Srovnávací testy

7. 3. 2018

Srovnávací test špuntů 1More Piston, FiiO F3 a RHA MA390u

1more | FiiO | In-ear | RHA

Špunty s cenovkou do 1000 Kč tvoří základ každého prodejce sluchátek. Už dávno přitom neplatí, že to musí být kompromisní nehrající ozdoby. Jak dokazuje i naše testovaná trojice, šance na hodně příjemný poslech není v této cenové kategorii žádnou utopií. V některých případech dostáváte za své peníze vlastně i něco navíc…

Na čem testujeme: LG G2, iBasso D14, Astell&Kern AK70, RHA MA350

Design a konstrukce

Jedním z prvních výrobců, který přinesl opravdu kvalitní design i materiály do segmentu super-dostupných špuntů, bylo už před pěti lety RHA. V roce 2018 je ale konkurence tužší a situace vyrovnanější. Na celokovové tělo už v naší trojici nesází jen RHA, ale také 1More. U plastového, ale o to výraznějšího a zdobnějšího těla zůstává jen FiiO. Kovové válečky 1More Piston působí více industriálně a jsou i o něco větší než RHA, takže se budou líbit asi spíše pánům. Design i tvar RHA je v každém případě nejvíce univerzální, což je v této kategorii zatraceně pádný argument pro jejich koupi. Naopak FiiO F3 je trochu buclaté, nablýskané a tváří se spíše jako šperk než sofistikovaný kus elektroniky.

Zleva MA390u, Piston a FiiO F3
Zleva MA390u, Piston a FiiO F3

Samotná konstrukce modelu F3 je ale vším, jen ne samoúčelnou parádou. Ve skutečnosti poráží zbylé dva konkurenty lepším kabelem i jeho snadnějším vedením za uchem. Kabel FiiO jako jediný nepoužívá textilní izolaci, ale pevný polyuretan, slibující o něco vyšší odolnost. V tom mu výrazně pomáhá i kvalitní lomený konektor s vynikající pružnou přechodkou. Oproti tomu najdeme u RHA i 1More konektory přímé, které v kapsách více překážejí a navíc je nechrání ani žádná pružná přechodka.

Kvalitou zpracování se ale situace přeci jen trochu srovnává a ukazuje se, že zákon zachování energie ve vesmíru stále funguje. Jinými slovy někde prostě u FiiO šetřit museli. Kovová těla (zejména v případě RHA) působí rozhodně hodnotněji a jsou i lépe zpracovaná. Ještě větší rozdíl je v konstrukci jednotlivých ovládání na kabelech. Lehce rachotící tlačítka FiiO ve srovnání s konkurenty neobstojí.

  1. FiiO F3 - odolná konstrukce, nejlepší kabel, horší zpracování ovladače
  2. RHA MA390u - miniaturní tělo, kvalitní zpracování, méně robustní kabel
  3. 1More Piston - kvalitní tělo sluchátek, slušné zpracování, slabší kabel

Komfort a praktičnost

Hned na úvod si můžeme odškrtnout jednu důležitou kolonku. Všechny tři mainstreamové modely totiž sedí v uších výborně a úrovní komfortu jsou vzájemně hodně vyrovnané. Pouze u modelu F3 je nutné počítat s vedením kabelu za uchem. Směrování dolů celkové ergonomii sluchátka vůbec nesedí. Pokud ale posloucháte většinou za chůze, berte to jako výhodu, protože se tak zbavíte veškerého šustění a rachotění kabelu. S klidem můžete vynechat i navlékací můstky pro tvarování kabelu za uchem - nedrží na něm totiž ideálně a i bez nich drží kabel za uchem spolehlivě. Další dva modely sice nouzově vedení kabelu za uchem také umožňují, ale díky tužšímu kabelu s tendencí přeskakovat ucho zpět to nebude nikdy úplně ono. Pokud ale naopak posloucháte častěji vsedě nebo dokonce vleže, budou rozhodně příjemnější modely RHA a 1More. Oba jejich kabely navíc patří mezi ty tišší, takže se nemusíte bát, že by byly během cesty k vlaku nepoužitelné.


Zleva MA390u, Piston a FiiO F3

Když už jsme zmínili poslech vleže, sluší se dodat, že kvůli polootevřené koncepci je z ložnic částečně diskvalifikován model Piston, jehož otvor na přední straně sice výrazně zlepšuje akustické vlastnosti sluchátka (viz další kapitola), ale zároveň propouští nějaké to procento zvuku do okolí, což se může v absolutně tichém nočním prostředí projevit (jinde si toho opravdu asi nevšimnete).

Pokud jde o ovládání na kabelu, nejlépe je na tom model Piston s třítlačítkovým kovovým provedením pro všechny telefony. Jedinou jeho nevýhodou je složitější nahmatávání tlačítek. Přesným opakem je RHA s jediným velkoplošným tlačítkem Play/Pauza, které spolehlivě nahmatáte během vteřiny. O modelu F3 a jeho třech rachotících tlačítkách už jsme mluvili. Dodám tedy jen, že se alespoň příjemně mačkají i poslepu a rozumí jim většina telefonů a přehrávačů FiiO.

Posledním praktickým hlediskem je odlišení levého a pravého sluchátka. V případě všech tří modelů je odlišení shodně mizerné a bez dobrého světla nezjistitelné. Modely FiiO a RHA si však pomáhají ovladačem na pravém přívodním kabelu, což odlišení celkem usnadňuje. V továrně 1More ale umístili ovladač nezvykle ještě před rozdvojení a tak máte při rozlišování L / R smůlu. Musíte se spolehnout na lehký výstupek na krčku pravého sluchátka.


Vak MA390u, pouzdro pro F3 a vpravo navíjecí pokus Piston

Obsah balení odlišují především přibalená pouzdra. RHA trochu prohrává nepraktickým látkovým vakem a první místo bere FiiO s klasickým pevným pouzdrem na zip. Trochu mimo stojí sluchátka Piston s prapodivným namotávacím gumovým pouzdrem. Což o to, při troše trpělivosti pouzdro sluchátka nakonec pohltí - ale konektor a ovládání na kabelu mi přitom nikdy nevyjdou do připravených pozic. Výsledek? Nepoužitelné řešení.

  1. FiiO F3 - nejlepší ergonomie pro poslech za chůze, univerzální ovládání, dobré pouzdro
  2. RHA - maximální komfort, ideální pro poslech v klidu, snadné mačkání jediného tlačítka
  3. 1More - vysoký komfort, ideální pro poslech v klidu, univerzální ovládání s horší obsluhou, mizerné pouzdro

Zvukové představení

Jen pro připomenutí, s cenami všech tří modelů se pohybujeme hluboko pod 1000 Kč. Říkám to proto, že i v této rozpočtově orientované kategorii umí některé modely pozitivně překvapit. Kdysi to bylo RHA MA350 (ukončený model), dnes ale britskému výrobci uzmuli korunu chlapci z akustických laboratoří 1More. Zvuk jejich modelu Piston Classic je z této trojice jednoznačně nejvyváženější, nejdospělejší a nejlépe popírá fyzikální zákony spojené s levnými špunty. Kromě dobrého měniče je to hlavně dílem polootevřené konstrukce, která dělá se zvukem opravdové divy. Dovoluje začínat basům příjemně hluboko, aniž by zbytečně infikovaly středové pásmo, středům nechává dost místa pro přehlednost i kresbu a kvůli živosti a vzdušnosti nemusí vytahovat výšky nad komfortní zónu.

Zleva MA390, Piston Classic, FiiO F3

Když mluvíme o výškách a nekomfortně jasných detailech, je tady FiiO F3. Má krásně plný zvuk postavený na hlubokém basu, ale na středech ztrácí proti konkurentům přehlednost a naopak ji zbytečně nahání v pásmu nejvyšším. Jsou desky, kde tento přístup nijak zásadně nevadí, ale pokud vezmu nahrávku s jasnou produkcí nebo naopak špinavějším zvukem, není poslech tak odpočinkový a klidný jako v případě 1More Piston. FiiO tedy přináší z celé trojice nejvíce do V rozevřený zvuk, který na první poslech nejvíce ohromí. Pokud hledáte nabušený zvuk s velkou jiskrou, zažijete blaho. Dynamický, šťavnatý a hutný zvuk. Bude to ale trochu na úkor vyváženosti a přesnosti.

Model RHA MA390u je po stránce zvuku nejvíce náročným zástupcem tohoto testu. Není postavený tak, aby ohromil naleštěnými plochami a dopoval energií v každém okamžiku. Oproti FiiO F3 i 1More má mnohem uhlazenější a skromnější pásmo výšek a celkově je jeho zvuk mnohem více orientovaný na basy a středy, které zcela definují jeho charakter. Toto ladění asi nejvíce ocení ti, kteří hledají opravdu ladný a nijak ofenzivní zvuk s hřejivým základem. Na rozdíl od 1More a částečně i FiiO F3 je u nich ale slyšet lehké zabarvení středů a větší koncentrace na středovou osu, takže se zvuk odehrává o něco víc před naším nosem a méně v prostoru kolem.

  1. 1More Piston - vyvážený zvuk, skvělý prostor, velmi přirozené středy
  2. FiiO F3 - hutnější zvuk s výraznějšími basy a detaily (zvuk do V)
  3. RHA MA390u - medově jemný, uvolněnější zvuk se zaoblenými detaily a plným basem

 

Jak si sluchátka poradila s našimi oblíbenými nahrávkami

Lorde - Pure heroin (FLAC 96/24)
Piston - Solidní výkon kombinující příjemný bas, velmi živý vokál a skvělou práci s prostorem. Celkově velmi dobré.
FiiO F3 - Hluboký basový základ rozhodně baví, cinkání jiskří vzduchem. Pokud máte rádi basovější sound, budete úplně spokojení.
MA390u - Basové dunění garantováno. A k tomu trochu zaoblené detaily a přirozený vokál. Vlastně je to dobré, ale nesmíte mít alergii na bas.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Piston - Hrozně mě potěšilo, jak vzdušně a velkolepě umí hrát špunty za pár stovek. Nástroje mají prostor, nezní jako z plastu… těžko se dalo čekat víc. Perfekt.
FiiO F3 - Mocné nástupy orchestru určitě nechybí, ale lepší separace nástrojů a kvalita na pomezí středů a basů trochu ano.
MA390u - Ke klasice se sluchátka hodí překvapivě dobře. Občas vykouzlí i atmosféru starších nahrávek velkých orchestrů, kde byl krásně slyšet prostor a zvuk sálu zatímco separace nástrojů tak zásadní nebyla.


R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Piston - Vše naprosto tam, kde má být. Dokonce i “Country Feedback” je basově pod kontrolou a elektrické kytary se v něm neztrácí.
FiiO F3 - Ukazuje se, že umí F3 v detailech celkem říznout. Nejvyšší frekvence jdou za hranu, středy nemají takovou kresbu. Příjemný poslech, ale Piston umějí víc.
MA390u - Odpočinková pohodička. Pořád je tu trochu posun v tonalitě, ale hej, 690 Kč! Poslech je to příjemný a ladnější než u ostrých F3. Navíc má příjemnou analogovou šťávu.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Piston - Pro špunty v této ceně těžký oříšek, ale sluchátka bojují. Dělají maximum pro podání prostoru, slušně kontrolují bas a nezapomínají ani na vokál, který se u této nahrávky snad vytrácí.
FiiO F3 - FiiO F3 definitivně není pro náročné live nahrávky stavěné. Bas nemá dostatečnou kresbu a vokál mizí v dáli.
MA390u - Není to ideál, ale lepší než v podání F3! Basů je trochu víc, ale ostudu nedělají. Prostor, vokály a celková nálada celkem fungují.

System of a Down - Toxicity (FLAC 96/24 vinyl rip)
Piston - Stále jasně nejlepší ze všech tří v testu. Kytary a basa jsou sice lehce na dietě, ale hodně tu záleží na nahrávce. Pokud bude s menší dynamikou, bude sluchátkům sedět více.
FiiO F3 - U metalu bude hodně záležet na nahrávce. Pokud máte rádi metal s hlubší basou a živými činely, bude to ono. Pro zastřené nahrávky nečekaně dobrá volba.
MA390u - Bohužel. Posun středů ve srovnání s oběma konkurenty je u kytar cítit. Oproti modelu F3 je ale sympatické, že stojí zvuk na kytarách a ne na basech a činelech.

Autor: PetrM

  • 1More Piston Classic

  • Celkové hodnocení:
  • Nejdospělejší zvuk za tuto cenu, transparentnost, vyváženost, jednoduše komfortní, třítlačítkové ovládání

  • Lacinější kabel, tlačítka na ovládání jdou těžko nahmatat, podivné pouzdro

  • Cena
    790 Kč
  • FiiO F3

  • Celkové hodnocení:
  • Nádherně šťavnatý zvuk, hutný bas, rozzářené detaily, komfortní nošení i v pohybu, vynikající kabel i konektor

  • Lacinější vzhled, zvuk není úplně vyvážený a pravdivý

  • Cena
    690 Kč
  • RHA MA390u

  • Celkové hodnocení:
  • Detail a transparentnost, projev oživující zašlé desky, nádherný kus sluchátek, komfort, zpracování, výdrž

  • Uvnitř menší náušníky, méně přirozené na pomezí basů a středů

  • Cena
    690 Kč