Ve zkratce

4. 2. 2019

Sennheiser IE 400 / 500 PRO – bez in-ear monitorů na pódiu ani ránu

In-ear | profi | Sennheiser

Na letošním muzikantském veletrhu NAMM v Kalifornii představil Sennheiser dva nové modely z řady IE PRO. Jedná se o modely IE 400 PRO a IE 500 PRO, přičemž oba sázejí na klasický dynamický měnič, oba cílí především na muzikanty a oba mají být schopné velmi dobře zvládat vysoké hlasitosti na pódiích. Prostě nabušenější sourozenci námi dříve testovaných IE 40 PRO.

Shure vs. Sennheiser

Možná je to jen náš pocit, ale ještě mi souboj značek Shure Sennheiser nepřišel tak ostrý jako právě během rozšiřování nové profesionální řady in-ear monitorů. A děje se to právě ve chvíli, kdy se od značky Shure čeká určitá generační obměna jeho klasických modelů řady SE. Ty už totiž na trhu lehce přesluhují, zatímco novinky IE PRO celkem přesně cílí na jejich pozice. S modelem IE 40 PRO to ještě nebylo tak markantní (přeci jen je jeho ladění úplně jiné, než v případě SE215), ale jak se začíná celá řada IE kompletovat, těžko se podobnost s modely SE ignoruje.

Jediný měnič bude stačit

Stejně jako IE 40 PRO, také obě novinky IE 400 / 500 PRO sázejí na jediný širokopásmový dynamický měnič (určitá tradice proslavená modelem IE 800) a tvrdí přitom, že bude výsledek přirozenější, harmoničtější a zbavený všech nepříjemností kolem časování fáze (problémy víceměničových modelů BA). Především ale mají nové měniče ukázat své silné stránky při vysokých úrovních hlasitosti, což je typická situace právě pro stage monitoring. Sennheiser je si prostě svým dynamickým měničem tak jistý, že na něm postaví i nejvyšší profi modely v nabídce.

Sennheiser IE 400 PRO - $ 350 - hřejivější ladění

Sennheiser IE 500 PRO - $ 600 - neutrální ladění, detailnější, kvalitnější kabel

Oba modely se na trhu objeví cca v březnu / dubnu 2019.

Robustní, ale bez MMCX konektorů

Podle všeho budou i oba nové modely spoléhat na velmi povedenou ergonomii, jakou jsme s uznalým pokýváním zakusili už na modelu IE 40 PRO. Sluchátka držela v uchu naprosto spolehlivě a bez jakéhokoli nepříjemného tlaku. Zachování koncepce jediného měniče (7 mm průměr) navíc slibuje, že nebudou vyšší modely ani výrazně větší (jako je tomu u řady Shure SE). Model IE 500 PRO bude navíc vybaven i špičkovým krouceným kabelem, který by měl vydržet tvrdé zacházení. Bereme to jako malou náplast na nepoužití standardních konektorů MMCX.

Nezbývá, než se na nové konkurenty modelů Shure SE425 a SE535 těšit. Mohl by to být tuhý boj, ze kterého budou těžit hlavně muzikanti...

Specifikace

IE 400 PRO
Impedance 16 Ohms
Frequency response 6 - 19,000 Hz
Sound pressure level (SPL) 123 dB (1kHz / 1 Vrms)
THD, total harmonic distortion < 0.08 %
Cable length 1.3m
Transducer principle Dynamic
Weight 18 g
Attenuation up to 26 dB

IE 500 PRO
Impedance 16 Ohms
Frequency response 6 - 20,000 Hz
Sound pressure level (SPL) 126 dB (1kHz / 1 Vrms)
THD, total harmonic distortion < 0.08 %
Cable length 1.3m
Transducer principle Dynamic
Weight 18 g
Attenuation up to 26 dB

 

Autor: PetrM