Recenze techniky

11. 1. 2021

RHA TrueControl ANC – rychlý test

ANC | Bluetooth | RHA | TWS

RHA není právě na nejlepším kurzu, nezdá se vám? Jejich TrueConnecty jsou solidní, mají spoustu silných stránek, ale na pohled se nepovedly a to dnes bohužel mnoho lidí odradí. Navíc je to vlastně jediný smysluplý model v jejich nabídce. Vlastně počkat, je tu ještě jeden. Novinka TrueControl ANC s potlačením hluku. Že by spása na obzoru?

Design a konstrukce

Chyběly možná 2 -3 milimetry a mohli jsme mít nejen v ruce, ale hlavně v uchu nejelegantnější a nejméně nápadná bezdrátová TWS sluchátka s aktivním potlačením hluku. RHA vsadilo u svých matně černých a téměř custom tvarovaných sluchátek vše na jednu kartu. Ale ta nepadla. A místo ní by klidně mohlo časem padnout celé RHA, jestli to tak půjde dál. Jejich novinku totiž skutečně hodnotíme hlavně na dlani. Do uší je nikdo z redakce rozumně nedostal.

Přitom jsou sluchátka zpracována precizně a stejně je na tom i pouzdro. Sluchátka se do něj sice vrací hůře a je potřeba správně usadit sluchátko na nabíjecí piny, ale zase nechybí rychlé nabíjení USB-C ani nabíjení bezdrátové. Signalizace nabíjení pouzdra třemi diodami je také super.

Technická vybavenost

Základ tvoří měniče o průměru 6 mm, Bluetooth čip s přenosem 5.0 a kodekem aptX. Novinkou je u RHA samozřejmě potlačení hluku ANC, ale kromě něj také čidla přítomnosti sluchátek v uších. Dle popisu výrobce je toho ještě mnohem víc, ale kolem výbavy se úspěch či neúspěch sluchátek tentokrát lámat nebude.

Samotné potlačení hluku fungovalo poměrně dobře, ale mám dojem, že se na tom velkou měrou podílí už samotná pasivní izolace po nasazení do uší. Obecně funguje ANC jako takový lepší průměr. Hlubší frekvence filtruje mnohem lépe, vysoké naopak hůře. Jedoucí auta vygumuje solidně, hučení motorů ještě lépe, ale hlasy a svist větru trochu zůstávají.

Výdrž je slibována na úrovni 5 hodin, ale obvykle jsme zmákli s ANC tak 4 h. Dobíjecí pouzdro přidá 3 až 4 cykly. Takže takový průměr, který ale ve většině situací bohatě stačí. Zkoušeli jsme také kvalitu mikrofonů, ale ta na tom nebylo o mnoho lépe. Už v tichém prostředí hlásil můj vrchní "Tester" sice dobrou srozumitelnost, ale nízkou hlasitost a pocitově velkou vzdálenost hovořícího. V hlučném prostředí venku se situace logicky ještě zhoršila a srozumitelnost už byla jen tak tak průměrná.

Ovládání

Ovládání sluchátek bude patřit mezi ty zářivější kapitoly v životopisu sluchátek TrueControl. Dotykové plochy jsou citlivé akorát, zvuková signalizace ve sluchátku příjemná a možnost doladit si logiku ovládání, nastavení ANC i samotný zvuk sluchátek pomocí aplikace RHA dokonce vynikající. Škoda jen, že si při nasazování sluchátek do uší skoro vždycky aktivuji i nějakou tu funkci. Jinak nápad využívat nejen klepnutí na dotykovou plochu, ale také gesta "posunutí" je u špuntů hodně originální a ve spojení s nastavením v aplikaci hodně příjemná.

Zvukové představení

Po stránce zvuku to není žádná ostuda. Zvuk je krásně plný, takový opatrnější a klidnější, aby zbytečně nedrásal uši kromě mizerného komfortu ještě ostrými výškami. Sluchátka tak zní poměrně vyváženě, spíše mírně temněji a jejich výšky jsou pocitově uhlazené, neagresivní. Celkově se mi líbí uvěřitelnost a univerzálnost jejich ladění. Moc hezky se na jejich zvuk zvyká a ani po delším poslechu mi na rozdíl od tvarování sluchátka nijak nevadí. Na druhou stranu, pokud se chcete nechat více vtáhnout do děje, napumpovat basovou energií nebo probudit jiskřivými detaily, RHA TrueControl na to asi úplně stačit nebudou.

Přesto dávám solidní známku, protože mi toto střídmé ladění vyhovuje mnohem víc, než laciný čínský hon za líbivostí za každou cenu.

Verdikt

Bohužel, spása dříve zajímavé značky RHA se prozatím odkládá. Jejich novinku TrueControl ANC zabíjí velmi problematická ergonomie, z ní pramenící nekomfort a nakonec ještě vysoká cena kolem 7.000 Kč.  Nic na tom nemění ani solidní laditelný zvuk, zajímavá technická výbava nebo kvalitní zpracování...

Autor: PetrM

 • RHA TrueControl ANC

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  4/5
 • Ovládání
  4/5
 • Komfort
  2/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  3/5
 • Vybavenost
  4/5
 • Celkové zpracování, kodek aptX, bezdrátové nabíjení, potlačení hluku, dotykové ovládání nastavitelné přes aplikaci

 • Extrémně nepohodlné ve středních i malých uších, průměrná výdrž, průměrné ANC, slabší mikrofony, vysoká CENA