Recenze techniky

22. 11. 2019

Noble Audio Katana – méně emocí, ale ohromná jistota

EndGame | In-ear | Noble

Sluchátka, která rozetnula redakci napůl. A možná je to tak správně, protože od sluchátek za 50.000 Kč asi nečekáte univerzální nářadí pro kutily. Taková sluchátka mají mít charakter a jejich osobitý zvuk vám prostě musí sednout. Stejně jako jejich vzhled.

K poslechu i objednání v prodejnách AUDIGO Brno / Praha.

Design a konstrukce

V designu sluchátek Katana se toho ukrývá mnohem více, než jen pravidelná elipsa čelního víčka. Při pohledu na sluchátka se vám sice nebude tajit dech jako z magických Campfire Solaris, ale zase je tu hodně detailů, které je radost objevovat. Třeba povrch přední části připomínající otisk prstu, nebo struktura celé vnitřní strany, vyvolávající dojem, jako by se DNA sluchátek chtěla prodrat z nitra na povrch. A potom je tu ona matná povrchová úprava, která nechává klasický hliník vypadat jako hořčík nebo karbon.

Slabiny? Sluchátka díky zvláštní temně měděné barvě občas vypadají špinavě a méně hodnotně. Ve skutečnosti jsou přitom sluchátka zpracovaná absolutně poctivě a kvalitně. Jen to neumějí tak dobře prodat.

Spolu se sluchátky navíc za svou investici získáte také hodně povedený kabel, který možná ani nebudete chtít měnit za jiný. Kromě velkých zvukových kvalit působí i odolně a zároveň přívětivě na dotyk. Jeho splétaná konstrukce krásně splývá od uší, izolace si nepamatuje každou předešlou smyčku a celé jeho příjemné představení končí miniaturním přímým konektorem Jack 3.5 mm. Na opačném konci vítám použití klasických 2pinových konektorů se snadným odpojováním.

Komfort a praktičnost

Museli byste ovládat černou magii, abyste do každého sluchátka vměstnali 9 měničů a ta přitom netrčela ani trochu z uší. Prostě to nejde a tak je logické, že i tentokrát zůstává většina sluchátkové hmoty vlastně vně uší. Hodně tak záleží na zvoleném nástavci a také pružném kabelu vedeném za uchem. Pokud ale vše vyladíte správně, ani tak velká hmota sluchátek se v uchu téměř nehne. Abyste toho ovšem dosáhli, musíte jinak zcela nekonfliktně tvarované tělo zafixovat v uchu ideálním nástavcem. Ty v balení mají ale dosti masivní vnitřní stěny, jež následně zabírají prostor, ve kterém by jindy mohl pružit jejich vnější “závoj” . Nakonec tak vůbec nezápasím s velikostí ani váhou sluchátek, ale čistě jen s tím, že se mi nástavce po zatlačení do uší vždy o kousek vysunou zpět. Chce to zkusit Comply nebo nástavce jiných značek. Jinak je komfort nošení bez připomínek a ani po delším poslechu nemám pocit unavených uší.

Katana a náročnost na zdroj. Výrobce slibuje dostatečnou hbitost pro použití prakticky s čímkoli od telefonů až po reference od Chordu. Sluchátka jsou ve skutečnosti opravdu hodně citlivá a hlasitá, ale to s sebou nese i větší nároky na “čistotu” a kultivovanost zdroje. Nehledejte proto ani tak výkon, jako spíše opravdu tiché pozadí a precizní zpracování zvuku obecně.

Zvukové představení

Maximalistická koncepce s devíti měniči Balanced Armature dává sluchátkům hned na začátku jednu velkou jistotu. Mohou si dovolit opravdu široký frekvenční rozsah, aniž by jim na kterémkoli jeho konci došel předčasně dech. Zvolená konfigurace měničů také dovoluje zvuk mnohem přesněji vyladit a dát mu i skutečně dospělý charakter zbavený dětských nemocí. A právě tyto dva benefity využívá Katana maximálně.

Zvukový projev sluchátek je opravdu ze všeho nejvíc sofistikovaný. Chvílemi je skoro až cítit, jak jsou sluchátka odhodlaná dát si záležet na každé složce zvuku a je extrémně těžké je něčím vykolejit. Podaří se vám to většinou jen podstrčením nahrávek s horším zvukem. Takový zvuk vám totiž sluchátka vrátí bez jakékoli snahy zakrývat nedostatky. Otázkou tedy je, kdo koho vlastně zaskočil. Popsaný přístup možná budí dojem příliš technického a chladného charakteru, ale možná právě díky armádě měničů je skutečnost jiná. Katana sice nenabídne tolik emocí jako třeba Solaris od Campfire, ale přitom si stále uchovává velkou muzikálnost. Zvukově je sice hodně nesmlouvavá a pocitově neutrální, ale zároveň i neunavující, klidná a stvořená k nekonečně dlouhým poslechům bez jakýchkoli žánrových mantinelů. Katana je zkrátka zábavná, ale ne strhující.

Velké věci se začínají dít už v oblasti subbasu, který sice není nijak výjimečně masivní, ale za to je úžasně hluboký a v každé situaci absolutně precizně zvládnutý. Totéž platí také o basech a přechodu do pásma středů. Taneční hudba postavená na beatech netrpí podvýživou, zatímco hudba z filmu Interstellar působí natolik majestátně a osudově, až mám dojem spíše poslechu na velkých sloupových bednách. A když zkusíte nahrávku s vokály, jejich bezprostřednost vás na chvíli úplně paralyzuje. Mají v sobě ohromné množství informací a přitom nikdy nepůsobí vlezle, pouze jsou trochu více vysunuty vpřed.

A nakonec tu máme pásmo nejvyšší a spolu s ním i práci s prostorem. Ve srovnání třeba s Meze Rai Penta je Katana velmi detailní a rychlá, ale jakékoli stopy ostrosti nebo dokonce umělosti byste v jejích detailech hledali marně. Není v nich možná tolik uvolněná a medová, ale podle všeho ani nechce být. Jejím cílem je preciznost v mezích lidskosti. Díky tomu všemu rozhodně nepostrádá ani vzdušnost. Scéna je velmi široká a nástroje jsou do ní zasazeny velmi přesvědčivě v celém 3D prostoru. V tomto ohledu bude Katana patřit k nejlepším na trhu.

Jak se KATANA hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Velmi dobrá kombinace pro všechny náročné uši, které často poslouchají i méně náročnou hudbu. Málo který model umí být tak precizní a přitom se nebojí jít ani do solidního basu.

Klasická hudba, orchestr
Dokonalé spojení, kterému snad není co vytknout. Jen minimum in-ear modelů na trhu umí orchestry s takovou samozřejmostí a přesvědčivostí.

Pop, rock
Neprůstřelné spojení, které nefunguje snad jen ve spojení se špatně nahranou deskou. Jinak nemá chybu. Dostanete detailnost, sílu i nekonečné množství informací.

Jazz, akustická hudba
Dokonalé spojení, pokud chcete své nejlepší desky poslouchat v tom nejlepším provedení také na cestách. Dokonalá kontrola, nádherné vokály a celkově vymazlený zvuk bude bavit a udivovat.

Metal
Solidní spojení, které vás nenechá ve štychu, ale zároveň ani nezašlape do země, až si pustíte Black Sabbath. Ale jde o vkus. Katana vám totiž místo drcení nabízí bezprecedentní množství informací o pohybu strun a náladě vokalisty. Na basu se díky ní naučíte hrát už z odposlechu...

Verdikt

Jak jsme řekli na začátku, Katana asi nemá každého na potkání poslat do kolen. Je to spíš precizní nástroj, který při reprodukci jednoduše nedělá přešlapy a je velmi těžké ho něčím zaskočit. Jako by se japonský meč změnil ve švýcarský nůž. Kdo tuto univerzální jistotu hledá, dostane jí za své peníze skutečně maximum.

K poslechu i objednání v prodejnách AUDIGO Brno / Praha.

Autor: PetrM

 • Noble Audio Katana

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  4/5
 • Zvuk
  5/5
 • Zábavnost
  3/5
 • Skálopevný zvuk, který v žádné situaci nepřešlápne, velmi univerzální ladění, dobrý kabel i pouzdro, vejde se i do malých uší

 • Design úplně neodpovídá ceně, zvuk nemá takový WOW efekt

 • Cena
  54 990 Kč