Ve zkratce

18. 10. 2021

Astell&Kern AK Zero1 – 3 druhy měničů za $699

Astell&Kern | In-ear

Poslední roky jsme si zvykli na vysoce ceněné kolaborace značky Astell&Kern se sluchátkovým mágem z JH Audio, o něco méně úspěšné kolaborace se značkami Beyerdynamic nebo Final Audio a v poslední době také na spolupráci s dalším specialistou na in-ear monitory, značkou Campfire Audio. Tentokrát nám ale Astell předkládá sluchátka, která jsou dle jeho vyjádření „100% Astell&Kern“ a jejichž ruční výroba probíhá v Japonsku.

Triple-hybrid v krásném hliníkovém těle

Na první pohled výjimečná sluchátka, úplně jiná než předchozí modely značky. Přesto ale novinka AK ZERO1 dokonale ladí s designovým jazykem Astell&Kern. Zásadní jsou hrany a skoro až brutální tvary. Tělo sluchátka ostatně připomíná mnohem více křižník Impéria ze série Star Wars nežli tradiční špunty. Potřebnou jemnost a eleganci designu vrací až čistý hliníkový povrch a originální zaoblení všech rohů. Výsledek tak může připomínat originální in-eary Audio-Technica LS50, ale v případě Zero1 je design dotažený rozhodně více.

Výjimečné hliníkové tělo ukrývá i stejně výjimečnou konfiguraci měničů. O pásmo výšek se překvapivě stará miniaturní obdélníkový měnič typu Planar Dynamic s polymerovo-kovovým vibračním panelem. Pásmo středů si berou do parády dva měniče Balanced Armature, zatímco přirozený a plný bas má zajistit subtilní dynamický měnič o průměru 5,6 mm. Nabízí se otázka, jestli to není na basový měnič málo. Internetem však kolují spekulace, že dodavatelem měničů je firma AMT Acoustics, přičemž odpovídající model ADS SP 5.6 vykazuje na frekvenční charakteristice basový potenciál více než slušný. Raději se tedy soustřeďme na netradiční řešení nejvyššího pásma, ve kterém se podle nás bude rozhodovat o úspěchu či neúspěchu novinky.

Postříbřený MMCX kabel a 3D tisk zvukové komory

Zkušenosti nasbírané během kolaborací s JH Audio (model AION) a Campfire Audio (Solaris X) využila značka také při výrobě vnitřní akustické komory. Stejně jako u novinek JH Audio a Campfire je totiž vyrobena pomocí 3D tisku a může tak přesně reagovat na potřeby každého měniče uvnitř struktury. Dříve náročná výroba podobně komplexních tvarů se najednou stala dostupnější a výrobce tak může konečně ladit nejen měniče samotné, ale také prostředí, ve kterém pracují. Znamená to především minimální nechtěné rezonance a lepší optimalizaci frekvenční odezvy na výstupu ze sluchátek.

Model ZERO1 je dodáván spolu se splétaným postříbřeným MMCX kabelem. Součástí balení bude 4jádrový kabel zakončený konektorem Jack 3.5 mm, ale k dostání bude samostatně rovněž symetrická verze Jack 4.4 mm ve stejné specifikaci postříbřeného OFC.

Specifikace

Frekvenční rozsah: 25 - 30.000 Hz
Impedance: 16 ohmů
SPL: 96 dB @ 1 kHz
THD: 0.7 % @ 1 kHz

Cena: 699 $

Dostupnost: listopad 2021

Autor: PetrM