Recenze techniky

26. 7. 2017

Běháme s bezdrátovými sportovními špunty Bose SoundSport Pulse

Bluetooth | BOSE | In-ear | sport

Kam dát telefon a jak se vypořádat s kabelem – problémy, se kterými se setkal snad každý. Naštěstí, díky obrovskému posunu v kvalitě bezdrátového přenosu a neustávajícímu tlaku na zmenšování interních komponentů dnes již existuje mnoho řešení. Trh je v posledních letech zaplavován bezpočtem bezdrátových příjimačů, velkých bezdrátových sluchátek a konečně i bezdrátovými špunty, často však nevalné kvality. Dnes se podíváme, jak dopadl pokus sluchátkového giganta Bose o vstup do kategorie poslední…

Design a konstrukce

Sluchátka SoundSport Pulse jsou určena primárně na sport a je to na nich vidět. Na první pohled jsou opravdu velká a rozhodně nijak nenápadná. Ve verzi s měřením srdečního tepu jsou navíc dostupná pouze s leskle červeným vnitřkem a černým, pogumovaným exteriérem, honosícím se lesklým černým logem Bose. Na druhou stranu, vzhledem k jejich určení to nemusí být špatně - v porovnání s modely H5 od B&O a Everest 100 od JBL navíc působí suverénně nejbytelněji a rozhodně z nich nemáme dojem, že by je sebemenší náraz, či pár kapek vody mohlo vyřadit z provozu.

Špunty jsou spojeny černým drátkem s praktickou sponkou na límec, na jejíž pravé straně je umístěný modul s ovládáním hlasitosti a (vcelku překvapivě) i čipem pro NFC (za což si Bose zaslouží velké plus - čip dělá párování o tolik snazší). Co se týče zapínání, je spolu s indikátorem stavu baterie a připojení umístěno na vrchu pravého špuntu. V neposlední řadě je zde pod lehce odnímatelnou krytkou i micro-USB port sloužící k nabíjení.

Design prostě odpovídá standardům značky, na první pohled Vás nijak neohromí, ale zároveň neurazí - všechno zde má svůj účel, nic tu není zbytečně. Jen ta velikost by mohla být lepší.

Funkce a výbava

Baterie špuntům vydrží při zhruba 70% hlasitosti stejně jako konkurenci přes 5 hodin. První párování je jednoduché, další jsou pak automatická a okamžitá. Na rozdíl od ostatních špuntů je zde navíc k dispozici i výše zmíněná dioda indikující stav baterie a připojení, společně s tlačítkem pro zapínání, za což jsme nesmírně rádi, neboť u ostatních sluchátek představuje opravdové umění je vůbec zapnout. Za zmínku také stojí automatické vypnutí po cca 5 minutách bez hudby.


K tomu všemu je verze Pulse vybavena i měřením tepu, který se pak zobrazuje i v aplikaci Bose Connect, či v kterékoliv z dalších podporovaných aplikací. To je však bohužel vše, co aplikace umí, ale alespoň již ke správnému fungování nevyžaduje konstantní sledování polohy používaného zařízení…

Bose by se zde v budoucnu snad mohlo inspirovat firmou Bang & Olufsen, v jejíž aplikaci je k dispozici a jakýsi mini-ekvalizér.

Zvukové představení

Na čem testujeme: Astell & Kern AK100ii, LG V10, B&O H5, JBL Everest 100

Udělat dobré špunty není lehké, ale udělat dobré bezdrátové špunty? I u drátového řešení se konstruktéři potýkají s mnoha omezeními - ale ještě ke klasickému měniči přidat elektroniku (a systém na měření pulzu, proboha) by logicky mělo vést k zásadní újmě zvukové kvality… S radostí však musíme konstatovat, že tomu tak úplně není.

Rozhodně se nejedná o žádný referenční zázrak, ale to by snad ani nebylo žádoucí. Nejvýraznější jsou dle očekávání basy - neznamená to však, že by vyloženě překrývaly středy (jak je tomu bohužel u tolika konkurenčních modelů). Je jich tu více, ale jsou pořád příjemně detailní a kontrolované. Středy a výšky jsou trochu zapadlé, množství detailů je uspokojivé, musíte je však hledat, nejsou nijak výrazné. Prostorově jsou na bezdráty překvapivě dobré.

Pokud hledáte méně basů a více výšek, spíše bychom doporučili H5 od B&O. Musíte však počítat s tím, že, z velké části díky omezení kodeků AptX a AAC, budou výšky jaksi ostré a hrubé. Nejvíce neutrální jsou pak Everesty, které však i oproti Bose trpí absencí detailů.

Celkově by se tedy dalo říci, že se (s mnoha výhradami) jedná o jedny ze zvukově nejlepších bezdrátových špuntů na trhu - snad krom bezdrátových Momentum 2 IEM, které jsou však vybaveny obrovským nesportovním nákrčníkem. Pokud tedy hledáte klidné, uhlazené špunty, nemůžete zde udělat chybu.


Jak na Bose SoundSport znějí naše oblíbené nahrávky?

David Bowie - Blackstar [FLAC 24/88]
Temněji posazené nástroje, v kombinaci s Bowieho vyšším hlasem a občasnými saxofonovými sóly zde zní skvěle, bicí a basy jsou tak akorát výrazné, elektrické i akustické kytary jsou sice mírně zapadlé, nicméně však stále přítomné, s překvapivým množstvím detailů. Ze všech testovaných sluchátek na Bosech zní nejlépe.

Gustav Mahler - 5. Symfonie [DSD 2.8MHz]
Klasická hudba naopak SoundSportům dělá vyloženě špatně - chybí prostor, smyčcová i dechová sekce jsou zapadlé. Ze všeho pak vystupují perkuse a lesní rohy, které však v originále tak výrazné nejsou. Na klasiku jsou bez pochyb lepší H5, s lepším podáním výšek i detailů.

Miles Davis - On the Street [FLAC 24/96]
Davisovo zábavné, funkové album zní opět velice dobře, bicí a basa jsou výrazné, jen ta trubka se ve všem trochu ztrácí. Separace jednotlivých nástrojů je velice dobrá. Na jazz by se však možná více hodily JBL, které jsou ze všech testovaných nejvíce neutrální.

Leonard Cohen - You Want it Darker [FLAC 24/96]
Z hloubky Cohenova hlasu až mrazí v zádech (ještě více, než normálně), některé vyšší noty jsou pak opět trochu zapadlejší, není to však nic strašného. Oproti konkurenci SoundSporty nabízejí mnohem působivější a mohutnější zvuk.

Mercyful Fate - Melissa [LP Rip v DSD 2.8MHz]
Zde Bosy trpí nedostatkem energie, provolávání slávy ve falsettu na JBL i B&O zní mnohem živěji a energičtěji, kytary jsou však u obou příliš ostré a nepříjemné. B&O se svými zvýrazněnými výškami se na metal rozhodně nehodí, JBL zase nejsou dostatečně zábavné, a i oproti Bosům jim chybí více detailů.

Komfort a praktičnost

Jestli Bose něco opravdu umí, tak je to rozhodně udělat komfortní, bytelná sluchátka. A v tomto dostávají SoundSporty opět plné body. Ačkoliv jsou větší než konkurence, v uchu díky netradičním koncovkám StayHear drží perfektně. Ani po pěti hodinách z nich nebolí uši. Zároveň je však třeba upozornit, že i nejmenší nástavce nejsou úplně malé, takže by teoreticky nemusely padnout všem.

Kladně bych ohodnotil i jejich izolaci okolního hluku - respektive její absenci - u sluchátek na sport by pravděpodobně nebylo zcela žádoucí neslyšet blížící se tramvaj, či dalšího návštěvníka posilovny, který na Vás řve, proč se na sebe díváte tak dlouho do zrcadla…

Pokud hledáte izolaci, JBL i B&O by byly ideálnější, co se však týče komfortu, k Bose se ani nepřibližují.

Autor: PetrM

  • Bose SoundSport Pulse

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    4/5
  • Ovládání
    4/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    5/5
  • Perfektní konstrukce, vysoký komfort (pokud nemáte úplně malé uši), jednoduché a funkční ovládání.

  • Trochu méně detailů a středů, design.

  • Cena
    4 990 Kč