Ve zkratce

11. 3. 2019

Noveto – máme se připravit na konec sluchátkové éry

PRESS | Repro

Konec sluchátek v roce 2020?

Před časem se o pozornost přihlásil nový izraelský start-up NOVETO s mohutným finančním zázemím, jehož záměr byl už na první pohled dosti odvážný. Nahradit velké množství sluchátkových aplikací v reálném světě novým systémem "směrovaného zvuku". To by samo o sobě nebylo ničím novým - ostatně podobné systémy už se testovaly také v automobilovém průmyslu, kde byl zvuk z reproduktorů směrován přímo k jednotlivým sedadlům. Člověk ve správném směru hudbu slyšel, zatímco lidé v okolí nikoli. Problém byl ale v tom, že se proudu zvuku musel přizpůsobovat posluchač.

Aktivní sledování polohy uší

NOVETO a jeho prototyp reproduktoru Sowlo přináší do hry velký posun v podobě sledování pohybu hlavy a tím i polohy uší vůči zdroji zvuku. Využívá k tomu 3D skenování prostoru před sebou. Díky tomu dokáže směrovat proud zvuku v každém okamžiku přímo k uchu bez ohledu na jeho polohu. Výsledek nemá konkurovat HighEnd modelům sluchátek ani prostorovým repro systémům. Jeho tvůrce nicméně tvrdí, že pro většinu aplikací, kde využíváme sluchátka spíše z důvodu diskrétního poslechu, bude jeho systém ideální a sluchátka snadno nahradí.

Střízlivější pohled na věc

Nechceme tvrdit, že se koncept nikdy nedostane do sériové podoby a zůstane jen na papíře, to určitě ne. Ale stejně tak zatím zůstáváme v klidu, pokud jde o osud sluchátkového průmyslu.

Především je tady kompromisní kvalita zvuku. Možná se ji postupem času podaří vylepšit, ale reálně můžeme očekávat strop někde v oblasti modelu Bose SoundWear, tedy použití v roli zvukové kulisy.

Sledování polohy bude mít také svá omezení. Pokud otočíte hlavu příliš do strany, reproduktor před námi k uchu jednoduše "nedohlédne". Řešením bude údajně umístění zařízení nad místo poslechu ke stropu, ale to už si každý v kanceláři asi nezařídí.

Systém nebude nikdy schopný nahradit sluchátka při poslechu v pohybu. Vše, co o systému víme, směřuje k použití ve vozech, v kancelářích nebo obývácích. Hlavně v případně osobních vozů a open-space kanceláří vypadá koncept opravdu slibně, ale když přijde na poslech ve vlaku, při běhu nebo prostě na cestě do práce, zůstávají sluchátka pořád ještě jediným použitelným řešením, pokud chcete hudbu slyšet jen vy...

Více informací najdete na: http://www.noveto.biz/

Autor: PetrM