Ve zkratce

14. 10. 2020

GRADO GT220 – Když se trh mění příliš rychle

Bluetooth | GRADO | In-ear | TWS

GT220, dokonalý název, za který by se nemusely stydět ani ty největší sporťáky značek Ford, Ferrari nebo Alfa Romeo. Kupodivu si jej ale vybrala tradiční manufaktura GRADO pro svá nová, zcela bezdrátová sluchátka do uší.

Ani tento americký výrobce legendárních sluchátek přes hlavu nakonec neodolal tlaku trhu a naskakuje na káru jménem TWS. Zveřejněná specifikace ale žádnou díru do světa zřejmě nenavrtá a zásadní tak bude hlavně zvukový projev novinky. Nebo snad zvuk dávno nestačí? A mělo vůbec GRADO možnost přijít hned napoprvé s něčím výjimečným? Tady je naše vysvětlení, proč si myslím, že NE…

GRADO GT220

Přenos: Bluetooth 5.0 s kodekem aptX
Výdrž: 6 h sluchátka + 30 h pouzdro
Nabíjení: USB-C nebo bezdrátově
Rozsah: 20 - 20.000 Hz
Impedance: 32 ohmů
Cena: cca 7000 Kč
Termín: prosinec 2020

Grado je stále poměrně malou firmou s velkým podílem ruční výroby u jeho zásadních drátových modelů. Už přes 10 let ale nabízí i sluchátka do uší a zhruba dva roky zpět představila značka také první Bluetooth model. Jak ale sám šéf Grado potvrdil, pracovali na novém TWS modelu minimálně 2 roky, přičemž už od začátku roku sám testoval vlastní prototypy TWS sluchátek téměř denně. To znamená, že rozhodnutí o tom, co mají sluchátka umět a jaké mají být jejich silné stránky, muselo padnout možná tak před rokem až dvěma. Jenže! Právě za poslední rok zaznamenala kategorie TWS extrémně turbulentní období plné novinek a změn obchodních strategií.

Především se výrazně snížila průměrná cena nejprodávanějších modelů. Pokud vynecháme hvězdy, za nimiž stojí extrémně silné značky AppleSamsung nebo Sony, tlačí výrobci postupně cenu pod magické 2 tisícovky, přičemž ani výbava už v tomto segmentu nesmí být vysloveně chudá. Pokud tuto hranici překročíte a nejmenujete se právě SONY, měli byste už uvažovat o kodeku aptX, přímém napojení TWS+, čidlech pro přítomnost v uších a nejlépe rovnou o aktivním potlačení hluku ANC. Dotykové ovládání včetně hlasitosti a možnost nastavovat sluchátka pomocí aplikace už bereme u lepších modelů pomalu jako standard. Kupodivu ne tak zásadní otázkou je už kapacita pouzdra (výdrž) a podle dosavadních zkušeností zatím tolik netáhne ani bezdrátové dobíjení. I když poslední zmiňované by se ještě časem mohlo otočit.

Výdrž dnes nestačí, zajímá nás cena

Právě do této hladové nálady, kdy se situace na bojišti mění každý týden, přichází rozvážným krokem GRADO se svým “závodním” modelem GT220, jehož hlavními zbraněmi mají být dlouhá výdrž, bezdrátové i USB-C dobíjení a…. a potom už hlavně ten zvuk podle nejlepší tradice značky GRADO. Jasně, model slibuje pohodlné dotykové ovládání včetně Volume, kvalitní mikrofon a solidní kodek aptX, ale bude to při očekávané cenovce někde kolem 7.000 Kč stačit? Nebo ještě jinak. Bude to vše s danou cenovkou stačit, když na sobě zároveň nesete poměrně okrajovou značku GRADO, jež odnepaměti mířila hlavně na nadšence do zvuku bez ohledu na design a praktičnost?

Doba se prostě posunula a konceptu GRADO GT220 zrovna moc nepřeje. Přesto se na tuto novinku těšíme, fandíme jí a tak nějak doufáme, že pokud bude její zvuk tak dobrý, jak vedení značky slibuje, ocení to právě ti, kteří na výrobky z dílen Grado nedali dopustit už dlouhé roky. A kromě nich také všichni, kteří chtějí od svých sluchátek zase hlavně ten zvuk. Protože vysloveně na zvuk orientovaných TWS modelů na trhu stále mnoho není. Ani ten HiFiMAN to se svým prvním pokusem moc nezvládl. Vedení Grado ovšem prohlašuje, že si se zvukem novinky dalo opravdu velkou práci. Škoda jen, že nedojde na použití unikátních měničů Moving Armature z modelu GR10e a použity budou nakonec "jen" tradiční měniče dynamické. Pokud by se je ale výrobci podařilo naladit v podobném duchu, jakým se prezentují právě GR10e nebo alespoň původní špunty iGe (2016), mohli bychom se skutečně těšit na ty nejlepší středové frekvence říše TWS, sametové výšky bez nepříjemného napětí a bleskový bas s plnou kontrolou. Nezbývá, než si navzájem držet palce…

 

Autor: PetrM