Recenze techniky

10. 8. 2023

Astell&Kern SR35 – Norma nové generace vás tělem ne(z)klame

Astell&Kern | DAP

Astell&Kern je už ve světě přenosného audia stálicí se zvučným jménem. Tedy alespoň pro mě. Astell je jihokorejská společnost zabývající se spotřební elektronikou, byla založena v říjnu 2013 a je stoprocentně vlastněna společností Dreamus. Společnost vyrábí multimediální přehrávače, CD přehrávače, sluchátka a produkty pro domácí kino. A pokud vám historicky AK nic neříká, určitě vám něco řekne produkt iRiver, který byl předchůdcem Astell&Kernu. A pamětníci kvalitních MP3 přehrávačů “už jsou doma” a vědí.

Když se mi naskytla příležitost vyzkoušet horkou novinku, pokračovatele rodu Norma, model SR-35, byl jsem upřímně dost zvědavý. V minulosti jsem totiž vlastnil SE-100 Futura a nyní mám doma KANN ALPHA. Jak si v mém osobním testu vedl nejmladší a řadově nejmenší přenosný hi-res přehrávač? Pohodlně usedám do křesla, nalévám 15y Glenlivet a pouštím se do psaní a poslechu.

Jak už bývá zvykem, je potřeba na úvod zmínit, že nejsem žádný profesionální audiofil, analytik. Řídím se svými pocity, ušima. Muzika mě prostě musí bavit. Proto jsou mé články takovou esencí vnitřních pocitů a zkušeností bez ohledu na značku.

S čím jsem poslouchal: Kinera Freya, Kinera Odin 2.0, Meze Empyrean

Balení, konstrukce, design a zpracování

Zde se příliš velké překvapení nekoná. Tedy alespoň ne pro majitele jakéhokoli modelu z dílny AK. Černá malá krabice, minimalistické balení. Vlastně proč ne, protože kdo má neustále ty krabice schovávat. Uvnitř najdete nabíjecí/datový USB-C kabel, které dělají u AK celkem kvalitní a masivní. Nechybí ani krycí ochranná fólie na displej, což chválím, protože ochranu displeje není dobré v této ceně podceňovat.

Když přehrávač vybalím, cítím hrany, ale díky celkovému lomení a tvaru přístroje nejde o nic nepříjemného. Tělo je v klasické černé barvě a zpracování vypadá skvěle jako vždy. Nikdy jsem u AK nezažil, že by něco nelícovalo nebo vypadalo nekvalitně. Ať jde o DAP za 20 nebo 50 tisíc, konstrukce je vždy perfektní. Za toto si výrobce zaslouží klobouček. Bytostně totiž nesnáším, když někdo udělá “luxusní” zboží a všechno vrže nebo je z plastu.

Designově se zde proti starší SR-25 zas tolik nemění. Nakloněný displej o velikosti 3,6 palců nikterak neurazí, ale ani nenadchne. Tedy mně se tento look líbí, ale chápu, že se nemusí líbit všem. Pro lidi s větší rukou nebude celkové ovládání asi úplně komfortní. Oproti SR-25 se lehce změnilo rozložení tlačítek. Power tlačítko se z horní strany přesunulo na levý bok k ostatním - tedy play/pause, vzad a vpřed. Může za to přidání 4,4 mm symetrického výstupu na sluchátka mezi ostatní výstupy. Nahoře se tak potkávají 3,5 mm s balanc 2,5 a 4,4 mm. Hallelujah! Můžeme polemizovat, diskutovat a hádat, zda má symetrický výstup smysl nebo jde o sluchové placebo. Já mám 4,4 mm konektor prostě rád. Na druhou stranu mi přesun power tlačítka na bok lehce rozbourává hmatovou paměť. Nejde ani tak o funkci on/off jako o probuzení displeje. Člověk šmátrá a tlačítko nikde. Na druhou stranu díky za "jen lehce stereotypní design" AK. Protože třeba přehrávače Hiby, konkrétně R6 II PRO, mají rozložení tlačítek podle mého naprosto nelogické a nešťastné.

Na pravé straně nalezneme tradiční “korunku” na ovládání hlasitosti. Její chod je poměrně přesný a pěkně cvaká - taková moje úchylka ze světa mechanických hodinek. Ve spodní části pak nechybí USB-C port a místo na micro-SDHC kartu do velikosti 1 TB.

Výbava a výdrž

Začínáme se blížit k tomu, v čem je SR-35 nová, jiná, lepší než její předchůdce SR-25. 35ka je sice opět malá, štíhlá, akorát do kapsy a její displej je možná trochu malý, ale rozhodně jde o plnotučný hi-res přehrávač s minimem kompromisů.

Uvnitř nově najdeme čtyřjádrový CPU a nová Norma je také prvním modelem ve své řadě, který je vybaven vlastní technologií New Generation AMP (zesilovací část převzatá z nejvyšší řady A&ultima) s uspořádáním quad-DAC, které umožňuje hudebnímu fanouškovi zapojit všechny čtyři jeho čipy Cirrus Logic CS43198. DAC tím získává ještě poutavější zvuk. Pokud však chceme šetřit energii, můžeme zvolit duální režim. Toto řešení mi přijde fajn hlavně na cesty, když potřebujete baterii udržet na uzdě. Výkon byl navýšen na výstupní úroveň 3 Vrms / 6 Vrms symetricky a přibylo  nastavení zisku ve dvou krocích - low a high.

Co se týče bezdrátového připojení, tak se Norma SR-35 může chlubit obousměrným Bluetooth 5.0 s kodeky aptX™, aptX™ HD, LDAC. WiFi připojení je nyní v pásmu  2.4 i 5 GHz.

Systém a jeho grafické rozhraní prošly refreshem a prostředí je nyní převzato z SP3000. Bohužel plynulost systému, zejména odezva ve streamovacích aplikací je stále dost tristní, pomalá. Pokud si celkovou odezvu a ovládání porovnám s jiným DAPem, který běží na čistém Androidu 12, jsem z toho až smutný. Přehrávačům od AK by tak moc slušelo rychlé, intuitivní prostředí.Každopádně vizuální refresh, černo-karmínově červená vypadá dobře a líbí se mi. Jen ta rychlost…

Baterie má kapacitu 3 150 mAh a udávaná výdrž je cca 20 hodin pro FLAC, 16 bit, 44,1 kHz což není vůbec špatná hodnota. Samozřejmě záleží na celkovém zesílení, zdroji, volbě zisku, volbě zapojení DAC atd.

Ovládání

Ovládání jako celku v podstatě nemám co vytknout. Hardwarová tlačítka jsou dobře udělaná a reagují hned. Nic nelupe, neprohýbá se. Prostě kvalitní kus kovu. Po softwarové stránce - pominu-li odezvu systému, kterou jsem už řešil - vše šlape dobře, bez nějakých bugů,  intuitivně a nové grafické prostředí chválím. Líbí se mi rychlá volba gainu a  aktivace D/A čipů 4/2. Celkově je systém o chlup svižnější. V porovnání se staršími modely. Ale jen o chlup!

Astell&Kern bych trochu přirovnal k ekosystému Apple. Uzavřený, bezpečný, stabilní, fungující. Za sebe bych nepotřeboval xy aplikací. Vlastně k čemu? Na aplikace máte telefon. A DAP má pouštět hudbu. Jenom ta rychlost, odezva k zamyšlení a pokud začnete porovnávat, tak i smutku. Až toto korejský výrobce doladí, bude to dokonalé…:-)

Poznámka pod čarou - co mi prozatím chybí a nevím, jestli to nějaký hi-res přehrávač má: automatický jas a možnost probudit displej poklepáním. Jako tomu bývá u některých telefonů. (probuzení displeje poklepáním nabízí HiBy u modelu RS2 a zřejmě i dalších, pozn. red.)

Zvukové představení

Podle mého vnitřního úsudku mají přístroje AK vcelku podobnou DNA. Zvukově spíše neutrální, příjemné podání, detailů akorát a jsou laděné tak, aby uspokojily co nejvíce lidí. Jednotlivé řady se pak liší výkonem, detaily, ale základ je podle mě obdobný. U SR-35 tomu není jinak. Vlastně… možná trochu je.

Díky možnosti aktivace QUAD DAC architektury dostaneme ještě o něco hladší projev a více detailů i prostoru, než bylo u Normy nebo starších modelů střední třídy dříve zvykem. Přehrávač si tak poradí s každou skladbou a téměř se všemi IEM i většími sluchátky. Může za to nová technologie AMP - NEW AGE AMP, kterou jsem zmiňoval výše. Ta zlepšuje redukci šumu při vysokém výstupním výkonu. Norma SR-35 se snaží a není to vůbec špatný výsledek. Pokud DAC naopak přepneme do double módu, cítím lehký úbytek prostoru, detailu, ale ne nijak dramaticky a jsou okamžiky, kdy to za delší životnost na nabití prostě stojí.

I když celé  toto tvrzení beru s dost velkou rezervou, 35ka má i přes poloviční výkon oproti mému KANN ALPHA stále dostatek síly k rozehrání velkých Meze Empyrean. Čím jsem ale starší a poslouchám více a více, porovnávám, tak docházím k názoru, že velká sluchátka zkrátka patří ke stolnímu řešení AMP/DAC.

Verdikt

Astell&Kern SR-35 je jistota. U dřívějších modelů šlo spíše o vstupní zařízení do světa lepších HiRes přehrávačů. U 35ky si to už nemyslím. Cena sice není úplně nejnižší a na trhu najdete i levnější konkurenty, ale nemáte tu výše zmíněnou jistotu. Zkrátka dobrá značka s historií, dobrým servisem (osobně odzkoušeno), skvělým zpracováním těla.

Nejnovější Norma dle mého osloví každého posluchače. Díky přizpůsobitelným DAC / AMP obvodům a nově také se symetrickým výstupem 4,4 mm získává přehrávač na sebevědomí. S klidným srdcem tak mohu tento přehrávač doporučit nejen začátečníkům v přenosném audiu, ale i pokročilým, kteří chtějí kompaktní, spolehlivé řešení na cesty.

Autor: TomasH

  • Astell&Kern SR35

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Ovládání
    4/5
  • Zvuk
    4/5
  • Vybavenost
    4/5
  • Cena / výkon
    4/5
  • Skvělá konstrukce, originální design, dobrý zvukový projev s DNA AK, možnost volby výkonu DAC, dobrá výdrž baterie až 20 hodin, Wi-Fi 2,4 i 5 GHz

  • Systém a reakční doba, pro někoho design nakloněného displeje, cena