Ve zkratce

7. 10. 2021

STAX SR-X9000 | Inovací k dokonalosti

EndGame | Over-ear | Stax

Už jsme psali o HighEnd novinkách Meze i Audeze, ale jedno jméno nám mezi velkými sluchátkovými novinkami stále chybělo. Ano, STAX a jejich nad-sluchátka SR-X9000, vrchol nabídky elektrostatických sluchátek vůbec. Novinka kombinuje technologie předešlých modelů SR-009S a STAX SR-Ω, kterých se vyrobilo jen něco málo přes 600 kusů. Na konci více než 20letého vývoje tak stojí model, který v sobě ukrývá neskutečné množství zkušeností a znalostí z oblasti sluchátkové techniky.

MLER-3 – Nové čtyřvrstvé elektrody

Nový vrchol nabídky STAX využívá o 20 % větší membrány oproti modelu SR-009s a pracuje tak s dosud největším akustickou plochou v historii. Celý měnič MLER-3 je výsledkem dlouholetých inovací, které byly umožněny stále většími možnostmi při výrobě síťových elektrod. Novinka pracuje se dvěma typy tlakově spojených elektrod v celkem čtyřech vrstvách. Jedním typem je elektroda leptaná a druhým kovová elektroda síťová. Toto řešení klade dosud nejnižší odpor vzduchu v okolí kmitající membrány, což se projevuje dosud nejnižší dosaženým zkreslením při stále extrémně lineárním průběhu v celém rozsahu frekvencí.

Eliminaci akustických odrazů byla podřízená i nová vnější mřížka chránící měniče. Při správném úhlu pohledu si všimnete, že je vzhledem k měničům umístěna šikmo, čímž dosti výrazně redukuje možné odrazy zpět přímo k membránám.

Pravá kůže, ocel a odpojitelný kabel

Další novinkou jsou odpojitelné kabely, které se objevily už na revizích klasických modelů Lambda a SR-009S. Ocelový most přes hlavu, který je uprostřed spojen k sobě hliníkovým stabilizátorem „I“ má za cíl potlačit rezonanci samotného oblouku, snižuje návrat zbytečných vibrací do ozvučnice a zajišťuje lepší stabilitu mostu. Část náušníků i opěrka hlavového mostu jsou vyrobeny z ovčí kůže s vynikající prodyšností a pružností pro co nejvyšší komfort i při delším poslechu, který jen tak neunaví.

Vizuální pastva

Design sluchátek neponechává nikoho na pochybách, že půjde o absolutní HighEnd a přímou konkurenci pro top modely Meze Elite nebo Audeze LCD-5. X9000 jsou zkrátka nádherný kus hardwaru, který jen tak nepřehlédnete. Někdo by snad mohl reptat nad šesticí viditelných šroubů, které drží ochrannou mřížku na mušli, ale jinak budete na designu sluchátek hledat slabiny jen těžko.

Cenovka 169.000,- navíc slibuje nejen ohromující konstrukci, ale také zvuk na samé hranici současných možností akusticky a elektroniky. A největší headline z pohledu po prvních poslechu? Zatím můžeme jen odhadovat, ale sázíme na ohromující "elektrostatickou" transparentnost a přesnost v celém slyšitelném rozsahu.

Specifikace

Typ: elektrostatický push-pull měnič, otevřená konstrukce
Elektroda: MLER-3
Frekvenční odezva: 5 - 42 000 Hz
Elektrostatická kapacita: 110pF (včetně kabelu)
Impedance: 145 kΩ (včetně kabelu, při 10 kHz)
Citlivost: 100 dB / vstup 100 Vr.m.s. / 1 kHz
Napětí: DC580V
Náušníky: čelní plocha z pravé kůže , boky z vysoce kvalitní umělé kůže
Kabel: postříbřený 6N (99,9999 %) OFC paralelní 6ti žilový nízkokapacitní
Hmotnost: 432 g (bez kabelu)

Cena: 169.800 Kč

Uvedení na trh: 10 / 2021

Autor: JirkaP