Recenze techniky

12. 9. 2019

Test 1More Stylish TWS – skvělý zvuk, ale i zbytečné chyby

1more | Bluetooth | In-ear | TWS

Testujeme další z party TWS špuntů na českém trhu. Na výběr už je jich mraky, ale tu a tam mezi nimi některý model přeci jen trochu vynikne. Kvalitou zpracování, komfortem nošení, laděním zvuku… nebo dokonce kombinací všech těchto paramatrů, jako je tomu v případě modelu 1More Stylish TWS.

Design a konstrukce

Sympatické oválné pouzdro ukrývá stejně sympatickou dvojici oválných špuntů, které už na pohled nejsou navrženy tak, aby kompletně mizely v uchu. Připomínají spíše hodně zmenšená a zakulacená handsfree sluchátka směřující od ucha lehce směrem vpřed. V tomto případě však nesahají dále než pár milimetrů před ucho. Fixaci v uchu jistí silikonové kroužky (v balení najdeme 3 velikosti) a byť se to zpočátku nezdá, jejich přínos je hodně pozitivní. Zároveň ale platí, že ne každý bude jejich oporu potřebovat. V menším uchu drží sluchátka i bez nich solidně.

Zpracování sluchátek i samotného pouzdra patří mezi nejlepší v kategorii TWS. Na první pohled i dotek působí novinka hodnotně i spolehlivě a rozhodně nemám dojem, že by kvalita neodpovídala ceně. Prostor pro sluchátka v pouzdře je přesně vymezen a jednotlivé špunty zapadnou na správné místo i díky magnetu naprosto spolehlivě. Výplň víčka je navíc gumová a předchází tak poškození / hrkání sluchátek při prudkých pohybech. Otevírání je automatické po stisknutí tlačítka na přední straně.

Komfort a praktičnost

Otázka komfortu je tradičně hodně subjektivní, ale v malých a středních uších seděla sluchátka nečekaně příjemně. Chce to jen najít správný úhel pro usazení a potom už v klidu a pohodlí poslouchat klidně i několik hodin v kuse. Na rozdíl od některých modelů totiž netlačíme do záhybů vnějšího ucha celé sluchátko, ale pouze jeho měkké silikonové nástavce na obou stranách (tradiční nástavec do zvukovodu a kruhové ouško). Efekt rozepření je tak mnohem přirozenější, jemnější a flexibilnější. Většina plastového materiálu zůstává lehce vně ucha a prakticky se ho nedotýká.

Jako lehce nepraktické a zbytečné hodnotím snad jen blikání modrých diod na sluchátku během poslechu. Mnohé modely (Intezze PIKO) už si vystačí bez něj.

Výdrž, nabíjení

Výdrž sluchátek Stylish TWS měla patřit mezi nejlepší na trhu. Náš vzorek se ale v reálu dostával tak na 3 - 4 h, což je naprostý průměr. Nabíjení sluchátek i pouzdra trvá s běžnou nabíječkou něco málo přes hodinku, ale na polovinu kapacity se dostanete už za nějakých 15 minut. To jsou naopak velmi dobré hodnoty.

O zbývající energii baterií informuje v první řadě hlas ve sluchátkách. Informaci si můžete vyžádat přidržením tlačítek na obou sluchátkách (2 s). Samotné pouzdro si musí vystačit s jedinou diodou a docházející energii tak oznamuje pouze její blikání. Nicméně pokud pouzdru nezbývá dost sil na plné nabití sluchátek, blikne okamžitě 5x, takže víte, na čem jste (resp. nejste).

Ovládání a vybavenost

Na sluchátkách nenajdete pochybné dotykové plochy ani velká tlačítka, při jejichž stisku tlačíte sluchátka nepříjemně do uší. 1More TWS na to jdou jinak a podle mě i lépe. Skoro bych řekl ideálně. Tlačítka pro ovládání se totiž nacházejí ne na přední ploše, ale celkem chytře na zadní hraně. Díky tomu je těžko aktivujete omylem a při jejich stisku nikdy netlačíte sluchátka hlouběji do uší. Pro bezpečný stisk použijete 3 prsty a víc neřešíte. Škoda jen, že jejich pomocí nejde měnit hlasitost - to bude dost lidí postrádat. A abychom nezapomněli, oproti tvrzení oficiálních stránek bylo nutné testovaný vzorek po vyjmutí z pouzdra ručně zapnout oběma tlačítky - vypínání po vložení do pouzdra bylo automatické.

Ovládání hlasitosti sice chybí, ale ještě větším překvapením bylo, že se nám ani na jednom zařízení (např. Astell AK70, LG G7) nepodařilo aktivovat slibovaný kodek aptX, který je v TWS kategorii stále velkou vzácností a tedy i tahákem modelu 1More. Na radost ze skvělého zvuku sluchátek to ale nakonec nemělo takový vliv. Hrají totiž skutečně dospěle i bez něj...

Zvukové představení

1More Stylish TWS nespoléhají na laciné triky s extrémně nablýskanými výškami a dunivým basem. Takové modely (laděné do V) totiž často úplně opomíjejí pásmo středů, které bývá nepříjemně upozaděné a ochuzené o jakékoli informace. 1More se namísto toho prezentují mnohem vyzrálejším, přirozenějším a univerzálnějším laděním. Těžiště zvuku je lehce posunuto k basům a celkové vyznění je lehce temnější a zatlumené. Pásmo středů však zůstává v každé situaci velmi sebevědomé, prokreslené a na poměry TWS také hodně přirozené.

Nastavení výšek a detailů potom odpovídá zbytku pásma a je velmi neutrální - ostrost je mu cizí. Množství detailů i jejich prezentování je daleko více přirozené než analytické. Pocit jejich nedostatku však může nastat snad jedině u hodně zastřených nahrávek s mizernou dynamikou nebo naopak tam, kde třeba čekáte od instrumentálních pasáží absolutní přehled o každém pohybu struny. 1More jsou v tomto ohledu klidnější, umírněnější a spíše odpočinkově laděné.

Jak se hodí F300 pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Skvěle se hodí. Bas je u sluchátek lehce prominentní, aniž by ale jakkoli boural středy. Poslech má pokaždé šťávu a rozhodně nenudí ani výrazně nezkresluje originál

Klasická hudba, orchestr
Celkem se hodí. Zvuk umí být mohutný i rázný a přitom na poměry špuntů stále dost uvěřitelný. Chybí snad jen trochu prostoru a separace nástrojů je jen průměrná. Celkově ale pořád solidní poslech, který umí vtáhnout.

Pop, rock
Hodí se velmi dobře. Celkové vyvážené zvuku s dobrým basovým základem dává rockovým nahrávkám váhu a údernost. Zároveň nijak neokrádá o tělo kytar ani vokálů. Má to říz a já se bavím.

Jazz, akustická hudba
Rozhodně žádný průšvih, ale možná trochu chybí jiskra nebo nadšení. Přirozenost a linearita nejsou problém, ale přece jen poznám, že poslouchám malé špunty bez velké vzdušnosti a 3D prostoru.

Metal
Hodí se fakt dobře. Podobné ladění u metalu prostě funguje. Zvuk není vůbec ostrý, ale ani mu nechybí živost, kterou nahrávky s malou dynamikou vyžadují. Kytary zní navíc krásně přirozeně a sebevědomě. Zvuk navíc umí krásně nakopnout, pokud je to potřeba.

Verdikt

Vyšší cena znamená v případě 1More TWS naštěstí i odpovídající kvalitu konstrukce, promyšlenou ergonomii a zvuk, který udělá radost i náročnějšímu uchu. Zdobí jej příjemně prokreslené středy nad velmi solidním a mocným basovým základem. Snad jen té slibované výdrži se nepřibližujeme a chybějící aptX vyvolává otázky, které nám zatím výrobce nezodpověděl...

Autor: PetrM

 • 1More Stylish TWS

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Ovládání
  5/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  4/5
 • Vybavenost
  3/5
 • Velmi dospělé ladění zvuku na TWS, prokreslené středy, dobrý bas, celkově vyvážený zvuk, skvělé zpracování sluchátek i pouzdra, komfortní nošení a univerzální tvar

 • Slabší výdrž oproti slibům (3-4 h), sluchátko vždy lehce vyčnívá z uší, nefungovalo nám aptX

 • Cena
  2 990 Kč