Ve zkratce

13. 1. 2021

HiFiMAN HE-R10P a HE-R10D jako první velké uzavřené modely značky

HiFiMAN | HighEnd | Over-ear

První pokusy s uzavřenými velkými sluchátky sice HiFiMAN datuje až do roku 2009, kdy představil uzavřenou variantu HE5 s dřevěnými mušlemi, ale první sériovky přicházejí na řadu až nyní, o 11 let později. Hezky to ilustruje, jak náročná je cesta ke špičkovému HighEndu skrze uzavřenou ozvučnici. Nicméně Sennheiser, Audeze i další už nám ukázali, že to možné je. Co na to HiFiMAN?

Hned dva uzavřené modely najednou

HiFiMAN si možná dával na čas, ale výsledkem jeho snažení jsou hned dva nové uzavřené modely. Výrazně dražší magnetoplanární ultra-HighEnd nazvaný HE-R10P ($5499) a o něco dostupnější dynamický model HE-R10D ($1300). Oba modely vypadají dosti podobně a na první pohled ne zrovna oslnivě. Ve skutečnosti připomínají zkosený dřevěný blob nebo Kaplického knihovnu. Co však na konkurenci ztrácejí v estetice, získávají bohatě zpět v poměrně nízké hmotnosti. Model R10P slibuje 460 g (oproti tomu Audeze LCD-XC těsně pod 700 g) a jeho dynamický brácha dokonce slušných 340 g.

R10P s technikou modelu Susvara

Jako jeden z nejdražších uzavřených modelů sluchátek na trhu sází R10P také na patřičně výjimečný měnič. Jeho základ vychází z modelu Susvara, jenže na začátku minulého roku uváděl do mdlob nejen našeho recenzenta (ZDE), ale i hromadu dalších šťastlivců po celém světě. Kromě masivního překrytí z třešňového dřeva už ale od sluchátek žádné další kosmické vychytávky nečekejte. Konstrukce je dost podobná té u nejlevnějšího modelu HE400i a můžeme tak být rádi, že aspoň ty kritizované "hadičkové" kabely už HiFiMAN doufejme definitivně udal v nemocnicích pro podávání umělé výživy a místo nich přikládá hned 3 pořádné postříbřené kabely s koncovkami Jack 3.5 / 6.3 mm a XLR.

HE-R10P
Rozsah : 10 - 60.000 Hz
Impedance : 30 Ω
Citlivost : 100 dB
Hmotnost : 460 g

R10D poprvé s dynamickým měničem

Na první pohled v provedení se světlejším dřevem, ale především s dynamickým měničem namísto magneto-planárního. Poprvé u něj výrobce na velký měnič aplikuje vlastní technologii nanášení několika vrstev nanočástic v různých tvarech, čímž má výrazně zlepšovat odezvu a přesnost pohybu celé membrány. Do jaké míry to bude slyšet, zjistíme snad již brzy také v Česku. Model kromě toho využívá stejné nové kabely jako model HE-R10P a rovněž hliníkovo-ocelovou kostru sluchátek. Povědomé jsou i náušníky kombinující kůži po obvodu s jemnou textilií na čelních plochách.

HE-R10D
Rozsah : 15 - 35.000 Hz
Impedance : 32 Ω
Citlivost : 103 dB
Hmotnost : 337 g

A zase ten Bluetooth

Pořád sice nechápu, který sebemrskač by chtěl sluchátka za 30 - 150 tisíc poslouchat přes Bluetooth, nicméně ani těmto jedincům nehodlá HiFiMAN zabouchnout dveře před nosem. Volitelně je možné si dokoupit modul BlueMini (znáte z modelu DEVA), který se zapojí přímo do sluchátek namísto kabelu a přijímá signály v kodecích LDAC, aptX HD a další. Výdrž modulu je 7 - 10 h a jeho největší výhodou je podle nás to, že umožňuje kromě Bluetooth přenosu také připojení k počítači skrze USB, takže se sluchátka hlásí jako externí zvuková karta. Otázkou však zůstává, jestli budete chtít vložit osud kvalitního poslechu do malého modulu zapojeného přímo do sluchátek.

Autor: PetrM