Zvuk měsíce

8. 4. 2021

Zvuk měsíce 03/2021: Peter Gregson

Classical

Už dlouho jsme si nemohli poslechnout žádný koncert naživo, tak jsem vybral alespoň nahrávku, která vás i díky její vizuální verzi dostane opravdu blízko. Krátký koncert byl zaznamenán během nedávného živého vystoupení ve známých “Capitol Studios” v Los Angeles. Populární cellista a skladatel Peter Gregson během večera představil několik svých přepracování slavných suit J. S. Bacha a jak je jeho zvykem, velmi lehounce a nenápadně do nich vpašoval i lehké doteky elektronického ambientu.

Peter Gregson - An Evening at Capitol Studios: Bach Recomposed (2021 / Visual Album, MQA 96 kHz, 24 bit / Deutsche Grammophon / classical, ambient)


Právě ony letmé doteky elektroniky ve společnosti šesti cellistů dávají desce jedinečný zvukový charakter, který je radost objevovat v absolutním tichu a na těch nejlepších sluchátkových sestavách. Stačí se soustředit na poslední dvě skladby a hned budete vědět, o čem mluvím. Nejprve ukázkový test basové konzistence a detailnosti zároveň, to když kompozici 5.1 Prelude otevírá dramatické tepání, mezi jehož údery můžete na pozadí slyšet i ty nejjemnější zvuky pohybujících se muzikantů v místnosti. A potom i hluboký basový podkres a nad ním zvuky připomínající šplouchající vodu hodně zblízka…  Která technika si s tímto komplexním a dynamickým zvukem poradí bez ztráty tváře, zaslouží si opravdu nejvyšší hodnocení.

Celá nahrávka trvá jen čtvrt hodiny, ale i tak se jedná o krásné zvukové dobrodružství. Pro toho, kdo by chtěl slyšet víc, je tady stejně kvalitní Gregsonova nahrávka z roku 2018 (Air Studios, London), nazvaná Bach: The Cello Suites. Na ní ukáže autor ze svého elektronického čarování ještě víc...

Autor: PetrM