Recenze techniky

5. 10. 2021

Audio-Technica ATH-WP900 vrací cestovním sluchátkům lesk

Audio-Technica | HighEnd | Over-ear

Ještě nějakých 7 let zpátky to byla pro značku Audio-Technica celkem zásadní kategorie. Na mysli mám kompaktní cestovní sluchátka vyšší kategorie a to v drátovém provedení. Čas ale pokročil a z oblíbené kategorie se stala vlastně speciálka pro nadšence. S cenovkou přes 15.000 Kč ale budou muset sluchátka nabídnout něco opravdu výjimečného…

Design a konstrukce

Pro každého asi nebudou. Ostatně jako už mnoho modelů Audio-Technica před nimi. Na druhou stranu je sympatické, že si v dnešní době ještě někdo troufne vyrobit high-end cestovní sluchátka na kabelu a navíc v dřevěném dekoru. Je to po všech stránkách pocta tradicím, ale nejen to. Výrobce svůj vrcholný cestovní model pojal opravdu poctivě a zjevně se snaží o to, aby měl stejný dojem také jeho majitel. Snad s výjimkou zbytečně strohého balení jsou totiž WP900 okouzlující na pohled i na dotek.

Středem galaxie WP900 jsou bezpochyby bohatě lakované mušle s výplněmi vyrobenými z javorového dřeva. Jejich přípravu má na svědomí japonský výrobce kytar Fujigen. Zbytek konstrukce tvoří na povrchu sice plasty, ale jsou to snad nejhezčí plasty, jaké jsem kdy na sluchátkách viděl. Nádherně tvarované, matné, dokonale opracované, bezhlučné a uvnitř mostu navíc vyztužené elegantními kovovými prvky. Inu, výroba s velkým podílem ruční práce stále dělá rozdíl.

Konceptu cestovních sluchátek odpovídají také celkové rozměry, hmotnost i možnost skládání do plochého tvaru. Samotná sluchátka váží naprosto zanedbatelných 240 g a boční profil jejich mušlí je s ohledem na náušníky obklopující uši až neskutečně nízký. Most také krásně kopíruje hlavu a hezky navazuje na samotné mušle.

Odpojitelný kabel využívá vlastních konektorů A2DC, na které Audio-Technica sází už nějaký ten pátek. Neříkám, že jde o ideální řešení, ale na druhou stranu nemáme zprávy, že by byly nějak výrazněji poruchové než konkurenční řešení. Konektory jsou částečně zapuštěné a na obrubu mušlí navazují opět dokonale. Součástí balení jsou navíc kabely dva. Klasický Jack 3.5 mm a symetrický Jack 4.4 mm, oba ve formě kvalitní "dvojlinky" s poctivou izolací, nulovým sklonem k zamotávání či generování ruchů při pohybu. Spolehlivě a robustně jsou řešené i konektory na straně připojení sluchátek ke zdroji. Používat takové kabely každý den je zkrátka radost. Snad jen ta délka bude pro někoho limitující, protože je v případě obou variant pouze cestovních 120 cm.

Komfort a praktičnost

Model WP900 bylo těžké předem odhadnout. O luxusních dřevěných výplních jsem samozřejmě věděl a s agilním zvukem á la Audio-Technica se už tak nějak počítá, ale pořád jsem si říkal, že musí přijít nějaké překvapení, které by plně obhájilo dosti optimistickou cenovku. A to překvapení nakonec přišlo ze směru, odkud bych to absolutně nečekal. Audio-Technica totiž vynalezla ultra-lehká cestovní sluchátka, která jsou stále dostatečně kompaktní, ale zároveň se nosí stejně příjemně jako velké domácí modely. Současně tak získávám relativně diskrétní konstrukci (svou velikostí a nápadností), dospělé HighEnd měniče o průměru neskutečných 53 mm i záruku naprosto komfortního poslechu v tichém i hlučnějším prostředí. Troufám si říct, že lépe tyto požadavky dnes nikdo skloubit nedokáže.

Klíčem k výjimečnému komfortu sluchátek WP900 je nejen poměrně malý přítlak, ale především unikátní náušníky s velkým vykrojením a netypicky tenkými bočními stěnami. Navenek malé náušníky tak poskytují průměrnému uchu dostatek místa a to jak v otázce hloubky, tak šířky a výšky. Přitom všem ale sluchátka stále velmi dobře drží na hlavě a krásně se poslouchají třeba i vleže.

Každodenní praktičnosti tak škodí jedině absence pevného pouzdra. V této cenové kategorii bych zkrátka čekal víc než semišový vak, byť musím přiznat, že vypadá dost elegantně a se sluchátky krásně ladí. Tradiční vysoká účinnost sluchátek ATH ale na druhou stranu použitelnost WP900 zase posouvá dál. Mnohem víc než výkon je dobré si hlídat zejména přesnost zdroje a jeho tiché pozadí bez šumu. Vzhledem k charakteru sluchátek bych asi preferoval zdroje neutrální až mírně hřejivější či temnější.

Zvukové představení

Kromě výjimečného spojení komfortu a kompaktnosti převyšuje model WP900 veškerou konkurenci ještě jedním parametrem. Je to velikost měniče, který dosahuje v průměru 53 mm. Pro srovnání, nejvyšší model pro domácí poslech, ikonický kousek ADX5000, pracuje s měničem pouze o 5 mm větším! Protože jde ale stále o značku Audio-Technica, stejně jako v případě ADX5000, ani tady nemá velký měnič za cíl vymlátit vám rozum z hlavy masivním basovým zemětřesením. WP900 umí zahrát z opravdu velké hloubky a jeho basy rozhodně nestojí ustrašeně v koutě, ale stále zůstávají pod kontrolou a nechávají dost prostoru všem ostatním složkám zvuku.

Celkový charakter modelu WP900 je rozhodně zábavný, šťavnatý a jiskrný, ale na poměry uzavřených modelů zároveň nečekaně vzdušný a přehledný. Bas je mírně posílený, ale nikdy nemá tendence k neartikulovanému hučení ani ztmavení výrazu sluchátek. Zůstává naopak dobře prokreslený a rychlý. Dokáže zahrát opravdu z velké sub-basové hloubky, ale objemově je v nejnižších frekvencích celkem opatrný. Více objemu naopak přidává až u středních a vyšších basů. Největší zbraní basové složky je v případě WP900 samozřejmost, se kterou sluchátka dosáhnou i na skutečně hluboké frekvence, a také přirozený švih, se kterým umí basy moc hezky udeřit.

Středy jsou ve svém spektru posazené snad i kvůli uzavřené konstrukci malinko výš a jsou také lehce nakloněné vpřed. Na jejich charakteru a barvě se přeci jen lehce projevuje uzavřený prostor kolem uší, ale jinak zůstávají hezky přirozené, bohaté a krásně informativní. Výšky jsou laděné spíše do jasu a jiskření, je z nich cítit nadšení a obecně mají takový ten typický aktivní nádech, jaký známe od dalších modelů značky. I nejmenší detaily prezentují sluchátka v tak vysokém rozlišení, že vás i dobře naposlouchané skladby s jistotou překvapí. Tento přístup pomáhá projasnit méně zářivé produkce, které v podání WP900 doslova ožívají, ale je jasné, že můžete narazit také na limity v podobě nepřiměřeně jasných sykavek u nahrávek, které už jsou ze studia hodně jasné.

Podání prostoru je u kompaktních uzavřených modelů vždycky trochu problém, ale díky šikmému uložení měničů i ladění ve vyšších frekvencích jsou na tom WP900 opravdu velmi dobře. Nástroje jsou moc hezky lokalizované v prostoru, netvoří nikdy nepřehledný zámotek a na uzavřený model s prostorem rozhodně nešetří.

 

Jak se sluchátka WP900 hodí pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop

Elektronika v maximálním rozlišení rozhodně baví, hip-hop by snesl možná i odvážnější basové zemětřesení. Obecně ale šťavnaté ladění k taneční hudbě určitě sedí.

Klasická hudba, orchestr

Velkolepá kombinace, která prezentuje orchestry v jejich plné velikosti a mohutnosti. Nástroje jsou krásně čitelné a dojem z prostoru nečekaně dobrý. Vysoké rozlišení sice ztrácí v přirozenosti, ale získává plusové body za nadšení, které rozhodně umí probudit.

Pop, rock

Vysloveně chytlavá kombinace, která má snad jen jediný limit a tím je jas. U dobrých nahrávek je ale poslech obrovská zábava, která nadopuje energií. Vokály jsou holograficky přesné, bicí umí krásně dupnout a z nahrávky najednou vystoupí detaily, o kterých jste neměli tušení.

Jazz, akustická hudba

Precizní kombinace s naprosto přesným zobrazením detailů a kontrolovaným basem. S dobrými nahrávkami zvuk WP900 roste ještě víc. Ideální cestovní zvuk pro náročné.

Metal

Nabroušená kombinace, která umí zahrát metal hodně detailně a to včetně jindy splývajících kytar. U dobrých produkcí je to super zážitek, u špatných produkcí sluchátka zvýrazní chyby, jako třeba přeostřený zvuk činelů.

Verdikt

Audio-Technica vrací do hry stará dobrá cestovní sluchátka na kabelu a dělá to opravdu s přehledem. Předkládá rozzářený zvuk s návykovými basy a vše zajišťuje nebývale komfortní konstrukcí, se kterou je i velmi dlouhý poslech naprosto bez omezení. Pro majitele MEZE 99 Classics i náročné zákazníky, kteří nechtějí na cestách používat in-eary, jsou WP900 jasný tip na upgrade jejich sluchátkového parku.

Autor: PetrM

 • Audio-Technica ATH-WP900

 • Celkové hodnocení:
 • Konstrukce
  5/5
 • Komfort
  5/5
 • Zvuk
  4/5
 • Zábavnost
  5/5
 • Vybavenost
  3/5
 • Velmi živý a energický zvuk, množství detailů a krásně plný bas, absolutní pohodlí poslechu, vynikající konstrukce, kvalita zpracování, 2 solidní kabely

 • Oba kabely jsou pouze krátké, chybí pevné pouzdro, polarizující design, občas až zbytečně vysoké rozlišení v detailech

 • Cena
  17 990 Kč