Zvuk měsíce

21. 3. 2019

Zvuk měsíce 03/19: Goran Bregovic

FOLK | WORLD MUSIC

Goran Bregovic - Three Letters from Sarajevo (2017 / FLAC 44.1, 24 bit / Universal / world music, balkan brass)

Goran Bregovic si o zařazení do našeho seriálu říkal vlastně od samého začátku. Ostatně jeho “Tales and Songs…” z roku 2002 jsme jako demo nahrávku používali už na HiFi výstavách před mnoha lety. Aktuální deska “Three Letters from Sarajevo” už možná není na první poslech tak jadrná a dynamická jako její předchůdkyně z roku 2002, kterou jste mohli s nadšením zesilovat až do nebe a pořád zněla klidně a přehledně, ale zase je mnohem bohatší svým prostorem a celkovou hloubkou scény.

Nahrávání desky probíhalo s jednotlivými hosty na několika místech světa od Tel Avivu přes Bělehrad až po Paříž. Výsledný mix je oproti předchozím deskám mnohem méně basový a jadrný, ale veškeré nástroje nechává znít mnohem syrověji a přirozeněji. Dává jim ohromný prostor a i přes občasnou nižší dynamiku zachovává dobrou přehlednost a kontrolu. Album mnohem více pracuje s ozvěnami velkého prostoru a vůbec se nebojí ani ticha, což je u dnešních desek stále vzácnější.

Začněte třeba krásným balkánsko-španělským spojením “Pero”. Zpěvaččin hlas je nabraný z extrémní blízkosti, ale bez nepřirozené detailnosti. Bicí i dechové nástroje mají kolem sebe vždy dostatek prostoru a s ohromným kouzlem znovu a znovu vystupují na povrch z příjemně tichého pozadí. Ještě větší grády dostává mix v následující skladbě “Duj Duj”, kde víří vzduchem realistické perkuse a na férovku si to rozdávají vokály s naleštěnými plechy.

Profesionální mix s množstvím živě se chovajících nástrojů a unikátních vokálů, které si můžete vychutnat opravdu z první řady, taková je technická stránky alba "Three Letters from Sarajevo". Jeho zvuk vás i se sluchátky plnohodnotně obklopí a vtáhne. Možná už není tak rázný jako kdysi a spíše než na údernost bicích to hraje na jejich víření prostorem, ale právě v tom to je. Stejně jako hudební obsah této multikulturní desky, také její mix má být osvěžující a lehký. Vychutnejte si ho…

PS: Baila Leila - jen drobnost, ale to bušení kolem času 2:30 prostě nemá chybu. Je v něm tolik opravdovosti, živosti a civilnosti...

Použitá sluchátka: HiFiMAN Sundara … ale desce budou určitě slušet i sluchátka ATH-M50x, proč? Mrkněte:

Autor: PetrM