q5 jako výkladní skříň značky FiiO

Když si člověk otevře stránky FiiO a nalistuje novinku Q5, okamžitě ho musí napadnout, jaký záměr výrobce s tímto drobečkem má. FiiO zde neohroženě demonstruje celé své umění a do jediného přístroje koncentruje veškeré zkušenosti i technické inovace z oboru. Jak jinak si totiž vysvětlit příchod po všech stránkách nabušeného D/A převodníku a sluchátkového zesilovače, jehož technická specifikace je doslova nacpaná těmi nejzvučnějšími zkratkami, jaké současný svět přenosného HighEnd audia nabízí.

Modulární koncepce, Bluetooth a milion dalších výhod

FiiO evidentně vzalo půdorys svého přehrávače X7 II, zbavilo ho displeje, obvodů pro přehrávání hudby a naopak přidalo mraky šikovných funkcí a technických specialit, které především výrazně zvyšují užitnou hodnotu přístroje. A právě to bude pro úspěch novinky zásadní, protože cena kolem 10 k je v tomto segmentu už dosti nebezpečná a trh se od samostatných DAC/AMP řešení posouvá spíše ke kompletním přehrávačům.

K dispozici je především stejná modulární koncepce, kterou využívá i zmiňovaný přehrávač X7 II. Můžete si tak vybrat, který typ zesilovače bude pro vaše sluchátka ideální a dokoupit jej kdykoli zvlášť. Vcelku překvapivá je také implementace přijímače Bluetooth 4.2 s kodekem aptX (včetně možných aktualizací pomocí firmwaru). Celý seznam inovací a funkcí ale zvládneme vypsat snad jen heslovitě:

Spolehlivé duální USB napájení - jako správný high-end přenáší skrze jeden USB vstup pouze data, zatímco k napájení je využíván vstup samostatný. Kompletní napájení je navíc rozděleno speciálním managementem hned do sedmi částí, aby měl každý zásadní obvod k dispozici vždy stabilní přísun energie.

Certifikace MFi, HiRes i aptX - to znamená, že bude Q5 bezchybně šlapat s přístroji Apple, že splňuje všechny nároky na přehrávání v HiRes kvalitě a že umí bezdrátově přijímat hudbu ve velmi vysoké kvalitě.

Výměnné moduly zesilovačů - nemusíte se omezovat základním zesilovačem v balení, ale můžete si kdykoli pořídit zesilovač s extra výkonem pro velká domácí sluchátka nebo naopak delikátní krmení pro citlivé in-ear monitory. Už základní AM3A navíc pracuje i se symetrickým výstupem, takže strádat rozhodně nebudete.

ADC ovládání hlasitosti - chytré řešení zajišťující perfektní vyvážení kanálů v celém rozsahu a ohromnou jemnost krokování.

Spolehlivý USB DAC - ve většině případů se obejde bez ovladačů a přitom zvládá i extrémní vzorkování 384 kHz / 32 bit a nativně i DSD256. Přenos dat navíc spolehlivě řídí špičkový čip XMOS XUF208.

Bluetooth Receiver - Q5 umí data přijímat i vzduchem, a aby toho nebylo málo, obchází převodník v BT čipu a dekódování nechává na špičkovém převodníku AK4490.

Všechny myslitelné vstupy - kdo neposílá data vzduchem, využije možná optiku, koax nebo USB. Analogově umí Q5 přijímat signály také přes Line-in. K USB vstupu můžete navíc díky přiloženým redukcím připojit také iPhone nebo Sony Walkman

Gain a Bass boost - takové drobnosti, ale na kompletní listině schopností by neměly chybět. Takže nechybí.

Technický základ, nad kterým se nereptá

V nejvyšší lize přenosných zesíků a převodníků asi nikoho nezlomíte jen nekonečným seznamem features. Chce to především solidní technický základ a samozřejmě zvuk, o který se budete moci opřít. Ve FiiO to i zde hrají na jistotu a ještě k tomu s velkou rezervou. Srdcem přístroje je dvojice převodníků AK4490EN s nativní podporou DSD a nechybí ani špičkové operáky Texas Instruments či kondenzátory Panasonic. To vše navíc v čistě symetrickém zapojení. Na pohled solidní je i kovové tělo přístroje, ale u lehce kontroverzních kožených zad si ještě nejsem tak jistý. Možná už si výrobce říkal, že té moderny a techniky bylo až až, tak chtěl svůj chladný perfekcionismus trochu změkčit. Možná ale bude Q5 o to příjemnější v ruce a nebude tak klouzat po stole.

To vše ale zjistíme, až vyzkoušíme první kusy v reálném provozu...

Uvedení na trh: již se prodává

Aktuální cena: 9.990 Kč

Kompletní specifikace modelu

Barva: titanium
Hmotnost: 195 g
Rozměry: 124 x 64 x 16 mm

Vstupy
USB vstup
Linkový vstup, koaxiální i optický vstup.
Sdílený konektor Jack 3.5 mm

Výstupy
Symetrický sluchátkový Jack 2.5 mm
Klasický sluchátkový výstup Jack 3.5 mm

Doporučená impedance sluchátek: 16 - 150 ohmů (až 300 ohmů pro symetriku)
vyvážení kanálů: 0.1 dB
Zisk: High / Low
Bass Boost: ano
Nabíjení: 3.5 h (5 V, 2 A)
Výdrž: 25 h (Aux in), 10 h (USB in, Opt in, coax in, BT)
Vzorkování: 384/32 (USB), 192/24 (coax), 96/24 (optika)
DAC: 2x AK4490EN
USB: XMOS XU208
Bluetooth: CSR8670
Zesilovače: OPA1642×2,OP+AMP: AD8620+OPA926

THD+N: <0.001% (1 kHz/10kΩ)
Rozsah: 5 - 90.000 Hz (-3 dB)
Line level: 1.8 Vrms
Odstup signál/šum: ≥115 dB (A-weighted)
oddělení kanálů: >97 dB (1 kHz)

Výstup Jack 3.5 mm
≥230 mW(16Ω / THD+N<1%)
≥160 mW(32Ω /THD+N<1%)
≥24 mW(300Ω / THD+N<1%)
THD+N: <0.001% (1 kHz)
Výstup: >6 Vp-p, 150mA

Výstup Jack 2.5 mm
≥470 mW(16Ω / THD+N<1%)
≥440 mW(32Ω /THD+N<1%)
≥93 mW(300Ω / THD+N<1%)
THD+N: <0.001% (1 kHz)
Výstup: >10.5 Vp-p, 150mA

Autor: PetrM