Ve zkratce

29. 3. 2021

Avantone a jejich druhý útok na známé výrobce sluchátek

Avatone | Over-ear

Avantone nám po delší odmlce přináší nová sluchátka. Avantone Planar. Na první pohled vypadají jako konkurent magnetoplanárních top modelů jako HiFiman Arya, nebo Audeze LCD-3. S jejich cenovkou kolem 12 000 Kč, však soutěží spíše s nižšími modely. Jsme tedy zvědaví, jak se s tímto úkolem vypořádají.

Když Avantone, do té doby známý hlavně kvůli jejich mixcubes, monitorům a několika mikrofonům, uvedl na trh jejich úplně první sluchátka Avantone MP-1, myslel jsem, že vnesou čerstvý vánek, mezi známé výrobce sluchátek. Avantone MP-1 si sice našli několik fanoušků hlavně mezi profesionály, ale pro Avantone to vyloženě komerční úspěch nebyl. Po více než čtyřech letech se ale Avantone vrací s jejich prvním magnetoplanárním modelem s ne příliš kreativním jménem Avantone Planar.

Na první pohled můžeme vidět, že ačkoliv se Avantone poučil a design sluchátek určitým způsobem posunul, stále nehodlá jít vyšlapanou cestou a u designu svých prvních planarů sází hlavně na "neotřelost". Musím říct, že  novinka opravdu vystupuje z davu. Snad se výrobci tento krok vyplatí. Jako u jeho prvních sluchátek se rozhodl na trh vypustit dvě barevné varianty, tentokrát černou a červenou. Sluchátka používají otevřenou konstrukci a adaptivní hlavový most, který je pro výrobce také premiérou.

Zvukově si od těchto sluchátek slibujeme hlavně vyváženost, detailnost a minimální zkreslení. Koneckonců jsou to sluchátka od výrobce, který se ani nesnaží zapůsobit na běžné posluchače. Sluchátka budou opět určena hlavně profesionálům, kteří výrobci věří a hledají modely vhodné pro kritický poslech. To ale neznamená, že si mezi běžnými posluchači nenajdou své fanoušky, protože poslouchat hudbu bez příkras už dávno není pouze doménou audio inženýrů.

Osobně jsem na tyto sluchátka zvědav také kvůli jejich impedanci a citlivosti. Ta u magnetoplanárních modelů bývá hlavním problémem a obyčejně absolutně vylučuje jejich použití bez zesilovače. U těchto Planarů však můžete vidět citlivost 104dB/mW a impendanci 32Ω, což jim v mých očích dává ohromnou výhodu proti konkurenci. Nám nezbývá, než popřát Avnatone mnoho úspěchu na sluchátkovém trhu a doufat, že na revizi, nebo i nová sluchátka od této značky nebudeme zase muset čekat několik let.

Autor: ViktorS