Recenze techniky

12. 7. 2017

Test cestovních Bluetooth sluchátek Sennheiser PXC 550

ANC | Bluetooth | Over-ear | Sennheiser

V krátkém čase další recenze bezdrátových sluchátek s potlačením hluku vlastně jen reaguje na velký zájem o tento model ze strany zákazníků. Chtěli jsme vědět, čím je tento poměrně drahý cestovní model tak přitažlivý.

Na čem jsme testovali:Astell AK70, LG G2, Bose QC35, Bowers&Wilkins P5 Wireless, Sennheiser Momentum M2 Wireless


Design a konstrukce

Je více než pravděpodobné, že právě design PXC 550 tím největším magnetem nebude. V poslední době je u Sennheiseru bohužel v kurzu typická strohost s velkými prázdnými plochami, což více méně naplňuje i tento model. Nudu rozbíjí pouze zajímavý tvar náušníků, které svým zašpičatěným oválem velmi přirozeně kopírují tvary ucha. Design sice nepůsobí tak moderně a technicky jako v případě Bose QC35, ale svým lehkým staromilstvím na druhou stranu vzbuzují důvěru v bohaté zkušenosti Sennheiseru.


Kloub včetně kovové výztuže mostu, končící asi 1 mm před kloubem

V ruce působí sluchátka výjimečně solidně a díky na dotek příjemnému plastu také přiměřeně hodnotně. Trochu podezřelé jsou jen plastové klouby skládací konstrukce, které sice neznají pojem vrzání, ale nerozbitně také nepůsobí. Dobrému dojmu rozhodně nepřidá ani kovová výztuž mostu, která na pohled končí asi milimetr před zanořením mostu do mušlí. Snad má toto na pohled slabé místo Sennheiser vyřešené jinak.

Funkce a výbava

Oproti konkurenčním Bose QC35 nabízí PXC 550 možnost vypnutí potlačení hluku bez nutnosti používat aplikaci v telefonu. V zapnutém stavu volíte mezi plnou a adaptivní funkcí, která reaguje na hlasitost okolí. Kromě toho můžete ve 4 režimech měnit také charakter zvuku. Nejlepší mi ale stejně přišel režim OFF. Režim Club jaksi podivně mění vyznění prostoru ve smyslu “zpět do jeskyní”, režim Movie pro změnu dost basuje, ale při sledování filmů nebo her to může být celkem zábava. Režim Speech má zase smysl čistě při poslechu TV nebo mluveného slova, které umí celkem účinně zvýraznit. Pokud navíc použijete aplikaci CapTune na telefonu, můžete si pohrát s ekvalizérem nebo zapnout funkci automatické pauzy při sundání sluchátek z hlavy. Ta ale nefunguje s každým telefonem.


Pravá mušle včetně původní fólie s popisem ovládání

Na pohled praktickou, ale v praxi přesto diskutabilní funkcí je pozastavení hudby poklepáním na sluchátko. Mikrofony se v tu chvíli přepnou tak, aby vám hlasy z okolí naopak zřetelně předávaly do sluchátek. Můžete tak lépe mluvit s lidmi, aniž byste sundávali sluchátka z hlavy. Hlasy zní ale divně a navíc je to podle mě celkem neslušné.

Zvukové představení

Sluchátka PXC 550 dokáží svým zvukem rozzářit nejednu plochou nahrávku, o tom nemůže být sporu. Pokud posloucháte tvrdší rockovou nebo ještě lépe metalovou hudbu, přijde vám tato vlastnost určitě často vhod. Díky zvednutým a citelně zaostřeným výškám totiž ožívají i jinak dosti zastřené nahrávky. Pro poslech v pohybu, na cestách nebo jakkoli hlučnějším prostředí je to určitě výhoda. Pokud však posloucháte delší dobu v klidu a k tomu třeba ještě nahrávky v hodně vysoké kvalitě, může vás určitá hyperaktivita výšek po čase unavit.

Velmi příjemně jsou na tom sluchátka hlavně v basech a středech, které se velice úspěšně brání zabarvení způsobenému uzavřenými mušlemi. Bas sice nemá takovou chuť zadunět nebo kopnout (jako třeba Senn HD 4.40), ale zato je krásně rychlý a přesný. Při vypnutém potlačení hluku je basů o něco více, než po jeho aktivaci. Je to ale asi jediný výrazný zásah tohoto systému do výsledného zvuku.

Srovnání s konkurenčními Bose QC35 a sourozenci Momentum M2 Wireless jsem si nemohl nechat ujít. Bose mají středy slyšitelně zabarvenější uzavřenou mušlí a jejich bas je přeci jen více uvolněný a pomalý, ale na druhou stranu budou znít při delším poslechu přirozeněji a jemněji. Důvodem jsou právě ostřejší výšky PXC 550. Pokud jde čistě o zvuk, vítězem budou opět Momentum M2 jako nejlépe vyvážené, nejméně zabarvené a rozhodně nejpřirozenější v celém slyšitelném spektru.



Velmi pohodlné náušníky ve tvaru kapky

Jak zní v podání tohoto modelu naše oblíbené desky (efekty Off, ANC On):

Lorde - Pure heroin (FLAC 96/24)
› Nahrávka zní hodně efektně a hlas krásně naléhavě, ale ve výškách a detailech tlačí někdy sluchátka na pilu příliš.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
› Akusticky velmi příjemné podání prostoru a velikosti.
› Skvělé oddělení nástrojů. Reálnější dojem kazí jen světlejší ladění na úkor nejhlubších basů.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Ano, toto je revír PXC 550. Velmi živé, vzdušné a přitom plné podání s pocitem,
že posloucháte top desku na top sluchátkách.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
› Na uzavřený cestovní model je poslech nečekaně živý a dospěle zvládnutý.
› Baví mě dávkování basů i podání velkého prostoru.

System of a Down - Toxicity (FLAC 96/24 vinyl rip)
› Překvapivě ano! Slušné rozlišení kytar bez zkreslení uzavřenou mušlí dělá z poslechu velkou zábavu.
› Metal nebude problém.

Komfort a praktičnost

U cestovních sluchátek je komfort a praktičnost přinejmenším stejně důležitá jako samotný zvuk. Toho je si výrobce evidentně vědom, jelikož pro PXC 550 sáhl po těch nejjemnějších náušnících, jaké dnes v jeho nabídce najdeme. Nejsou prostorově největší, ale ucho bez potíží pojmou a přitom dosedají tak jemně a lehce, jak jen to je možné. Tlak na hlavu je skutečně téměř neznatelný, přitom drží sluchátka na hlavě naprosto spolehlivě. V horkých letních dnech musíte samozřejmě počítat s hromaděním tepla díky jejich skvělé izolaci, ale to není nijak překvapivá informace. Stejně je na tom každý podobný model. Kromě nadýchaného polstrování potěší i celkově výborná geometrie sluchátek. Díky velkému rozsahu kloubů ve všech osách totiž sednou znamenitě snad každému.


Vypnutí sluchátek vytočením mušlí

Dosti kontroverzním bodem sluchátek PXC 550 je jejich zapínání a vypínání pouhým vytočením mušlí v kloubech. Osobně mi to nepřijde praktické ani zcela domyšlené, protože tak můžete nechtěně sluchátka vybíjet, i když právě neposloucháte. Stačí zapomenout otočit mušle. Chybí totiž rozumně pracující automatické vypnutí, pokud není připojen telefon nebo delší dobu nehraje hudba. Sluchátka se zřejmě zčásti uspí, ale žádné hlášení o úplném vypnutí nepřichází, takže zřejmě jen tak podřimují. Naopak velmi příjemné a dobře použitelné je dotykové ovládání na pravé mušli. Bez delšího zvykání se s ním pracuje příjemně.

Systém aktivního potlačení hluku dělá maximum pro to, aby dotáhl vládnoucího rivala Bose. V přímém srovnání jsou oba modely velmi vyrovnané, ale nakonec přeci jen o kousek vítězí Bose a to především kvůli vyšší efektivitě tlumení mluveného slova v kanceláři. Také směrovost mikrofonů byla u PXC 550 o chloupek znatelnější. Naopak jasně lepší jsou Sennheisery při telefonování. Kvalita jejich komunikačních mikrofonů je opravdu vynikající.

Výdrž sluchátek v průměru dosahovala 23 h (Bluetooth ON, ANC ON), což je o kousek více, než zvládnou QC35 (v reálu asi 20 h).

Autor: PetrM

  • Sennheiser PXC 550

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    4/5
  • Ovládání
    4/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    4/5
  • Zábavnost
    5/5
  • Velmi jasný a líbivý zvuk, středy bez kelímkového efektu, velmi přesný bas, výjimečně komfortní náušníky, účinné aktivní potlačení hluku, slušná výdrž kolem 23 h

  • Lehce unavující pásmo výšek, zapínání a vypínání otáčením mušlí, nudnější design

  • Cena
    8 990 Kč