Zvuk měsíce

20. 12. 2018

Zvuk měsíce 12/18: Fagerlund & Aho

Classical | Live

Fagerlund & Aho - Bassoon Concertos (2017 / FLAC 96 kHz, 24 bit / Label BIS / classical, live)


Rok 2018 zakončíme zvukem, jenž nejlépe definuje slovo Rezonance. Jeho zvuk vám bude znít v uších ještě dlouho poté, kdy přehrávání vypnete. Pro náš 12. zvuk roku jsme vybrali vítěznou nahrávku BBC Music Magazine Awards 2018 v kategorii Vážná hudba - Koncert, jejímž ústředním nástrojem je magický fagot. A vybrali jsme ji právě proto, že vám při použití dobré techniky opravdu odtajní veškerou magickou sílu tohoto nádherného hudebního nástroje.

Album tvoří čtyři kompozice, z nichž dvě jsou určeny pro orchestr a dvě jsou sóla pro fagot. Nahrávání prvních dvou proběhlo v nádherném sále Sibelius Hall v Lahti za účasti Lahti Symphony Orchestra. Kompozice sólové se naproti tomu nahrávaly ve Studiu 2 Sweriges rádia. Nahrávky s orchestrem zdobí především působivé zobrazení prostoru, do něhož jsou jednotlivé nástroje pečlivě rozmístěny. Pokud zavřete oči, obraz živé koncertní síně bude opravdu velmi realistický.

Pro náš výběr byla ale zásadní především sóla pro fagot, která zde fungují jako praktická nauka o vzniku zvuku a která do extrému vykreslují všechny výrazy tohoto nástroje i jednotlivá kouzla, která umí fagot vyčarovat. Výraz tohoto nástroje se totiž v celém jeho frekvenčním pásmu hned několikrát mění, díky čemuž dokáže navodit velké množství nejrůznějších nálad. S kvalitní technikou si také více než kde jinde uvědomíte, že se vše točí kolem rezonance materiálu. Od hlubokého bručení až po vysoké tóny doprovázené typickým bzučením, fagot prostě umí hrozně moc a proto si zaslouží být posledním zvukem roku 2018.

Autor: PetrM