Návody

21. 1. 2021

Jak vybrat sluchátka pro online výuku nebo homeoffice

Audeze | Audio-Technica | Bluetooth | Sennheiser | TWS

Při výběru sluchátek pro online výuku, telefonování, skypování a online komunikaci obecně hledíme především na kvalitu mikrofonu. Kromě toho je ale dobré dávat pozor také na dostatečný komfort, protože budete mít sluchátka na uších (či v uších) někdy i delší dobu. Pokud navíc vybíráme sluchátka pro děti, měli bychom myslet na co nejjednodušší používání daného modelu. Kromě jiných komplikací jim totiž určitě nechceme přidat ještě starost s neposlušnými sluchátky…

Bluetooth špunty a pecky

Online výuka  | Bezdrátové špunty a obecně TWS sluchátka pro použití u dětí příliš nedoporučujeme hned z několika důvodů. Předně máme ověřeno, že jim ve většině případů nesedí dobře v uších. Navíc je s těmito sluchátky kvůli nutnosti párování a ovládání přímo na sluchátku obvykle složitější manipulace. Namísto sledování výuky tak bude dítě řešit připojení sluchátek, špatnou hlasitost nebo dokonce nabíjení. V neposlední řadě je tu také diskutabilní kvalita mikrofonů, která se model od modelu velmi liší a je potřeba dobře vybírat.

Když už něco do uší pro děti, tak asi jen klasické pecky typu Apple AirPods. Do uší se vejdou bez problémů a navíc mají i hodně dobrý mikrofon. Dostupnější variantou s jen o něco slabšími mikrofony ale stejným komfortem mohou být třeba SoundPeats TrueAir. Kvůli nižší izolaci od okolí se ale tyto modely obecně tolik nehodí v situaci, kdy se v jedné místnosti učí více dětí.

Homeoffice a online meeting  |  Tady je výběr jednodušší zejména díky snazšímu usazení sluchátek v uších. Možné komplikace kolem párování a citlivého ovládání nicméně zůstávají. Je ale jasné, že si s nimi dospělý předem lépe poradí. Soustředit se tak musíme především na výběr modelu s dobrými mikrofony (ideálně také s potlačením okolního ruchu během telefonování). Aktuálně nejlepšími modely na telefonování jsou za nás s přehledem Jays f-Five, Intezze CLIQ a zmíněné AirPods. Vsadíte-li na bezdrátové špunty TWS, získáte oproti jiným řešením především větší volnost pohybu, s tím spojené pohodlí a nakonec i větší diskrétnost. V tomto ohledu jsou TWS modely jasně nejlepší, a proto i stále oblíbenější.

Intezze CLIQ

Velká bluetooth sluchátka

Velká Bluetooth sluchátka přes hlavu spojují výhody volného pohybu po místnosti, dobré izolace od okolí, snadné manipulace a většinou i kvalitního mikrofonu. Zejména modely s mikrofonem na ohebném krčku (Boom mikrofony) jsou z tohoto pohledu ideální. Přesto jejich použití doporučujeme spíše dospělým nebo starším studentům, kteří už jsou zběhlí v párování a obecně Bluetooth technologiích. Ostatně ne každý počítač dnes nabízí Bluetooth rozhraní. Notebooky jsou na tom lépe, ale i tam je dobré prověřit kompatibilitu.

Model s aktuálně nekvalitnějším mikrofonem nabízí audiofilská značka Audeze. Její Mobius je ale především vrchlným herním modelem, kde se připlácí také za unikátní herní funkce. O něco dostupnější a stále s vynikajícími mikrofony jsou potom modely Bose Headphones 700 a především Sennheiser PXC-550II, který je navíc velmi komfortní a obecně jej pro použití při práci a telefonování doporučujeme nejvíce. Z dostupnějších variant zmíníme ještě povedený model Logitech G Pro X Wireless.

Sennheiser PXC-550II

Špunty s mikrofonem na kabelu

Online výuka  |  Stejně jako u bezdrátových špuntů zde platí, že tato sluchátka dětem v uších příliš nedrží. Případně se do nich ani nevejdou. Manipulace je nicméně snadná a pokud je mikrofon na kabelu kvalitní (obvykle na hrudi nebo pod krkem), mohou sluchátka posloužit celkem dobře. Za nás bychom je ale volili pouze jako nouzové a nenáročné řešení.

Homeoffice a online meeting |  Obecně bereme špunty s mikrofonem na kabelu jako nouzové řešení v situacích, kdy není nic lepšího po ruce. Se správným telefonem můžete vsadit na Apple EarPods, nebo u Androidu na sluchátka, která dostáváte přímo k telefonu. Nabídka se totiž postupně zmenšuje, tato kategorie pomalu umírá a aktuálně tak ani nebylo v našich silách větší množství modelů otestovat.

Headsety s kabelem

Online výuka  |  Zkušenosti posledního půl roku nám celkem jasně ukazují, že tím nejlepším řešením pro školáky od první třídy výše jsou nakonec trochu nečekaně drátové headsety či herní sluchátka. Důvodů je přitom hned několik. Modely jako Audio-Technica ATH-PG1, ATH-PDG1a nebo novější ATH-G1 disponují velmi kvalitními mikrony na pružném krčku, bez potíží sedí i na malé hlavě, díky kabelovému připojení je zvládne zapojit každý a navíc vydrží i každodenní "dětské" zacházení.

Pro situace, kdy se v místnosti učí více dětí, je dobré volit modely uzavřené (ATH-G1, Logitech G Pro X). Pokud je ale v místnosti klid, sáhněte klidně po modelu otevřeném, který je obvykle o něco pohodlnější díky lépe dýchající konstrukci i samotným náušníkům. Takovým řešením je třeba aktuální model Audio-Technica ATH-PDG1a s jemnými semišovými náušníky. Nejdostupnějším a stále spolehlivým řešením mohou být i lehounké modely KOSS. Třeba béžová klasika CS100.

Audio-Technica ATH-G1

Homeoffice a online meeting |  Pokud jde čistě o profesionální kvalitu snímání hlasu, spolehlivost přenosu a kvalitu konstrukce, skončíte vaše hledání pravděpodobně u klasických headsetů na drátu. Ať už zvolíte některý ze zmíněných modelů Audio-Technica, Sennheiser, profesionální headsety AKG nebo ultralehké modely s pěnovými náušníky od značky KOSS, můžete počítat s vynikající srozumitelností i trvanlivostí. Jejich výhodou je také dobrá dostupnost variant s konektorem USB. Připojení k pracovnímu PC či notebooku je tak ještě snazší.

A pokud jste opravdovými gurmány a kromě mluvení také rádi posloucháte hudbu, je tu značka AUDEZE a její HighEnd headsety Penrose či LCD-GX.

Koss CS100 USB

Autor: PetrM