Recenze techniky

11. 2. 2021

iBasso IT07 – když sebevědomí značky roste právem

HighEnd | iBasso | In-ear

Když vám jedna značka opanuje poslední tři ročníky ankety In-ear sluchátka roku, nebude to asi úplně náhoda. iBasso je poslední roky skutečně na silné vlně, která zvedá zájem o značku do dříve netušených rozměrů. Na úplný HighEnd si ale výrobce zatím úplně netroufal. Teď se to ale mění. Přichází hybridní monitor s šesticí měničů Balanced Armature a jedním měničem dynamickým…

Na čem jsme testovali: HiBy R6 Pro, Astell&Kern SR15, iBasso D14, Campfire Audio Solaris 2020

Design a konstrukce

Už podle fotek jsem měl pocit, že se pro IT07 na základě jejich designu asi moc lidí nerozhodne. Modrá pryskyřice s metalickými vlnkami pod povrchem a logo InTune pečlivě přelakované, aby na něj nemělo používání sluchátek žádný negativní vliv. Technicky je to všechno fajn, ale designovka to prostě není. Už pro to chabé sladění těla sluchátka s MMCX konektorem kabelu se pro vzhled sluchátek prostě nenadchnu.

Design je ale v případě IT07 opravdu vedlejší. Mnohem důležitější je skutečnost, jak malé tělo dokázalo pojmout hned 6 tlakových měničů a navrch jeden dynamický. Při čelním pohledu na plochu s logem InTune jsou sluchátka dokonce menší než předchůdce IT04! Neuvěřitelný počin. Narostla sice trochu “buclatost”, ale i ta se drží v rozumných mezích.

Na každém sluchátku odhalíme dvojici miniaturních “dýchacích” otvorů, na jejichž funkčnosti si i podle jejich zvláštního rozmístění dali pánové z laborky opravdu záležet. Hodně pozitivně hodnotím použití výměnných šroubovacích filtrů na tryskách. I kdyby neměly vůbec žádný vliv na zvuk (což ale mají), rozhodně by pomohly snadnému čištění mřížky sluchátek a tím i jejich ochraně před ucpáním. Důležitá drobnost!

A nakonec je tu samozřejmě i odpojitelný postříbřený kabel v leskle bílém splétaném designu. Není sice žádnou reklamou na nezničitelnost, ale při správném zacházení bude podle mého sloužit bez potíží několik sezón. Hezky splývá od uší dolů, nijak se nezamotává a nepřenáší ani skoro žádné ruchy. Navíc je zakončený symetrickým konektorem Jack 2.5 s delší redukcí na Jack 3.5 mm. Konektory MMCX drží ve sluchátkách tak akorát, dají se pootočit, ale volně se neprotáčejí, což mi úplně vyhovuje a mohu si tak snadno nastavit směrování kabelu podle chuti.

Komfort a praktičnost

A jsme zase u toho tvarování vyšších modelů značky iBasso. Začalo to myslím u IT03, následovalo IT04, AM05 a teď i IT07. Jde o specifický tvar napodobující "custom-fit" pomocí zvláštního zadního výběžku pro lepší zapření sluchátek v uších. Chápu jeho smysl, ale u starších modelů byl komfort v malých uších jeho působením mizerný. Sluchátka tlačila opravdu hodně. 

Novinka IT07 sice pokračuje se stejným konceptem, ale tím, jak je celé tělo o kus menší, je i komfort nošení mnohem lepší. Pořád si sice myslím, že by sluchátka v pohodě držela v uších i bez tohoto výběžku mířícího do záhybu vnějšího ucha, ale aspoň už mi jeho přítomnost nekazí radost z poslechu. Z uvedeného ale zároveň vyplývá i velmi dobrá fixace v uších při pohybu a nadprůměrná izolace od okolí. Na dlouhé cesty ve vlaku nebo letadle jsou IT07 jako dělané.

Samotné krčky sluchátek mají ideální délku i úhel, a tak se do uší nasazují opravdu dobře. Jejich praktické šroubovací filtry už jsem zmiňoval dříve. Doplním tak už jen poctivé kovové šroubovací pouzdro, které se sice nehodí do batohu tolik jako kapsičky Campfire, ale sluchátka ochrání znamenitě. 

Zvukové představení

Před hodnocením zvuku nechte IT07 pořádně rozdýchat, aspoň 10 - 15 hodin. Obvykle na zahoření tolik nedám, ale v tomto případě celkovému zklidnění syrového projevu dost pomáhá. Pokud máte rádi zvuk jiskřivější, s hodně výraznými detaily, použijte původní stříbrné filtry. Já mám ale raději zvuk měkčí, uhlazenější a v tomto případě i lehce temnější, takže volím filtry černé. Zlaté filtry projasňující zvuk jsou vzhledem k charakteru IT07 podle mě mimo mísu. Testovat budu s filtry černými a občas zmíním i posun při použití stříbrných…

Základní charakteristika IT07 odpovídá zhruba písmenu W. Zvuk je velmi dobře vyvážený, ale zároveň preferuje zábavu a muzikálnost před suše referenčním přístupem. Podle toho, jak mám v paměti projev IT04 (aktuálně je nemáme k dispozici) bude novinka detailnější, živější a její bas je zároveň mohutnější i lépe artikulovaný. IT07 mají ale jiný charakter také díky přítomnějšímu pásmu středů, posunutému lehce vpřed (právě ten charakter ve tvaru W). Nejvíce mi IT07 připomínají asi filosofii slavných Campfire Solaris. Štavnatý plný bas, vynikající kontrola v celém pásmu, tonální čistota středů a na závěr ještě ohňostroj detailů v maximálním rozlišení, přesně to mají oba modely společné.

Basový základ modelu IT07 nemůžu nazvat jinak než “plnotučný”. Oproti neutrálu je mírně povytažený, ale jen tolik, aby to nerušilo při poslechu. Jeho sub-basová složka mě rozmazluje při každém poslechu, zabírá z ohromné hloubky a krásně přechází ve vyšší bas. Nejnižším frekvencím nechybí přirozenost a analogový feeling, ale přitom jsou pořád skvěle prokreslené a zatraceně rychlé. Oproti modelu Solaris je bas možná i mohutnější a pocitově hmotnější. Na straně dražšího konkurenta je trochu větší rychlost a lepší textura.

Jak už jsem zmínil, středy se rozhodně nekrčí nikde v koutku pod nadvládou basů či výšek. Naopak, jsou velmi sebevědomé, transportují přímo k uchu mraky informací a ke všemu u nich nenajdete stopy špuntového zabarvení ani nějaké útlosti. Svým povytaženým charakterem jdou naopak dokonale naproti zvýrazněným okrajům celkového rozsahu, se nimiž drží v pohodě krok. V tomto duchu znamenají IT07 výrazný krok vpřed oproti IT04. 

V pásmu výšek jsou IT07 opravdu hodně aktivní a jiskřivé. Se stříbrným filtrem by někoho mohla rušit lehká špička někde nad 7 kHz, ale pořád mám pocit, že je model klidnější než hodně naspeedovaný model Solaris 2020. Když navíc použijete filtry černé, výšky se mírně uhladí, zklidní a u nablýskaných nahrávek přestanou nemístně zvonit. Jinými slovy, s černým filtrem a temnějším laděním se dostávám velmi blízko absolutní spokojenosti. Zvukově jsme opravdu přesně tam, kde se snažím při poslechu s in-eary být. Zvuk má ohromnou šťávu a neodříká si žádné radosti, přitom nepůsobí nijak nezodpovědně, natož aby mu scházela věrnost. K reprodukci přistupuje hodně aktivně, dává deskám život, plnost i mohutnost, ale nemění jejich původní charakter. Neskrývá přede mnou žádné informace, ale zároveň není žádným chladným analytickým nástrojem. Navíc, a to vnímám u takto drahých sluchátek jako naprosto zásadní, jsou IT07 neskutečně univerzální. Chutná jim cokoli, co chutná vám. Takže už žádné omezování se...

Ve velikosti scény přináší IT07 oproti IT04 jen o kousek větší šířku a vzdušnost díky detailnějšímu pásmu výšek, jinak jsou si ale oba modely v separaci a 3D zobrazení celkem podobné. Kousek před nimi je ve velikosti scény snad už jen zmiňovaný Solaris...

Jak se sluchátka IT07 hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Podmanivá kombinace s perfektním basovým i subbasovým základem. Kromě velmi jasných desek si basově orientované desky užijete jako málokdy. Na hodně detailní desky ale trochu pozor.

Klasická hudba, orchestr
Stoprocentní kombinace, která z orchestrů i komorních věcí zprostředkuje absolutně vše. Jednotlivé nástroje, mohutnost celku, atmosféru sálu i fyzickou stránku klasických nástrojů.

Pop, rock
Návyková kombinace se snovým podáním vokálů. Budete moci odezírat ze rtů, sledovat každý pohyb struny i prožívat ataky bicích. 

Jazz, akustická hudba

Bezchybná kombinace, která v kombinaci s kvalitními nahrávkami kvete ještě výrazněji. Můžete vychutnávat, analyzovat, ale stejně tak si i pohodově užívat muzikálnější stránku sluchátek. Je to na vás, vše jim jde skvěle.

Metal
Fantastická kombinace, která mi dává dokonalý smysl. O kytarách zjistíte absolutně vše, přitom nepřijdete o mohutnost ani údernost. Vokály budou velmi realistické a ke všemu mají sluchátka tendenci prozářit horší produkce a dát jim život.

Verdikt

Model IT07 se mi do registrů zapsal především jako dostupnější konkurent pro Campfire Solaris 2020. Rozhodně s ním sdílí filosofii a tím pádem i cílového zákazníka, kterého rozmazlí parádními basy i velkou jiskrou při zachování čisté tonality. Výrazně dražší Solaris je možná v celkovém hodnocení o kousek dospělejší a nabídne podrobnější vhled do nahrávky, ale ten rozdíl už zdaleka není nepřekonatelný...

Autor: PetrM

 • iBasso IT07

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  5/5
 • Plnotučný, ale i velmi přehledný a kontrolovaný zvuk, strhující bas, velmi bohaté středy, dobrý kabel i systém šroubovacích filtrů

 • Lehká špička kolem 7-8 kHz, trochu zbytečný výstupek ovlivňuje komfort nošení

 • Cena
  23 990 Kč